Ročně se přestěhuje čtvrt milionu Čechů. Lepší je vyhořet, myslí si

Zatímco například Američané nebo Kanaďané změní svou adresu v průměru dvanáctkrát za život, Češi jako by se řídili heslem „raději vyhořet, než se stěhovat“. V průměru se totiž Češi stěhují jen třikrát za život.
Češi nepatří mezi stěhovavý národ. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mnozí Češi mění adresu trvalého bydliště, až když se jim zásadně změní životní podmínky, například očekávají přírůstek do rodiny. Každoročně se přitom v České republice stěhuje 200 až 250 tisíc lidí. Z města na vesnici a naopak, nebo mezi kraji.

Podle Českého statistického úřadu se podíl mezikrajské migrace na celkovém objemu vnitřního stěhování pohybuje okolo 35 procent. Migrace mezi kraji přitom nemusí nutně znamenat stěhování na delší vzdálenost.

„Dlouhodobě nejsilnější migrační proud je z Prahy do sousedního kraje Středočeského. Zatímco tímto směrem se v letech 2000 až 2019 přestě­hovalo 268,9 tisíce osob, opačným směrem jen necelá polovina,“ uvedli statistici.

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

Další hlavní proudy byly o řád nižší s tím, že z deseti nejsilnějších mezikrajských mi­gračních proudů byla v pěti případech cílem Praha, ve dvou případech kraj Středočeský, ve dvou případech pak kraj Ústecký a ve zbývajícím případě kraj Olomoucký.

Třetím a čtvrtým nejsilnějším migračním proudem bylo v letech 2000 až 2019 stěhování z Ústeckého kraje do Prahy (38 tisíc) a do kraje Středočeského (28,5 tisíce). Na pátém místě byla migrace z Jihomorav­ského kraje do Prahy (27 tisíc) a pětadvacetitisíco­vou hranici překonalo také stěhování obyvatel z kraje Moravskoslezského do Prahy (26,7 tisíce).

Opuštěný mamahotel

Jak už bylo uvedeno, Češi se v průměru stěhují třikrát za život. Poprvé to bývá nejčastěji při odchodu z „mamahotelu“ do takzvaného startovacího bydlení, podruhé, když začínají žít partnerský život, a potřetí, když se jim začíná rozrůstat rodina.

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

Na rozdíl od například Američanů se tak Češi stěhují v průměru až čtyřikrát méně. Je to dáno mimo jiné také tím, že Češi ve srovnání s jinými národy nemovitosti častěji vlastní, než si je pronajímají.

„V současné době bydlí ve vlastním osm z deseti Čechů. Pouze dvacet procent si bydlení pronajímá. To je výrazně více, než je průměr Evropské unie, kde je tento poměr sedmdesát ku třiceti ve prospěch vlastního bydlení,“ sdělil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Nejvíc majitelů nemovitostí je přitom v Rumunsku, kde vlastní byt či dům 96 procent obyvatel. Naopak nejméně majitelů je v Německu, kde vlastní nemovitost každý druhý a rovněž každý druhý si ji pronajímá.

PSALI JSME:
Češi kvůli rostoucím cenám nemovitostí upravují své bydlení anebo se stěhují

„Vzhledem k tomu, že Česko v posledním roce zachvátila realitní horečka a Češi nakupují nemovitosti jako diví, a to i přes jejich stále rostoucí ceny, lze očekávat, že se poměr majitelů nemovitostí oproti těm, kteří si ji pronajímají, spíše zvýší,“ poznamenal Šedivý.

Největší poptávka v Praze

Tradičně je největší poptávka po nemovitostech v Praze. „Nicméně v poslední době se stále častěji setkáváme, především u mladší generace, s tím, že si vzhledem k vysokým cenám často hledají bydlení mimo Prahu a za prací do hlavního města pak třeba hodinu denně dojíždějí,“ připomněl Jiří Šedivý.

Dalším trendem, který zvyšuje dostupnost vlastního bydlení, jsou přestavby a rekonstrukce nebytových prostor, jako jsou třeba garáže. Na obytné místnosti se rovněž mění různé přístavby či půdní vestavby. Tyto úpravy Češi často financují stavebním spořením, tedy úsporami nebo úvěrem.

PSALI JSME:
Roste podíl Čechů, kteří se stěhují proto, aby ušetřili

Zavřít reklamu ×
  1. Ty statistiky jsou nějaké divné . V okolí nikdo nic neprodává , ani se roky nestěhuje.
    Myslím , že jsem někde četl , že američané se pruměrně stěhují 4x za život.
    U nás by to asi byla skupina nemajetných nájemníku co se stěhují stále do kola , jak jim zdražují nájem a oni stále jdou za levnějším ( křečci v kole).

  2. Dobrý den. Domov je domov a ne jen rodinný dům ale i přátelé a obec nebo městečko. Znalost svého okolí a určitý patriotizmus a sounáležitost. To vše je zpřetrháno a zničeno odchodem do jiného kraje. Něco jiného je priženit, přivdat za partnerem. Lidé kteří bydlí v cizím prostředí necítí sounáležitost s lidmi kolem sebe a vztahy jsou většinou povrchní. Vyz. Třeba severní Čechy. A proč by nemohli v jednom domu bydlet rodiče s potomkem a jeho rodinou. Co by na tom mělo být špatného? Děkuji za odpověď.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.