Rozmazlení zaměstnanci. Stravenky jsou standard, chtějí služební vůz či osobního kouče

Velmi nízká nezaměstnanost a hlad firem po kvalitních pracovnících posouvá hranice benefitů, kterými zaměstnavatelé lákají a odměňují své podřízené. Obědové stravenky přitom už zaměstnanci pokládají za standard, zájem roste především o vyplácení třináctého platu, ale rovněž o příspěvek na bydlení, služební vůz i k soukromým jízdám nebo o služby osobního kouče.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Ukázal to průzkum personální agentury Grafton Recruitment, do něhož se v létě zapojilo 2259 lidí ze všech krajů republiky a z patnácti sektorů trhu. Stravenky už přitom nejsou považovány za benefit, ale spíše za běžnou součást pracovní smlouvy. Největší zájem je letos o třináctý plat.

I když hlavním tématem nadále zůstává finanční ohodnocení, zaměstnavatelé se musí snažit najít vhodné nástroje, jak motivovat kandidáty, aby přijali jejich pracovní nabídku a zachovali jim loajalitu,“ řekla Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

NEZÁJEM O BĚŽNÉ BENEFITY

Jak je vidět na výsledcích průzkumu, dříve běžné benefity již zaměstnance nezajímají. Stravenky anebo mobilní telefon i pro soukromé účely považují za samozřejmost a jejich zájem opadá i v případě vánočních večírků a dárků od zaměstnavatele, příspěvků na kulturní a sportovní aktivity, teambuildingů či dokonce občerstvení na pracovišti. Jde přitom o benefity, které nabízí většina firem,“ dodala Součková.

Zaměstnavatelé budou podle ní muset nabídku benefitů přehodnotit, pokud budou chtít na trhu „ulovit“ kvalitní pracovníky. Stále větší vliv navíc získává generace takzvaných mileniálů, kteří mají zcela odlišné preference než současná střední generace. K jejich prioritám patří osobní rozvoj, vzdělávání, flexibilita a vyváženost pracovního a soukromého života.

VEDE TŘINÁCTÝ PLAT

Zajímavé je, že zatímco v loňském roce se na první příčce žebříčku nejoblíbenějších benefitů umístilo jazykové vzdělávání, letos je to třináctý plat následovaný příspěvkem na bydlení. Tato skutečnost může být do značné míry ovlivněna zvyšováním cen nájmů, ukazuje však i na stále častější trend stěhování se za prací.

Zejména zaměstnavatelé z Prahy a středních Čech stále častěji hledají lidi i mimo Středočeský kraj, protože zdejší nezaměstnanost je skutečně velmi nízká,“ konstatovala Jitka Součková. Ze seznamu benefitů, u nichž poptávka převyšuje nabídku, vypadlo jazykové vzdělávání nebo home office. Není to ovšem proto, že by o tato zaměstnavatelská vylepšení ztratili lidé zájem, spíš je na základě loňských průzkumů většina firem zavedla.

REALITA A OČEKÁVÁNÍ

Co se hodnoty poskytovaných benefitů týče, tak nadpoloviční většina respondentů průzkumu dostává benefity v hodnotě 1 499 korun, což je paradoxně k situaci na trhu práce pokles, neboť loni hodnota činila 1 999 korun,“ řekla Součková.

Pokleslo však i očekávání ze strany zaměstnanců – zatímco nadpoloviční většina loni předpokládala benefity ve výši 4 499 korun, letos by jim stačila hodnota o tisíc korun méně. Rozdíl mezi realitou a očekáváním ovšem stále u nadpoloviční většiny zaměstnanců činí okolo 2 500 korun.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Minimální mzda rozděluje Evropskou unii

Po odchodu Spojeného království stanovuje minimální mzdu v Evropské unii 21 zemí včetně České republiky. Začátkem roku 2020 zvýšilo minimální mzdu hned 18 zemí Evropské unie. Průměrný růst minimální mzdy v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru