Rakoviny je už skoro jako chřipky, uvědomují si i běžní lidé. Postihne každého třetího Čecha

Nějaká forma zhoubného bujení, lidově rakovina, je u nás už skoro tak častá chřipka. Tohle už neříkají v nadsázce jen lékaři, ale začínají si to uvědomovat i „obyčejní“ lidé a také tak o tom začínají mezi sebou mluvit. Podle statistik každý třetí Čech v průběhu svého života onemocní nějakou formou rakoviny.
V ČR je každoročně diagnostikováno přibližně 7 000 nových případů onemocnění rakoviny prsu u žen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vylepšují se možnosti léčby, zvyšuje se účinnost a šance na zaléčení, ale nemocných přibývá. Postihuje nejen zpohodlněné městem, ale i venkovany, kteří jedí normálně zdravě a nemají zapotřebí to označovat „bio“ a mají dost přirozeného pohybu: fyzické práce. A stejně…

„Letos jsme s mým skoro stejně starým kamarádem na motorkářský výlet nejeli. Poprvé za patnáct let. Diagnostikovali mu rakovinu, někde ve střevech. Je to rána, ale už toho tolik, že to četností připomíná chřipku a jakoby si na ty lehčí formy začínáme zvykat,“ glosuje to pětačtyřicetiletý bodrý pan Jiří z malebné vísky v Orlických horách a smutně se dívá na svojí velkou cestovní mašinu. „Samotného mne to moc nebaví,“ dodává.

Podobné překvapení zažil i osmapadesátiletý hostinský Pavel ze středočeského městečka nedaleko Prahy. „Loni jsem najednou měl potíže se stolicí. Skoro ze mne nevycházela. Rakovina konečníku. Zašili mi ho, mám na boku pytlík, chemoterapie mne připravila o zuby, ale žiju a jsem v hospodě dál. Za dva měsíce jsem byl z nejhoršího venku. Kdo ví, na jak dlouho, ale držím se, co mám dělat,“ dodává Pavel.

PSALI JSME:
Šance na vyléčení rakoviny prostaty je vysoká

Nádory prostaty a karcinomy prsu

S rakovinou prostaty už patnáct let důstojně žije dnes sedmdesátiletý pan Oldřich od Poličky. Zastihlo to, i když žije v chaloupce, každý den fyzicky tvrdě pracuje na svém hospodářství. Nejí „nějaké ty vaše chemický srágory čím se cpou ve městech,“ jak říkává, ale vajíčka, brambory, a i většinou maso má výhradně z místních domácích zdrojů. A stejně…

„Kouřil jsem, ale už přestal. Dělali mi nějaké výplachy a léky. Nic moc, ale žiju a můžu dělat. Po těch vyšetřeních jsem ale jak praštěný a nějakou dobu mne děsně svědilo tělo,“ popisuje rázný muž s rukama jak lopaty. Nejradši je u svých koní. „U nich mi je nejlíp, u nich bych chtěl být i v té poslední chvíli,“ dodává a z jasně modrých očí svítí síla a vůle.

Slova lidí, že rakovina je už jako chřipka, nepřímo potvrzují i oficiální zdroje. Rakovina v České republice postihuje přes půl milionu pacientů. Ročně je pak hlášeno až 96 000 nových případů. Nejčastějšími nádorovými onemocněními jsou kožní nádory a karcinomy tlustého střeva a konečníku. U mužů pak nejčastěji jde o zhoubné nádory prostaty a u žen o karcinomy prsu. Vyplývá ze statistik Národního onkologického programu. Čísla ukazují, že každý třetí u nás v nějaké fázi života onemocní rakovinou.

V ČR je každoročně diagnostikováno přibližně 7 000 nových případů onemocnění rakoviny prsu u žen. Na následky karcinomu prsu pak zemře každý rok přibližně 1 900 z nich. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí na nádorové onemocnění u žen. Mezi další riziková onemocnění pak patří nádory vaječníků, dělohy nebo děložního čípku.

PSALI JSME:
Smutná předpověď: Na rakovinu zemře 16,4 milionů lidí

Na léčbu posílá dotace i EU

„Prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) přispívá Evropská unie na pořízení nejmodernějšího přístrojového vybavení a technologie částkou téměř 829 milionů Kč. Prostředky směřují do 17 center vysoce specializované onkogynekologické péče po celé České republice,“ říká Helena Miškovičová, ředitelka Sekce administrace programů IROP Centra pro regionální rozvoj ČR.

Již v minulosti se potvrdilo, že lidé s rakovinou mají mnohem lepší prognózu léčby, pokud jsou léčeni ve specializovaném centru, kde mají největší zkušenosti s léčbou, v tomto případě, onkogynekologických diagnóz.

Kromě podpory onkogynekologické péče rozdělila EU prostřednictvím programu IROP také finanční prostředky mezi dvanáct center vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii, a to ve výši 693 milionů korun. Lékařský obor perinatologie se zabývá péčí o těhotnou ženu, plod a novorozence do jednoho měsíce od narození a řeší specifické problémy spojené s předčasným porodem a nízkou porodní váhou.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Denně až pět nových pacientů

Lymfomem, tedy zhoubným nádorovým onemocněním vycházejícím z bílých krvinek, onemocní v České republice každý den až pět pacientů. V četnosti výskytu u nás zaujímají páté místo po nádorech tlustého střeva, plic, prsu a dělohy. Každoročně je tak diagnostikováno kolem 1800 nových pacientů. V naší zemi v současnosti žije odhadem více než 11 000 obyvatel, kterým byl v minulosti diagnostikován lymfom.

Lymfom je společný název pro více než několik desítek nádorových onemocnění. Jednotlivé typy lymfomu se liší svým průběhem, prognózou i léčbou. „Pro lymfomy je charakteristické postižení mízních uzlin, které jsou často zvětšené, ale nebolestivé. Nemocný nemusí mít v úvodu žádné příznaky, onemocnění se ukáže například při jiném vyšetření. Celkové příznaky se nejčastěji projevují únavou, hubnutím, pocením, horečkou bez infekční příčiny. Lymfomy se také mohou prezentovat třeba bolestí břicha, zhoršeným dechem nebo kašlem,“ vysvětluje MUDr. David Belada ze 4. interní hematologické kliniky FN Hradec Králové.

Letos vznikl unikátní projekt s názvem Naděje pro ostatní nemocné s lymfomy. Jde o knihu s více než třiceti příběhy pacientů bojujících s lymfomy. Projekt přibližuje životní osudy nemocných, kteří byli úspěšně léčeni, žijí mezi námi a byli ochotni předat svoji zkušenost dalším nemocným a povzbudit je tak v nelehkém boji s tímto nádorovým onemocněním.

„Pevně doufám, že kniha bude psychickou podporou pro velké množství nemocných, u kterých byl, je nebo bude lymfom diagnostikován. Musím přiznat, že až při čtení příběhů jsem si uvědomil, že samotná léčba v nemocnici je jen malým střípkem v často velmi složité a mnohdy dojemné mozaice lidských osudů a příběhů,“ dodává autor knihy MUDr. Belada.

PSALI JSME:
Čím se zabíjíte vy? Zdravotní osvěta Čechům moc nevoní

Zavřít reklamu ×
  1. A zemědělec dál jeduje pole,vody,jídlo,zvěř.Základem je konečně ty zločince pohnat ke zodpovědnosti než nás všechny vyhubí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Neučili jste se? Pak vám hrozí až velmi silné deprese

Lidé se základním vzděláním mají až pětkrát vyšší šanci, že se u nich objeví střední až těžké příznaky deprese než u vysokoškoláků. To, že výskyt těchto duševních potíží přímo ovlivňuje úroveň vzdělání, ukázal …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB