Rozmazlení zaměstnanci. Stravenky jsou standard, chtějí služební vůz či osobního kouče

Velmi nízká nezaměstnanost a hlad firem po kvalitních pracovnících posouvá hranice benefitů, kterými zaměstnavatelé lákají a odměňují své podřízené. Obědové stravenky přitom už zaměstnanci pokládají za standard, zájem roste především o vyplácení třináctého platu, ale rovněž o příspěvek na bydlení, služební vůz i k soukromým jízdám nebo o služby osobního kouče.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Ukázal to průzkum personální agentury Grafton Recruitment, do něhož se v létě zapojilo 2259 lidí ze všech krajů republiky a z patnácti sektorů trhu. Stravenky už přitom nejsou považovány za benefit, ale spíše za běžnou součást pracovní smlouvy. Největší zájem je letos o třináctý plat.

I když hlavním tématem nadále zůstává finanční ohodnocení, zaměstnavatelé se musí snažit najít vhodné nástroje, jak motivovat kandidáty, aby přijali jejich pracovní nabídku a zachovali jim loajalitu,“ řekla Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

NEZÁJEM O BĚŽNÉ BENEFITY

Jak je vidět na výsledcích průzkumu, dříve běžné benefity již zaměstnance nezajímají. Stravenky anebo mobilní telefon i pro soukromé účely považují za samozřejmost a jejich zájem opadá i v případě vánočních večírků a dárků od zaměstnavatele, příspěvků na kulturní a sportovní aktivity, teambuildingů či dokonce občerstvení na pracovišti. Jde přitom o benefity, které nabízí většina firem,“ dodala Součková.

Zaměstnavatelé budou podle ní muset nabídku benefitů přehodnotit, pokud budou chtít na trhu „ulovit“ kvalitní pracovníky. Stále větší vliv navíc získává generace takzvaných mileniálů, kteří mají zcela odlišné preference než současná střední generace. K jejich prioritám patří osobní rozvoj, vzdělávání, flexibilita a vyváženost pracovního a soukromého života.

VEDE TŘINÁCTÝ PLAT

Zajímavé je, že zatímco v loňském roce se na první příčce žebříčku nejoblíbenějších benefitů umístilo jazykové vzdělávání, letos je to třináctý plat následovaný příspěvkem na bydlení. Tato skutečnost může být do značné míry ovlivněna zvyšováním cen nájmů, ukazuje však i na stále častější trend stěhování se za prací.

Zejména zaměstnavatelé z Prahy a středních Čech stále častěji hledají lidi i mimo Středočeský kraj, protože zdejší nezaměstnanost je skutečně velmi nízká,“ konstatovala Jitka Součková. Ze seznamu benefitů, u nichž poptávka převyšuje nabídku, vypadlo jazykové vzdělávání nebo home office. Není to ovšem proto, že by o tato zaměstnavatelská vylepšení ztratili lidé zájem, spíš je na základě loňských průzkumů většina firem zavedla.

REALITA A OČEKÁVÁNÍ

Co se hodnoty poskytovaných benefitů týče, tak nadpoloviční většina respondentů průzkumu dostává benefity v hodnotě 1 499 korun, což je paradoxně k situaci na trhu práce pokles, neboť loni hodnota činila 1 999 korun,“ řekla Součková.

Pokleslo však i očekávání ze strany zaměstnanců – zatímco nadpoloviční většina loni předpokládala benefity ve výši 4 499 korun, letos by jim stačila hodnota o tisíc korun méně. Rozdíl mezi realitou a očekáváním ovšem stále u nadpoloviční většiny zaměstnanců činí okolo 2 500 korun.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Omezuje výstřední zevnějšek pracovní uplatnění?

Někdy není vhodné, když pracovní pozici zastává někdo, kdo ve své roli nepůsobí věrohodně. Jestliže například zákaznice přijde do prodejny s dámskou obuví, očekává, že ji obslouží někdo jiný, než mladík s raperskou …

Meetingy zaberou až třetinu pracovního času

Na pracovních schůzkách a jednáních mohou někteří zaměstnanci trávit více času než samotnou prací – a schůzky přitom mohou být zcela neefektivní a bez jakékoli přidané hodnoty. Podle průzkumu, který uskutečnila …

Pro výpověď dohodou platí – po podpisu se nediv

Tak jsem dostal výpověď, ale nakonec to nebylo tak strašné jednání a dohodli jsme se rychle. Podobně si pochvaluje zaměstnanec a mává papírem s nadpisem, který je na první pohled absurdní – výpověď dohodou. Tedy, …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru