„Zboží jste přetížili, odpálkují často prodejci oprávněnou reklamaci,“ říká právník Petr Novák

Rozhovor

Prodejci bot, elektroniky a dalšího spotřebního zboží se často z oprávněných reklamací vytáčejí účelovým tvrzením, že zákazník výrobek tzv. přetížil. Se samotným kupujícím se mnohé i velké a známé obchodní domy rozumně dohodnout nechtějí a doufají, že ho rázným odmítnutím reklamace odradí. Obchodníci začnou věc brát vážně teprve, až obdrží předžalobní výzvu, říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) právník Petr Novák, spolupracující s právnicko-spotřebitelským projektem Vaše nároky.cz.

Obchodníci začnou věc brát vážně teprve, až obdrží předžalobní výzvu, říká v rozhovoru pro FAEI.cz právník Petr Novák. Foto: FAEI.cz

Na co se při reklamacích spotřebního zboží nejčastěji prodejci vymlouvají?
Prodejci poměrně často neuznávají třetí reklamaci stejné vady. Kupující má totiž při třetí reklamaci nárok na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz za zakoupené zboží. Výmluva je taková, že již nejde o záruční vadu, ale jde o mechanické poškození věci z důvodu přetížení. Tato tvrzení jsou však většinou pouze účelová, aby prodejce nemusel zákazníkovi peníze za zboží vracet.
Řada obchodníků se často spoléhá na to, že se zákazník nebude proti rozhodnutí velké korporace bránit, a nároky klientů tak neuznávají. Když však obchodníka k plnění vyzve advokát kupujícího, často dochází ke změně názoru a spotřebitelský spor je ve prospěch zákazníka vyřešen.

Není takovou fintou prodloužená příplatková záruka na elektroniku?
Prodloužená příplatková záruka je populární. Můžeme se setkat s tím, že někteří prodejci nabízejí svým zákazníkům možnost pojištění zakoupeného zboží. Bohužel někdy také dochází ke klamání spotřebitele, kdy je mu tvrzeno či nabízeno, že jde o prodlouženou záruku. To ovšem není pravda, protože obsah záruky je jiný, než je nabízené pojištění zakoupeného zboží, a zákazník tak například nemusí mít nárok na vrácení kupní ceny v případě opakovaného výskytu vad.
Jednotlivé podmínky pojištění zboží se mohou poměrně výrazně lišit, a proto by si měl zákazník dávat pozor, co je vlastně obsahem pojištění a jaké má nároky. Kupující by si měl tedy především přečíst, co mu bude poskytnuto v případě, že dojde například k poškození nebo zničení zboží. Může mu být poskytnuta bezplatná oprava, výměna zboží nebo třeba dočasné poskytnutí náhradního zboží.

Nemáte dojem, že se ochrany spotřebitele chytají už i šejdíři? Tedy, že slibují pomoc proti „velké zlé korporaci“, ale z lidí jen tahají peníze předem a „skutek utek“?
Jako ve všech odvětvích se i v tomto najdou nepoctivci, kterým nezáleží na tom, zda spotřebiteli skutečně pomohou, ale snaží se jen od lidí vylákat peníze. Spotřebitel by si proto měl raději předem zjistit o daném subjektu co nejvíce informací. Pomoci v rozhodování mohou například reference či hodnocení klientů, kteří už mají konkrétní zkušenosti.
Ukazatelem nekalých úmyslů může být také zmíněná platba předem. Běžně také neplatíte za předem za službu, která vám ještě nebyla poskytnuta.

Tušíte, kolik je u nás vůbec projektů a občanských sdružení na ochranu spotřebitele?
Kolik přesně jich je, to bohužel netuším, ale domnívám se, že poměrně dost. Ochranou spotřebitele se zabývají občanská sdružení, různé neziskové organizace a v neposlední řadě i obchodní společnosti. Pro lidi může být složité se zorientovat v tom, na který subjekt se mají obrátit.

Na čem vlastně vyděláváte vy, ví to spotřebitel předem?
Procentuální provize z úspěchu je předem sjednaná, a klient tak přesně ví, kolik bude činit.

Kolik případů v procentech se podaří vyřešit mimosoudně a kolik už jde k soudu?
U spotřebitelských sporů se naštěstí většina případů podaří vyřešit mimosoudně, u soudu tak skončí asi 20 procent věcí. Protistrany totiž často na výzvy samotného zákazníka nereagují nebo reagují zamítavě, svůj postoj mění až ve chvíli, kdy se na ně obrátí právní zástupce poškozeného.

U vás je vše založeno na elektronickém systému, tedy, že příjem případu, posouzení, výzva k protistraně a žaloba jdou bez zbytečného papírování  a průtahů. Ale jsou tak rychlé i soudy?
Klient pouze elektronicky zadá případ a doplní všechny potřebné dokumenty. Řešení případu pak jako právník přebírám na základě plné moci od klienta. S klientem následně komunikuji telefonicky nebo většinou prostřednictvím e-mailu. Klienta proto nečeká žádná zbytečná administrativa, ani nemusí vynakládat energii na řešení své věci.
Co se týče soudů, jejich rychlost odlišná soud od soudu. Někdy se nám podaří případ vyřešit do měsíce nebo dvou, ale soudní řízení trvají obvykle delší dobu. Některé spory mohou trvat i roky, ale to je spíše výjimka.
Záleží to jednak na konkrétním soudu a jeho zahlcenosti, na složitosti řešeného problému a také na aktivitě či krocích protistrany. Pokud se protistrana například proti rozhodnutí soudu odvolá, tak se délka řešení případu podstatně natahuje.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.