Robotizace ohrožuje i právníky nebo burzovní makléře

Analýza
S postupující robotizací a automatizací se obvykle uvádí, že nejvíce ohrožené jsou zejména nekvalifikované a rutinní profese. Nejnovější poznatky ovšem ukazují, že technologická revoluce se nejspíš výrazně dotkne rovněž administrativy a služeb včetně takových profesí, jako je burzovní makléř nebo právník.
Nahrazování lidí roboty v těžkých výrobních provozech už probíhá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle některých analýz zmizí kvůli technologické revoluci do 40 let až 45 procent současných povolání, která budou nahrazena novými profesemi. Dřívější studie společnosti McKinsey Global Institute zase konstatovala, že do roku 2030 by mohlo o své zaměstnání přijít až 800 milionů pracovníků po celém světě – nahradí je roboty.

Ačkoli o výměně zaměstnanců „dokonalými“ stroji se mluví především v budoucím čase, změna už fakticky nastává. Podle odborného pracovního serveru Profesia.cz jde o nahrazení lidí v těžkých výrobních provozech – například v kovárnách, lakovnách nebo slévárnách apod.

Nástup umělé inteligence

Očekává se rovněž úbytek úředníků, řidičů či pokladníků. Nebo zaměstnanců, jejichž úkolem je nakládání s informacemi, u nichž se dá předpokládat, že tentýž úkol zvládne algoritmus či umělá inteligence. K zániku nebo výrazné redukci jsou odsouzeny i pozice burzovních makléřů a právníků. Podle portálu Profesia.cz jde ale spíše o hudbu vzdálenější budoucnosti.

PSALI JSME:
Polovina lidí netuší, co se skrývá za technologiemi, které užívají

Ostatně podle zmiňované studie společnosti McKinsey Global Institute patří právníci do skupiny profesí, které se minimálně v nejbližších letech nemusí nástupu moderních technologií obávat. Stejně tak například učitelé, ale třeba i barmani. Naopak nízko kvalifikované a rutinní pozice budou z pracovního trhu podle všeho mizet mnohem rychleji. V souvislosti s digitalizací státní správy by mohly poměrně záhy výrazně ubývat i pracovní místa pro úředníky.

„V případě manažerských a dalších řídících pozic, lékařů, ošetřovatelek a sester nebo učitelů se velká revoluce neočekává, byť i jejich náplň práce, a potažmo požadované kompetence, se budou měnit. Ovšem úplné nahrazení jejich práce umělou inteligencí, i vzhledem k široké škále měkkých dovedností, kterými musí disponovat, očekávat nelze,“ konstatoval Michal Novák z Profesia.cz.

Dodal, že lze očekávat o výrazné snižování celkového počtu pracovních míst. „Namísto těch, která se budou rušit, totiž budou vznikat nová,“ řekl Novák. Jmenoval například oblast IT, ale třeba také obor pro vyhledávání a péči o lidské zdroje. „Bude totiž stále komplexnější a bude třeba velmi pružně reagovat na změny trhu práce,“ vysvětlil Novák.

PSALI JSME:
Roboty budou lidem brát práci postupně, nikoli nárazově

Význam velmi dobré úrovně „digitálních kompetencí“ bude logicky narůstat, rekvalifikace a další vzdělávání se budou stávat tím samozřejmějšími, čím častěji a důmyslněji se budou využívat a zdokonalovat technologie.

Místo recepčních roboti

Lidé už teď postupně mizí i z jiných profesí. Automaty nahrazují lidskou sílu v call centrech, častěji také nakupujeme sami po internetu a i v některých klasických řetězcích pokladní čím dál tím častěji nahrazuje samoobslužná „chytrá“ pokladna. Automatická čidla rovněž nahrazují lidi při hlídání různých technologií, objektů, energetických a vodohospodářských zařízení. Proměnou prochází i podoba klasické vrátnice nebo recepce.

„V současné době, kdy se projevuje nedostatek pracovních sil téměř ve všech oborech, je nasazování chytré automatizace možnost, která firmám pomůže tuto situaci řešit,“ řekl Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která zajišťuje komplexní služby ve správě nemovitostí.

Dodal, že takové online recepce si snadno poradí s každodenními činnostmi a jejím běžným provozem. „Přivítá návštěvy, poskytuje informace, vydává návštěvní karty i zapomenuté karty zaměstnancům, odbaví poslíčky i objedná taxi. Každý uživatel má přístup do návštěvního systému, kde může každou návštěvu jednoduše nahlásit předem a online recepce pak návštěvu odbaví ještě rychleji než lidská obsluha,“ konstatoval Škrabal.

PSALI JSME:
Obchody bez pokladen. Ahold spustil v Nizozemsku novinku pro rychlý nákup

Vznikají nové profese

Spolu s rozvojem moderních technologií vznikají dokonce nové pracovní pozice. Podle portálu Profesia.cz mezi aktuálně často poptávané patří například scrum master, jehož úkolem je chránit projektový tým před vnějšími vlivy, které by ho mohly odvádět od práce. Pro širší veřejnost jde ovšem zatím o zcela neznámou profesi.

Ještě před deseti lety bylo takřka nemyslitelné, aby existovala pozice manažera štěstí, jehož úkolem je zajistit zlepšení náboru zaměstnanců nebo snížit jejich fluktuaci. V dlouhodobějším horizontu pak mají vznikat úplně nové profese nebo výrazně nabývat na významu ty, které jsou dnes brány spíše jako okrajové až bizarní. Mezi ně patří například upcyklátor, který bude vyvíjet a uvádět v život nové recyklační technologie. S širokým uplatněním robotizace stoupne také poptávka po lidech, kteří budou tvořit jakési nárazníkové pásmo mezi lidmi a „robotickými“ zaměstnanci.

„Díky digitalizaci a robotizaci se bude v příštích letech výrazně měnit celková skladba pracovních pozic, jež budou zaměstnavatelé poptávat. Budou také od svých lidí očekávat odlišné kompetence než nyní. A kromě toho bude pokrok nutit vedení firem k tomu, aby kladli čím dál větší důraz na další vzdělávání zaměstnanců,“ dodal Michal Novák z Profesia.cz.

PSALI JSME:
6 z 10 budoucích pracovních pozic ještě není ani definováno

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.