První vakcíny proti covidu-19 můžeme očekávat na konci roku

Rozhovor
Pokud bude dosavadní vývoj očkovacích látek úspěšný, můžeme první dávky vakcíny v České republice očekávat již na konci letošního roku. V rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) to uvedl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. „Abychom dokázali zastavit šíření viru, vrátit se k normálnímu životu a zejména funkční ekonomice, je třeba proočkovat 70 procent populace,“ uvedl.
Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Foto: AIFP

Vývoj nové vakcíny připomíná nesmírně vyrovnaný závod, kdy těsně před cílem není znám vítěz. Dokážete odhadnout, jestli bude jako první k použití vakcína od britsko-švédského konsorcia AstraZeneca, od americko-německé firmy Pfizer nebo od někoho dalšího?
Dosavadní výsledky klinického hodnocení kandidátních vakcín zmiňovaných společností – a několika dalších, například společnosti Janssen – jsou velmi slibné. Na závěrečné výsledky je však nutné ještě vyčkat, budou známy až po ukončení všech fází klinického testování. Rád bych poznamenal, že prezentace vývoje vakcín proti covid-19 jako „závod o prvenství“ je velmi nešťastná. Nejde o soutěž o to, kdo bude lepší, nebo horší.
K obyvatelům Evropské unie se na základě standardizovaného procesu registrace dostanou ty vakcíny, které úspěšně projdou všemi fázemi klinického hodnocení a následně detailním posouzením nezávislou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. Což jinými slovy znamená, že ve výsledku budou pro očkování používány pouze kvalitní, schválené očkovací látky (ať již na bázi mRNA, proteinového antigenu či vektorové vakcíny – pozn.), které prokážou svou bezpečnost a účinnost.

Kolik vakcín je aktuálně v poslední fázi testování?
Z aktuálních dat Světové zdravotnické organizace vyplývá, že v poslední fázi klinického hodnocení je jedenáct vakcín. Mezi nimi je například zmiňovaná kandidátní vakcína společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca/Oxford University nebo společnosti Janssen. Celkově je v klinickém hodnocení 48 očkovacích látek.

PSALI JSME:
Johnson & Johnson pozastavuje vývoj vakcíny proti koronaviru

V létě jste odhadoval, že už v listopadu – pokud se nestane něco mimořádného – by mohla být k dispozici vakcína od společnosti AstraZeneca. Proč se nakonec nepodaří?
Je třeba si uvědomit, že se pohybujeme v oblasti vědeckého vývoje a výzkumu nových léčiv, jehož výsledky nikdy nelze stoprocentně předjímat. Vývoj vakcíny společnosti AstraZeneca byl na počátku podzimu přerušen vzhledem ke zdravotním obtížím jednoho z účastníků hodnocení. Obdobné případy jsou očekávatelné, bylo by naopak velkým překvapením, kdyby k obdobné situaci nedošlo.
V těchto případech jsou studie standardně přerušeny, aby bylo možné prověřit povahu obtíží a případnou souvislosti s očkovací látkou. Teprve na základě nezávislého zhodnocení je možné ve studii pokračovat. V tomto případě bylo klinické hodnocení opět obnoveno, nicméně i tak došlo ke mírnému zdržení výzkumného procesu.
Pokud bude celkové hodnocení úspěšné a vakcína bude schválena nezávislými autoritami, budou první dávky dostupné v prosinci letošního roku. Společnost v příštím roce počítá s distribucí tří miliard dávek.

Co si myslíte o českém pokusu na vývoj vlastní vakcíny? Bude vůbec někdy dokončen?
Z posledních dostupných informací vyplývá, že vývoj české vakcíny proti covid-19 je přerušen.

PSALI JSME:
Čínská vakcína proti koronaviru bude hotová do konce roku

Představuje vakcína, ať už bude od jakýchkoli výrobců, zásadní zlom v boji s nemocí covid-19?
Jednoznačně ano. Odborníci shodují na tom, že jen vakcína nás může vyvést z aktuální nepříznivé situace. Samotná existence vakcín však stačit nebude. Abychom dokázali zastavit šíření viru, vrátit se k normálnímu životu a zejména funkční ekonomice, je třeba proočkovat 70 procent populace. Jako exportní země musíme být schopni vyrábět pro své odběratele. Když se západními zeměmi nebudeme držet krok ve schopnosti produkce, velmi brzy nás nahradí jiný dodavatel.
Proto doufám, že se Česká republika bude snažit získat pro své obyvatele maximální počet vakcín proti covid-19. V současné době mámě nasmlouvané tři miliony dávek od společnosti AstraZeneca, uvažuje se o nákupu dvou milionů dávek od společnosti Pfizer. Vzhledem k tomu, že vakcíny jsou dvoudávkové, šlo by o vakcinaci 2,5 milionu lidí. Což jednoznačně stačit nebude.

Kdy by mohla být vakcína aplikovaná prvním lidem v České republice?
Pokud bude dosavadní vývoj očkovacích látek úspěšný, můžeme první dávky vakcíny očekávat již na konci letošního roku.

Co si myslíte o tom, že většina Čechů se podle posledních průzkumů nechce nechat očkovat?
Výsledky průzkumu zrcadlí antivakcinační nálady části české společnosti, které vycházejí z nedostatečných znalostí ohledně fungování očkování, vývoje očkovacích látek, jejich hodnocení, schvalování i průběžného monitorování.
Na vině je paradoxně i úspěch očkování jako takového – díky tomu, že se mu v minulosti podařilo vymýtit některé infekční nemoci, mají lidé pocit, že očkování už není třeba. Určitou nejistotu vyvolává také rychlost vývoje samotných vakcín proti covid-19, roli hraje i velmi intenzivní dezinformační tlak, kterého jsme svědky u nás i v celé Evropě.

PSALI JSME:
Vakcína proti covidu-19 jen pro vyvolené? Zločin za miliardy

Co tedy s tím?
Je proto třeba problematiku kontinuálně vysvětlovat a zdůrazňovat, že pouze vakcíny, které prokážou bezpečnost, účinnost a kvalitu budou uvedeny na trh. Rozhodnutí o registraci budoucích vakcín proti covid-19 bude podloženo všemi potřebnými údaji jako v případech kterýchkoliv jiných nových vakcín.
Rád bych se vyjádřil i ke zmiňovanému zrychlení vývoje vakcín proti covid-19. Ano, vývoj probíhá akcelerovaně. Zrychlení celého výzkumného procesu je možné díky tomu, že výzkumníci vycházejí ze zkušeností s vakcínami proti SARS, MERS, Ebole a dalším onemocněním.
Urychlení usnadňuje i průběh pandemie, který umožňuje zařazení dostatečného množství účastníků do hodnocení. Vzhledem k prioritě problému také někdy dochází ke slučování fází klinického hodnocení. To vše při dodržení maximální bezpečnosti vyplývající z mezinárodně platných pravidel „Správné klinické praxe“.

Kolik peněz bude vakcína vlastně stát? Původní návrh sice počítal s tím, že ji česká vláda zaplatí jen vybraným skupinám obyvatel, ale teď to vypadá, že se o platbu podělí stát a zdravotní pojišťovny. Je to tak správné?
Společnost AstraZeneca oznámila, že bude vakcínu proti covid-19 dodávat za nákladovou cenu, která by měla být do stokoruny. U ostatních výrobců zatím cenové hladiny oficiálně oznámeny nebyly.
Domnívám se, že vakcína by měla být dobrovolná a hrazená všem, nejen vybraným skupinám obyvatel. Důvodem je potřeba dosažení dostatečné proočkovanosti populace. Pouze tak se budeme moci vrátit do normálního života a znovu nastartovat koronavirem ochromenou ekonomiku.

PSALI JSME:
„Vývoj nového léku stojí i miliardu dolarů,“ říká ředitel farmaceutické asociace Jakub Dvořáček

×
  1. Jeden z největších světových filantropů (jinými slovy zloduchů) Bill Gates se ani netají vážným záměrem depopulace planety. Dokonce se veřejně chvástal, že na to jsou nejlepší vakcíny. Moc bych se nedivil, kdyby ten šmejd měl v těch farmaceutických firmách nějakou majetkovou spoluúčast nebo vliv. Jinak víte, že Bill Gates byl i se svými vakcínami před časem vykopnut z Indie? Jeho vakcíny totiž způsobily neplodnost u celých statisíců lidí a tamní úřady se s ním nepáraly. Indičtí vědci zjistili, že v těch jeho vakcínách jsou jedovaté kovy, lidské potraty, opičí geny a něco co pozměňuje lidský genom. A těch průserů měl Gates už víc, hlavně v afrických zemích a zemích střední a jižní Ameriky. Tam jeho vakcíny proti viru ZIKA, ten vir ještě v populaci rozšiřovaly. Rodily se k vůli tomu dementní děti s deformovanou hlavou bez kusu mozku ve velkém. Dnes by se jen naivní blbec nechal napíchat vakcínou od nadnárodních farmaceutických korporací, tedy pokud nechcete mít děti, dostat rakovinu nebo jiné smrtelné nemoci z těch vakcín, které sice vás nezabijí hned, ale pomalinku aby to nebylo nikomu divné.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru