Rekonstrukce střechy k hodnotě domu přidá desítky procent

Názor
Spojení střecha nad hlavou se jako označení pro celý dům nepoužívá nadarmo. Při rekonstrukcích staveb bývá tím prvním, do čeho se lidé pouští, právě výměna střešní krytiny. Zamezení přístupu vlhkosti do interiéru, ale i do stěn, totiž patří k nejzásadnějším krokům opravy nemovitosti. Nejlepší čas, kdy do výměny střechy investovat, je právě nyní.
Rekonstrukce střechy přidá na hodnotě domu desítky procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To, že střecha potřebuje opravit, pozná velmi často i laik – v momentě, kdy neplní svou funkci, tedy do ní zatéká, což poškozuje celou konstrukci, je děravá, anebo její životnost zkrátka skončila, je nejvyšší čas na výměnu. Důvody k pořízení nové krytiny ale mohou být i estetické, protože zdánlivé detaily, jako je barva či materiál střechy, dokážou kompletně změnit ráz stavby.

Na kvalitě se při rekonstrukci střechy rozhodně nevyplatí šetřit. Jde o dlouhodobou investici, která se vrátí jak v podobě vyššího komfortu bydlení, tak v nákladech na provoz domácnosti – špatně izolovanou střechou může z domu unikat až 20 procent tepla. Pro řadu lidí navíc znamená zvelebování vlastního sídla i atraktivní možnost, jak zhodnotit své úspory.

PSALI JSME:
Češi kvůli rostoucím cenám nemovitostí upravují své bydlení anebo se stěhují

Banky očekávají snížení inflace na optimální dvě procenta až v roce 2024, a tak investoři hledají, kam jinam peníze bezpečně uložit. V tomto ohledu jsou nemovitosti a jejich rekonstrukce stálou jistotou. Kvalitní renovace budovy navíc může zvýšit její tržní hodnotu až o pětinu, a to dlouhodobě.

Nové pokrytí střechy v průměru okolo 375 tisíc korun, samozřejmě záleží na současném stavu budovy a velikosti plochy. Jistě ale vím, že ceny střešních krytin nebudou klesat, protože jejich výrobci stále pociťují doznívající energetickou krizi a dřívější potíže s dodávkami materiálů. Očekáváme naopak velkou rozkolísanost trhu, a tak není čas s chystanými renovacemi otálet.

PSALI JSME:
Většina Čechů by chtěla na střechu solární panely

Brzy opravám střech začne nahrávat i počasí. Protože výměna krytiny či krovu obnáší fázi, kdy je stavba odkrytá, pouští se do ní lidé nejčastěji během jara a léta. Doporučil bych se ale po vhodném typu střešní krytiny poohlédnout už nyní a nechat si na rozhodování dostatek času.

Nejprve je třeba si ujasnit, jakou střešní krytinu chcete vybrat coby náhradu té stávající. Dále je třeba zvážit, k čemu chcete využívat půdu, přizpůsobit tomu konstrukci a zaměřit se na správnou volbu materiálu.

PSALI JSME:
Plánujete doma rekonstrukci? Hlavně neomezujte sousedy

Na trhu se nachází velké množství typů střešních tašek a na pomyslném vrcholu nabídky jsou pálené střešní tašky z přírodního materiálu s povrchovou glazurou či engobou, které jsou odolné proti všem povětrnostním vlivům a vyznačují se barevnou stálostí.

Platí, že hlavním kritériem pro případnou finanční úsporu během pokrývání je jednoduchost tvaru střechy a zaměření na funkčnost. Každé zalomení, větší vikýř nebo úžlabí vyžaduje větší časovou náročnost pro řemeslníka. Jde sice pak o nákladnější rekonstrukci, ale mnohdy vznikají rukama zkušených řemeslníků skutečné skvosty.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Autor je technický poradce společnosti Tondach
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Plánujete modernizaci vašeho domu nebo stavíte nový? Nová zelená úsporám motivuje Čechy ke kvalitnějším renovacím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.