Rekonstrukce střechy k hodnotě domu přidá desítky procent

Spojení střecha nad hlavou se jako označení pro celý dům nepoužívá nadarmo. Při rekonstrukcích staveb bývá tím prvním, do čeho se lidé pouští, právě výměna střešní krytiny. Zamezení přístupu vlhkosti do interiéru, ale i do stěn, totiž patří k nejzásadnějším krokům opravy nemovitosti. Nejlepší čas, kdy do výměny střechy investovat, je právě nyní.
Rekonstrukce střechy přidá na hodnotě domu desítky procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To, že střecha potřebuje opravit, pozná velmi často i laik – v momentě, kdy neplní svou funkci, tedy do ní zatéká, což poškozuje celou konstrukci, je děravá, anebo její životnost zkrátka skončila, je nejvyšší čas na výměnu. Důvody k pořízení nové krytiny ale mohou být i estetické, protože zdánlivé detaily, jako je barva či materiál střechy, dokážou kompletně změnit ráz stavby.

Na kvalitě se při rekonstrukci střechy rozhodně nevyplatí šetřit. Jde o dlouhodobou investici, která se vrátí jak v podobě vyššího komfortu bydlení, tak v nákladech na provoz domácnosti – špatně izolovanou střechou může z domu unikat až 20 procent tepla. Pro řadu lidí navíc znamená zvelebování vlastního sídla i atraktivní možnost, jak zhodnotit své úspory.

Banky očekávají snížení inflace na optimální dvě procenta až v roce 2024, a tak investoři hledají, kam jinam peníze bezpečně uložit. V tomto ohledu jsou nemovitosti a jejich rekonstrukce stálou jistotou. Kvalitní renovace budovy navíc může zvýšit její tržní hodnotu až o pětinu, a to dlouhodobě.

Nové pokrytí střechy v průměru okolo 375 tisíc korun, samozřejmě záleží na současném stavu budovy a velikosti plochy. Jistě ale vím, že ceny střešních krytin nebudou klesat, protože jejich výrobci stále pociťují doznívající energetickou krizi a dřívější potíže s dodávkami materiálů. Očekáváme naopak velkou rozkolísanost trhu, a tak není čas s chystanými renovacemi otálet.

Brzy opravám střech začne nahrávat i počasí. Protože výměna krytiny či krovu obnáší fázi, kdy je stavba odkrytá, pouští se do ní lidé nejčastěji během jara a léta. Doporučil bych se ale po vhodném typu střešní krytiny poohlédnout už nyní a nechat si na rozhodování dostatek času.

Nejprve je třeba si ujasnit, jakou střešní krytinu chcete vybrat coby náhradu té stávající. Dále je třeba zvážit, k čemu chcete využívat půdu, přizpůsobit tomu konstrukci a zaměřit se na správnou volbu materiálu.

Na trhu se nachází velké množství typů střešních tašek a na pomyslném vrcholu nabídky jsou pálené střešní tašky z přírodního materiálu s povrchovou glazurou či engobou, které jsou odolné proti všem povětrnostním vlivům a vyznačují se barevnou stálostí.

Platí, že hlavním kritériem pro případnou finanční úsporu během pokrývání je jednoduchost tvaru střechy a zaměření na funkčnost. Každé zalomení, větší vikýř nebo úžlabí vyžaduje větší časovou náročnost pro řemeslníka. Jde sice pak o nákladnější rekonstrukci, ale mnohdy vznikají rukama zkušených řemeslníků skutečné skvosty.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Autor je technický poradce společnosti Tondach
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB