Rekordní odstřely jelenů a daňků, i tak zvěř způsobuje miliardové škody

V loňském mysliveckém roce, tedy v období od dubna 2022 do konce března 2023, byly znovu zaznamenány historicky nejvyšší odstřely jelení a daňčí zvěře. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ) ve zprávě, kterou poskytl i redakci FAEI.cz.
Přemnožená spárkaté zvěř způsobuje v některých regionech nemalé škody. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ani relativně vysoké odlovy ovšem zatím nedokážou v některých regionech snížit na únosnou míru stavy spárkaté zvěře, které podle studie Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa dosahují několika miliard korun. Ostatně podle ČSÚ v posledním sledovaném období výrazně poklesl odstřel divočáků, kteří se na škodách na lesních a zemědělských porostech rovněž výrazně podílí.

„Zatímco u jelení a daňčí zvěře docházelo v posledním desetiletí téměř k plynulému navyšování odstřelu na nejvyšší hodnoty v historii, u černé zvěře se ve stejném období spíše střídaly rekordní úlovky a jejich následné propady,“ uvedl Josef Kahuda z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Desítky tisíc odlovených zvířat

Statistici uvedli, že v posledním mysliveckém období 2022/2023 bylo odloveno 32 884 kusů jelení zvěře, což je nárůst o více než dva tisíce kusů. Daňčí zvěře bylo odstřeleno 38 653 kusů, tedy meziročně o bezmála 5,5 tisíce více. Také v tomto případě šlo o rekordní počet.

PSALI JSME:
Vystřelíte si načerno a můžete jít sedět

U mufloní zvěře se odstřel zvýšil jen relativně málo, a to o 226 kusů na konečných 10 245 zvířat. Byl to druhý nejvyšší úlovek v historii. Rekordní bylo myslivecké období 2020/2021 s více než 10,5 tisícem kusů. Mírně se zvýšil také odstřel srnčí zvěře na 114 100 kusů.

Už zmiňovaný odlov černé zvěře se propadl o více než 53 tisíc kusů a dosáhl výše 177 877 kusů. Naopak nadprůměrný byl počet odstřelených jelenů sika, což je v Česku nepůvodní druh. Odloveno bylo 19 720 kusů, což je opět historicky rekordní hodnota.

Statistická čísla také ukazují, že neustále ubývá lidí, kteří trvale vykonávají v honitbách právo myslivosti. Aktuálně jich jen necelých 88,5 tisíce, což je přes 300 méně než v minulém mysliveckém roce.

PSALI JSME:
Stát se lovcem stojí čas i peníze

Novelizace mysliveckého zákona

Pro nového ministra zemědělství Marka Výborného je přemnožená zvěř v lesích, respektive novelizace mysliveckého zákona, který by měl tento problém řešit, jednou z priorit. „Současný myslivecký zákon tady máme dvacet let. Je to norma, která nebyla nikdy novelizována, je poplatná době svého vzniku,“ řekl ministr Výborný v nedávném rozhovoru pro MF Dnes.

Zákon je podle něho zapotřebí přizpůsobit současné situaci. Jeleni, daňci, srnci a další spárkaté zvěř totiž dokáže zlikvidovat nemalou část sazenic. Jen v uplynulém roce jich přitom bylo vysázeno zhruba 226 milionů.

„Výsadbovým plánem se přizpůsobujeme klimatické změně, dneska převažují listnáče nad jehličnany. Ale pokud spárkatá zvěř dokáže – ať už ihned, nebo do deseti let po výsadbě – zlikvidovat více než třetinu výsadby, tak jsou to velmi nehospodárně vynaložené peníze. A to jak státu, tak soukromých vlastníků, protože se to netýká pouze Lesů ČR,“ upozornil Výborný.

PSALI JSME:
Česko má plán, jak na vlka. Nechránit, ale ani neomezovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 procenta je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 procenta, přesto však nejde o …

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.