Řidičák čím dál těžší. Zájemce čekají nové testy, včetně video otázek

Na zájemce o řidičák se od března 2024 valí do celkové testovací sady dalších pětačtyřicet otázek, včetně video testu, a další budou přibývat. Komplet ke zkouškám má tisíc otázek, zvětšit se má na minimálně 1500.  Z toho se pro konkrétní test vybírá 25 otázek s limitem 30 minut.
O řidičské oprávnění žádá ročně kolem 120 tisíc lidí. Foto: FAEI.cz/Jindřich Ginter

„Rizikové situace, novinky od 1. ledna 2024, bezpečná vzdálenost mezi vozidly i jízda v jízdních pruzích a připojování se. To jsou témata pro nové otázky, se kterými se uchazeči o řidičské oprávnění budou setkávat od března letošního roku,“ uvedl Milan Janda z ministerstva dopravy.

Pětatřicet nových otázek je statických, deset dynamických. Dynamické otázky budou krátká videa.

„Věnují se rizikovému chování nebo průjezdům křižovatek. Nejprve je položena otázka, následuje video a poté mohou účastníci zkoušek zaškrtnout správnou odpověď z variant, které jim budou nabídnuty,“ informoval místopředseda Asociace autoškol ČR Jiří Novotný.

Kompletní sada nyní obsahuje přes tisíc otázek a jejich počet narůstá. Cílem je dostat se minimálně na 1 500. Změny pokračují druhým rokem a přibližně jednou za čtvrt roku přibývá několik desítek nových zadání.

Bude to těžká zkouška pro rodiny, kde si myslí, že řidičák je jen kartička. „Řidičák na poprvé neudělá pětina žáků. Rodiče mají absurdní představy,“ sdělil redakci FAEI.cz Milan Werner z Unie autoškol. Dnes už podle něho nestačí, že mladí jezdili někde na polní cestě, protože provoz je mnohem komplikovanější.

„U závěrečných jízd se opakuje pět chyb, za které komisaři vyhazují. Nedodržení rychlostních limitů, nerespektování přednosti v jízdě – například zprava, nezastavení na stopce nebo pojíždění před ní.

Žáci chybují při odbočování vlevo, kdy si nenajedou dostatečně ke středu, anebo v jednosměrce úplně doleva před odbočením. A pak také pozdě zapínají blinkry nebo je vynechají,“ shrnul Werner. O řidičské oprávnění žádá ročně kolem 120 tisíc lidí.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB