Razantně přibývá pojistných podvodů, škody jsou miliardové

Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven prověřily vloni celkem 13,8 tisíce podezřelých pojistných událostí, což je meziročně o pětinu více. A odhalily pojistné podvody za více než 1,4 miliardy korun. Vzrůstající trend pokračuje i letos. Za pojistný podvod hrozí až deset let vězení.
Někteří lidé využívají podpis pod pojistnou smlouvou k podvodnému získání peněz. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplývá to z dokumentů asociace a jednotlivých pojišťoven, s nimiž se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit. Například detektivové Generali České pojišťovny za letošní první pololetí letošního roku odkryli a zastavili pojistné podvody, jejichž uchráněná hodnota před neoprávněným vyplacením přesáhla půl miliardy korun. Jde o výrazné meziroční navýšení – o 50 procent.

„První pololetí přineslo v oblasti pojistných podvodů alarmující výsledky. Částka 521 milionů, kterou jsme uchránili před neoprávněnou výplatou, se totiž blíží celkovým výsledkům celého předchozího roku,“ sdělil Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování Generali České pojišťovny.

Dodal, že významnou mírou se na pokusech o podvod podílejí podnikatelské subjekty. „V této oblasti se našim detektivům daří rozkrývat i jednotlivé kauzy, jejichž uchráněná hodnota přesahuje vyšší desítky milionů korun,“ upřesnil Kafka.

Největším lákadlem je majetek

Pololetní statistiky Generali České pojišťovny ukázaly, že podvodníci se zaměřují zejména na majetkové a také odpovědnostní pojištění. Alarmující je to podle detektivů zejména v oblasti podnikatelského pojištění, kde výše odhalených podvodů dosáhla 389 milionů korun. Pro srovnání: podvody u majetkového pojištění běžných občanů se za stejné období pohybuje na hranici 41 milionů.

„Přesto toto číslo meziročně dokázalo vyrůst o 90 procent. Ukazuje se, že složitá ekonomická situace v lidech ponouká snahu z pojišťovny neoprávněně získat výplatu pojistného plnění, případně ji neopodstatněně a mnohdy až absurdně navýšit,“ vysvětlil Petr Kafka z Generali České pojišťovny.

Mezi třetí nejvyšší oblast, v níž se lidé letos pokoušeli nejvíce podvádět, jsou škody na zdraví, které jsou vypláceny z povinného ručení. Specialisté největší domácí pojišťovně zabránili neoprávněné výplatě ve výši 48 milionů korun. Jde obvykle o případy, kdy lidé uměle navyšují své příjmy, aby obdrželi vyšší vyplacenou rentu.

Čtyřiašedesát vteřin do podvodu

Někteří podvodníci jsou přitom neobyčejně rychlí, jak ukázal případ, na který detektivové narazili. Ukázalo se totiž, že mezi sjednáním pojistné smlouvy a nahlášením nehody policii uplynulo pouhých 64 vteřin.

Šlo o dopravní nehodu, která je na českých silnicích typická – nedobrzdění na křižovatce a náraz do vpředu stojícího vozidla. Při řešení pojistné události vyšlo najevo, že majitel, který nehodu způsobil, sjednal pojistnou smlouvu ve stejný den, jako se stala dopravní nehoda.

Bližší šetření však ukázalo velmi nestandardní skutečnost. Pojistná smlouva viníka začala platit ve 20:09:06 hodin daného dne, přičemž dopravní nehoda byla ohlášena na policii o 1 minutu a 4 vteřiny později. Další šetření navíc dokázalo, že k nehodě došlo ještě dříve, než smlouva povinného ručení vůbec začala platit.

Nárůst odhalených škod

Z dat České asociace pojišťoven vyplývá, že v dlouhodobém horizontu významně roste průměrná odhalená výše pojistného podvodu. Vloni to bylo bezmála 231 tisíc korun, ale v letošním roce to nejspíš bude opět více.

Pojistný podvod je trestným činem od ledna 1998. Novela trestního zákona tak mimo jiné vyslyšela volání pojišťoven po možnosti důslednějšího postihu podvodů, která by odpovídala běžné praxi ve státech Evropské unie.

„Pojišťovny jsou díky vzájemné spolupráci, výměně informací a také sofistikovaným nástrojům schopny velice efektivně pojistné podvody odhalovat. Je důležité si uvědomit, že každá pojišťovna se v rámci péče řádného hospodáře snaží zajistit, aby se finanční prostředky nedostaly do rukou podvodníkům, ale poctivým klientů,“ řekl Michal Vlk z České asociace pojišťoven.

Pojistné podvody se daří odhalovat také díky specializovaným týmům analytiků. „Úspěšnost nám pomáhá výrazně zlepšovat kromě profesionálů v oboru zejména datová analýza pojistných událostí, která s využitím umělé inteligence i strojového učení dosahuje pozoruhodných výsledků,“ uvedl Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování Generali České pojišťovny.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB