Ukrajinci mohou nově využít dlouhodobé vízum. Problém je ale s krátkodobými pracovními vízy

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vydalo Ministerstvo vnitra ČR nový typ dlouhodobého víza pro ukrajinské občany pobývající v Česku. Využít ho mohou Ukrajinci, kterým brzy skončí vízum, jež za normálních okolností nelze prodloužit. Občanům Ukrajiny je nyní povoleno vstupovat na území Česka bezvízově, jen s platným biometrickým pasem.
V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vydalo Ministerstvo vnitra ČR nový typ dlouhodobého víza pro ukrajinské občany pobývající v Česku. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Takzvané speciální dlouhodobé vízum nabízí ministerstvo Ukrajincům, kteří v Česku pobývají například na základě schengenského víza nebo krátkodobého pracovního víza. O speciální vízum lze zažádat na kontaktních pracovištích Odboru azylové a migrační politiky resortu vnitra. Speciální vízum Ukrajincům umožní nadále legálně pobývat v Česku,“ informoval redakci FAEI.cz imigrační poradce společnosti KPMG Česká republika Vojtěch Kotora.

Pro to, aby Ukrajinci mohli v Česku legálně pracovat, si ale po udělení víza musí ještě vyřídit povolení k zaměstnání na příslušné krajské pobočce Úřadu práce ČR. „Žádost o povolení k zaměstnání může cizinec podat sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Situace se nicméně vyvíjí a nelze vyloučit, že se prosadí volání některých, aby se Ukrajincům umožnil volný přístup na český pracovní trh,“ uvedl Kotora.

„Je skvělé, jak vláda pružně reaguje a  řeší celý proces přijímání ukrajinských občanů a vychází vstříc s pobytem a budoucím působením v rámci Česka. V současné chvíli však v celý proces naráží na problém s obnovením víz těch ukrajinských pracovníků, kteří již v Česku pracují na krátkodobé pracovní vízum,“ sdělila naší redakci Gabriela Hrbáčková, členka Řídícího výboru Sdružení pro zahraniční investice – AFI a ředitelka personální agentury Hofmann Personal.

PSALI JSME:
„Ukrajinci musí uposlechnout povolávací rozkaz. A to i ti s dvojím občanstvím,“ říká expert

Ukrajinští pracovníci, kteří již v Česku pracovali před válkou, se teď podle Hrbáčkové potýkají s problémem, že jim končí vízum a pracovní povolení a může se stát, že na nové budou čekat až jeden měsíc. „Vláda sice vyšla vstříc v obnovování pobytových povolení, ale tito Ukrajinci musí čekat na nové pracovní povolení, bez kterého nemohou pracovat,“ vysvětlila.

„Vzhledem k tomu, že v této chvíli mnozí z nich zde mají své rodinné příslušníky a musí se o ně postarat, navrhujeme změnu systému: Tak aby ve chvíli, kdy získají speciální vízum a zažádají si na úřadu práce o pracovní povolení, mohli automaticky dále pokračovat v práci a toto povolení jim bude uděleno dodatečně, protože jde pouze o formalitu,“ uvedla Gabriela Hrbáčková.

Tím pádem se podle ní nemůže stát, že jejich pracovní poměr bude přerušen na dobu vyřízení nového pracovního povolení. „Obracíme se proto na vládu, zda by bylo možné těmto pracovníkům udělit výjimku, aby mohli nadále pracovat a vízum mohli obdržet dodatečně,“ dodala ředitelka personální agentury, která řešila popsaný problém na Úřadu práce v Chebu a Plzni.

PSALI JSME:
Kšeftování s dvojím občanstvím. Jaké pasy se dají legálně koupit a za kolik

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Sezónní práce snižují nezaměstnanost

Recese se na českém trhu práce evidentně nijak zásadně nepodepsala a místní trh byl dokonce schopen absorbovat desítky tisíc nově příchozích z Ukrajiny. Sice ubyla část volných pracovních míst, avšak i nadále je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB