Rostoucí poptávka po zaměstnancích povede k tlakům na zvyšování mezd

Názor
Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v červnu klesla z úrovně 3,9 procenta na 3,7 procenta a dostala se tak na stejnou úroveň, na které se nacházela ve stejném měsíci loňského roku. Na trh práce příznivě působí uvolňování omezení souvisejících s pandemií a probíhající oživení růstu české ekonomiky.
Lze předpokládat, že snižující se nezaměstnanost a rostoucí poptávka po zaměstnancích povedou k tlakům na zvyšování mezd. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lze konstatovat, že jakkoliv měla pandemie koronaviru v loňském roce výrazně negativní dopad na výkon české ekonomiky, měřeno ukazatelem hrubého domácího produktu (HDP), tak dopady na trh práce byly poměrně nevýrazné, čemuž pomohly i stabilizační vládní programy.

Podobné konstatování, tedy relativně nevýrazný nárůst nezaměstnanosti v souvislosti s pandemií navzdory propadu HDP v loňském roce, platí i pro další evropské ekonomiky.

S tím, jak nyní i díky úspěšné vakcinaci probíhá oživení ekonomiky a zlepšuje se nálada spotřebitelů, lze čekat, že se lepší situace na trhu práce promítne do růstu spotřeby domácností, což bude další impuls k silnému růstu HDP napříč Evropou v letošním roce.

Nicméně jestliže loni v letních měsících míra nezaměstnanosti pod vlivem dozvuků první vlny pandemie a souvisejícího propadu ekonomické aktivity dále mírně rostla, tak nyní lze očekávat, že míra nezaměstnanosti může během letních měsíců spíše mírně klesnout.

Za červnovým meziměsíčním poklesem míry nezaměstnanosti lze vystopovat uvolňování omezení souvisejících s pandemií a souběžný náběh sezónních prací.

PSALI JSME:
Nejsou lidi, zpohodlněli a platí je stát na dluh. Česko zaplaví sta tisíce pracovníků z ciziny

Průzkumy z tuzemské ekonomiky naznačují, že podnikatelé v průmyslu i službách očekávají do dalších měsíců navyšování počtu zaměstnanců, oživení ekonomické aktivity by tak mělo vést k tlaku na další pokles nezaměstnanosti. Zároveň lze předpokládat, že snižující se nezaměstnanost a rostoucí poptávka po zaměstnancích povedou k tlakům na zvyšování mezd.

Za celý rok 2020 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,6 procenta, letos by průměrná míra nezaměstnanosti mohla dle mých odhadů dosáhnout úrovně 3,9 procenta, může být ale i nižší – a takřka jistě by tedy měl celoroční průměr zůstat pod čtyřmi procenty.

V průběhu roku 2022 by se situace měla dále zlepšovat a průměrná míra nezaměstnanosti by měla dále klesnout. Pro nejbližší měsíce, tedy pro léto a počátek podzimu, lze čekat, že míra nezaměstnanosti dále mírně klesne, do oblasti 3,5 procenta a možná i ještě níže.

Přelom kalendářního roku přinese obvyklý sezónní nárůst nezaměstnanosti, kdy se míra nezaměstnanosti může přiblížit úrovni čtyř procent, rok 2022 by ale měl být ve znamení dalšího poklesu míry nezaměstnanosti a v nejpříznivějších měsících může být v průběhu roku 2022 atakována tříprocentní úroveň.

Auto je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Zavřít reklamu ×
  1. Jsem přesvědčen, že je to v realitě dneška holý nesmysl. Zaměstnavatelé jen prohlubují metodiky novodobého otroctví a způsoby jak v souladu se zákonem i záměrné zmršeným ZP zaměstnance mohli ještě více a cíleně otročit. Názorným příkladem jsou firmy nabízející pracovní pozice se složeným názvem profese: Operátor-Elektronik, Operátor-Programátor, Operátor-Elektrikář. Kde plat je složen 40% základní minimum=Operátor(nástupní 16.000 brutto) a kvalifikovaně odvedená práce =Elektronik je AŽ 60%pohyblivá složka. Ale v inzerátech nabízejí nabídkových 35.000,-Kč. Stávající zoufalí zaměstnanci se jen modlí, aby nepřišli o v místě už zaběhnutou práci. Ono zaplatit kvalitně odborníka= elektronika, se nikomu nechce, tak si z něj uděláme tabulkově Operátora = otroka. Jen křiváckých podnikavců přežívajících s otrokářský zákonnými způsoby je na Moravě jak much na hnojišti. Zvyšování mezd nemají ani v plánu, ani v pomyšlení, jen a jen co nejlépe pro sebe a svůj zisk za každou cenu! A co to je, pro redaktory výsledek tlaku na zvyšování mezd vůbec netuší?!? Realita a vaše tlaky je a jsou zcela někde jinde pane Jáči. Hezký den.

    • Souhlasím. Jsou to jednoduché počty: směřujeme směr západ, tudíž lepší životní úroveň. U nás v ČR to není jednoduché. Když už se nám zvedá minimální mzda, zvyšují se platy, tak se hned zdražuje. Zboží, služby, bydlení, tak nějak vše. A my Češi pokud máme makat, tak to chceme mít zaplacený tak, že budeme alespoň bezstarostně vycházet do další výplaty.
      Příklad: Mě víc vyhovuje nepřetržitý provoz 12 hod. směny ( krátký – dlouhý ) než třísměnný provoz. nedávno mě zaujala nabídka výroba nápojů. Když my řekli, že v četně všech příplatků 26 000kč hrubého, tak mě to fakt urazilo, protože nejsem otrok. Na nějaký všelijaký benefity, na které firmy lákají zaměstnance, My Češi SEREM.

  2. Proč . Protože od úřadu práce represe represe. pak většina nezaměstnaných se nezaeviduje na úřadě práce .živěj je rodiče . A proč je hodně volných pracovních míst další podvod protože se pracovní místa 2-5 krát opakují to díky pracovním agenturám. A také potřebujou zelenou kartu tak si vymyslej pracovní místa vše je podvod podvod

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Kdy vám šéf může sáhnout na peníze?

Je to každopádně nepříjemné překvapení. Z práce si nesete menší výplatu než obvykle, a navíc jste se od šéfa dozvěděli, že takto budete odměněni i v příštích měsících, protože kvůli covidu musí firma šetřit, kde se …

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 procenta na 3,7 procenta. Jde o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Darování peněz není tak jednoduché. Dobrý skutek může přidělat i starosti

Poradna
Darování je bezesporu bohulibý akt, pro který se člověk rozhodne na základě svého přesvědčení a na základě svých morálních hodnot. Darování je však nutné vnímat i z pohledu daňového práva. Je to právě daňové právo, které stanovuje pro darování základní pravidla, může pomoc příjemci daru obdržet celou nezdaněnou výši daru a poskytovatele daru přesvědčit pomocí daňových úlev o poskytnutí daru většího.
Rolovat nahoru