„Ukrajinci musí uposlechnout povolávací rozkaz. A to i ti s dvojím občanstvím,“ říká expert

Rozhovor
Velvyslanectví České republiky v ukrajinské metropoli Kyjevě a konzulát ve Lvově byly v pátek, tedy den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, uzavřeny. Ukrajinští občané tak od minulého pátku nemohou podávat žádosti o česká víza a získat u nás dlouhodobý pobyt. Podrobnosti vysvětluje Mirek Mejtský, expert na relokační služby a pracovní migraci ze společnosti Petyovský&Partners Corporate Immigration.
Miroslav Mejtský, expert na relokační služby a pracovní migraci ze společnosti Petyovský&Partners Corporate Immigration. Foto: PPCI

Co v případě, když už někdo z Ukrajiny žádost podal?
Pokud již byla žádost podána, Odbor azylové a migrační politiky (ministerstva vnitra, pozn. red.) bude pokračovat ve schvalovacím procesu. Nicméně pokud jde o žádosti o dlouhodobá víza, je nutné si je vyzvednout na velvyslanectví nebo na konzulátu, u nichž byla žádost podána.
Pokud jde o povolení k pobytu (např. zaměstnanecké karty, modré karty, slučování rodin, pozn. red.), může být povolení k pobytu vyzvednuto na Odboru azylové a migrační politiky v České republice.

Jsou nějak zvýhodněni držitelé biometrických pasů?
Díky bezvízovému styku pro ukrajinské občany, kteří mají biometrický pas, může žadatel o dlouhodobý pobyt přijet (pokud je to možné) do České republiky a čekat na schválení a vyzvednutí povolení k pobytu na našem území.
Podle nejnovějších informací bude možné si dlouhodobé vízum (jakmile to bude schváleno) vyzvednout na určeném českém velvyslanectví v době, kdy budou zastupitelské úřady ČR uzavřeny.

PSALI JSME:
Kšeftování s dvojím občanstvím. Jaké pasy se dají legálně koupit a za kolik

Co mají dělat ti Ukrajinci, kteří připravovali žádost k podání, ale české velvyslanectví bylo mezitím vzhledem k ruské invazi uzavřeno?
Podle platných zákonů v České republice není možné podat první žádost o dlouhodobé vízum anebo dlouhodobý pobyt u nás ani na našem velvyslanectví v jiném státě, než na Ukrajině. S výjimkou případů, kdy ukrajinští občané mají povolení k dlouhodobému pobytu v jiné zemi.
Promysleli jsme, připravili a navrhli vládě dvě řešení této situace v rámci platných zákonů. Za prvé: Vládní program, který umožní ukrajinským občanům bez povolení k pobytu podat žádost v České republice. A za druhé, zahrnout Ukrajinu na seznam států, jejichž občané mohou podat žádost na jakémkoliv našem velvyslanectví dle Nařízení vlády 429/2010 Sb.
Během minulého pátku jsme obdrželi informaci, že příslušný odbor ministerstva vnitra připravuje řešení této situace. Takže ukrajinským občanům lze doporučit, aby přijeli do České republiky. Toto řešení ještě není v platnosti, uvedený odbor slíbil, že toto řešení bude zavedeno před tím, než uplyne lhůta 90 dní, kdy není třeba vízum.

PSALI JSME:
Chci sloužit v jakékoli armádě. Zn: Nabídněte

Jak je to s Ukrajinci v Česku, kteří obdrželi povolávací rozkaz do armády?
Dostali jsme informaci od českého ministerstva obrany, které si vyžádalo potvrzení od ukrajinského ministerstva obrany, že pokud ukrajinští občané, kteří pobývají v cizině na základě jakéhokoliv typu povolení k pobytu, a to i na základě dvojího občanství, musí uposlechnout povolávací rozkaz. Neuposlechnutí tohoto rozkazu bude považováno za vlastizradu.

A co Rusové?
České velvyslanectví v Moskvě zůstává otevřené, ale nebude přijímat žádné žádosti o víza, anebo dlouhodobý pobyt ruských občanů, stejně jako žádný český zastupitelský úřad, který je otevřený. V případě, že již ruský občan žádost podal, nebude příslušným odborem našeho ministerstva vnitra až do odvolání zpracována.

A pokud jde o ruské občany, kteří aktuálně pobývají v České republice?
Ruských občanů, kteří pobývají v České republice na základě jakéhokoliv typu dlouhodobého pobytu nebo povolení k trvalému pobytu, se zákaz podávání žádostí na české zastupitelské úřady netýká. Všechny podané žádosti i žádosti, které budou teprve podány na Odbor azylové a migrační politiky, budou zpracovány bez překážek.

PSALI JSME:
Policie získala mobilní biometrické sady pro ochranu hranic

Zavřít reklamu ×
  1. To je v pořádku. Někdo musí bojovat za Ukrajinu,když to mají ostatní zakázáno. Kdyby se na Ukrajině těžila ropa tak USA už mají Ukrajinu dobytou a Rusko bylo vyhnáno…..Náš stát čeká to samé,nic tu nemáme a tak pomoc nebude.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB