Reakce firem na ruskou invazi na Ukrajinu: Škoda Auto zastavuje veškeré aktivity v Rusku

Tuzemská automobilka Škoda Auto, spadající do německého koncernu Volkswagen, ve čtvrtek v tiskovém prohlášení informovala, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu zastaví veškeré své aktivity v Rusku. Automobilka podle své mluvčí Simony Havlíkové přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu, zastaví i export vozů do země, napsal zpravodajský server České noviny.
Automobilka Škoda Auto informovala, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu zastaví veškeré své aktivity v Rusku. Ilustrační foto: Škoda Auto

„Ruský trh je pro Škodu jeden z nevýznamnějších na světě. Loni bylo Rusko druhým největším trhem pro Škodu vůbec. Firma na děj dodala přes 90 tisíc aut,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s tím, že automobilka má na ruském trhu takřka sedmiprocentní podíl, z velké části právě proto, že auta v zemi přímo vyrábí v závodech v Kaluze a v Nižném Novgorodu.

Ukončení výroby aut v Rusku, a jejich export tam, je podle něj pro Škodu těžkou finanční ránou. „Nicméně tou už je samotné zavedení tvrdých sankcí Západu, které povedou k dramatickému zchudnutí ruského obyvatelstva, a tedy i k dramatickému poklesu jeho poptávky po autech, včetně škodovek,“ dodal ekonom.

PSALI JSME:
Ruská ekonomika míří do izolace

Česká spořitelna spouští sbírkovou kampaň s Pamětí národa

Česká Spořitelna informovala naši redakci, že zastavila své reklamní kampaně naplánované na březen v televizi a on-line médiích a místo nich spouští kampaň, která vyzývá k podpoře sbírky Ukrajina.pametnaroda.cz neziskové organizace Post Bellum / Paměť národa. Spořitelna zároveň posílá dalších pět milionů korun právě na tuto sbírku.

„Paměť národa už dokázala sesbírat 100 milionů korun, za něž nakupuje ochranný a zdravotnický materiál, který okamžitě odesílá přímo na Ukrajinu ukrajinským obráncům. Věřím, že díky naší kampani bude ve sbírce za chvíli 200 milionů korun. Moje generace zažila sovětské tanky na ulicích, teď je zažívají Ukrajinci. Pomozme jim,“ uvedl na Twitteru předseda představenstva České Spořitelny Tomáš Salomon.

RBP umožňuje registraci uprchlíkům z Ukrajiny

Občané Ukrajiny, kteří prchají před válkou ve své zemi, se mohou od 1. března 2022 zaregistrovat do systému zdravotního pojištění i u zdravotní pojišťovny RBP. Podmínkou pro registraci je pouze platné vízum za účelem tzv. strpění pobytu v České republice.

„Potvrzení o zdravotním pojištění (náhradní průkaz pojištěnce), na jehož základě mohou občané Ukrajiny okamžitě čerpat zdravotní služby v ČR v plném rozsahu, bude po registraci neprodleně vystaveno v jakékoli z poboček RBP,“ informoval redakci výkonný ředitel RBP Antonín Klimša.

PSALI JSME:
Ukrajinci mohou nově využít dlouhodobé vízum. Problém je ale s krátkodobými pracovními vízy

Skupina VELUX přerušuje veškerý provoz v Rusku a Bělorusku

Čtyři dny poté, co pozastavila skupina VELUX své aktivity na Ukrajině, přerušuje s ohledem na aktuální situaci veškerý svůj provoz také v Rusku a Bělorusku, a to s platností od 28. února až do odvolání. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

„Rozhodli jsme se, že nejlepším postupem skupiny je pozastavení veškerých našich operací v Rusku a Bělorusku, a to až do odvolání. Domníváme se, že vzhledem k současné situaci zde nemůžeme a ani bychom neměli pokračovat v provozu. Mrzí nás, že toto rozhodnutí bude mít obrovský dopad na naše loajální zaměstnance na obou dvou trzích,“ uvedl David Briggs, výkonný ředitel skupiny VELUX.

PSALI JSME:
„Ukrajinci musí uposlechnout povolávací rozkaz. A to i ti s dvojím občanstvím,“ říká expert

Pytloun Hotels přestala ubytovávat hosty z Ruska a Běloruska

Česká hotelová síť Pytloun Hotels, která v současné době provozuje čtrnáct hotelů v ČR, informovala naši redakci, že v reakci na pokračující ruskou agresi na Ukrajině přestala s okamžitou platností ve svých hotelech ubytovávat hosty z Ruska a Běloruska a vyzývá i další hotely a penziony v ČR včetně Asociace hotelů a restaurací ČR, aby se k této iniciativě připojili.

Hotelová síť se také snaží pomoci uprchlíkům z válkou těžce zkoušené Ukrajiny, pro které nabízí a připravuje ubytování. První rodiny jsou již zdarma ubytovány v Grand Hotelu Imperial v Liberci a Pytloun Hotelu Liberec. Příjezd dalších rodin a běženců se očekává. Součástí reakce na agresi, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině, je také bojkot veškerého ruského a běloruského zboží a surovin v hotelové síti.

PSALI JSME:
Milion dolarů a výzva k podpoře Ukrajiny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB