Psi štěkají jinak na divočáka a jinak na králíka, ukázal výzkum

Vědci v posledních letech velmi intenzivně studují komunikaci psů. Doposud ale nebyla věnována dostatečná pozornost tomu, jak lovecká plemena reagují na různé druhy zvěře. Odborníci fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze nyní zjistili, jakým způsobem psi hlásí různé druhy. Studie byla publikována ve významném odborném časopise Scientific Reports.
Psi štěkají na jiné druhy zvířat rozdílně. Ilustrační foto: Česká zemědělská univerzita

Český výzkum je významný z toho důvodu, že umožňuje myslivcům, majitelům psů na dálku odhadnout, jakou zvěř lovecký pes právě sleduje. Tým vědců z Katedry myslivosti a lesnické zoologie Fakulty lesnické a dřevařské ČZU porovnal štěkání loveckých psů (jezevčíků a teriérů) na čtyři různé druhy zvířat: Prase divoké, lišku obecnou, králíka domácího a kura domácího.

„Výsledky ukazují, že štěkání je možné kategorizovat podle druhů zvířat, na které psi štěkají. Nejvíce odlišné pak bylo štěkání na nejnebezpečnější z testovaných zvířat, prase divoké. Stejnou reakci vykazovali i psi, kteří se s divokým prasetem nikdy dříve nesetkali,“ vysvětlil Richard Policht, vedoucí celého týmu.

Naproti tomu, štěkání na lišku, která by pro menší plemena psů mohla představovat hrozbu, bylo téměř identické jako štěkání na králíka a kura, které nebezpečí nepředstavují. To napovídá, že klíčovým parametrem pro štěkání je spíše velikost zvířete, než potencionální hrozba pro psa od zvířete.

PSALI JSME:
Stát se lovcem stojí čas i peníze

Lovecká spolupráce psů s lidmi byla pravděpodobně odvozena z kooperativního chování vlků. „Vzájemné porozumění signálům během lovu, ať už mezi lovícími vlky nebo mezi loveckými psy a člověkem, tak může zvýšit efektivitu lovu,“ dodal Richard Policht.

Význam psího vrčení

Jiný mezinárodní vědecký výzkum zase před časem zkoumal, jak jsou lidé schopni chápat smysl a kontext psího štěkání. A výsledek byl hodně překvapující. Člověk totiž svým čtyřnohým společníkům rozumí lépe, než se předpokládalo.

Výzkum se uskutečnil v laboratořích, kde vědci nahráli vrčení osmnácti psů ve třech situacích: Když hlídali potravu před jinými psy, když se přetahovali s lidmi a když se cítili ohrožení neznámými osobami. Vědci pak nahraný zvuk pustili čtyřiceti dospělým mužům a ženám.

PSALI JSME:
Česko má plán, jak na vlka. Nechránit, ale ani neomezovat

Výsledek, který byl posléze zveřejněn v odborném časopise Royal Society Open Science, ukázal, že lidé jsou velmi dobře schopni rozpoznat emocionální informaci, kterou psí vrčení či štěkání obsahuje. Testované osoby rozeznávaly, že hra je zvukově nejoptimističtější, naopak nejvíce stresu poznávaly u strachu z neznámého člověka.

V konkrétních číslech to znamenalo, že lidé správně zařadili 81 procent hravých zvuků, 60 procent zvuků spojených s jídlem a 50 procent „ohroženého“ vrčení. Vědci také popsali, že ženy a majitelé psů si vedli v testu mnohem úspěšněji.

„Poznatek, že lidé jsou schopni rozpoznávat emocionální stav jiného druhu jen na základě jeho zvukových charakteristik, je zásadní,“ uvedl hlavní autor práce Tamás Faragó, z Eötvös Loránd University v Maďarsku. „Účastníci experimentu neměli ponětí o reálném kontextu vrčení, jen slyšeli hlas. Přesto jim jen zvuková struktura stačila k tomu, aby rozeznali šťastné vrčení.“

PSALI JSME:
Bezohledný soused je krutě nepovedená sázka do loterie

Zavřít reklamu ×
  1. Objev jako prase je přeci dávno známo že pes na divočáka reaguje jinak než na jinou zvěř a může být kilometr daleko tak poznám když narazí na prasata

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.