Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Nejvíce ruských firem působících v České republice je registrovaných na pražském Žižkově. Ilustrační foto: Pixabay.com

Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.

Rusové patří mezi nejčastější zahraniční vlastníky firem v České republice. K letošnímu dubnu fungovalo 14 776 obchodních společností s alespoň částečným ruským vlastnictvím. Navzdory hospodářským sankcím, které v různých směrech znesnadňují podnikání Rusů v EU, se počet těchto firem v posledních dvou letech snižuje jen velmi pomalu.

Netýká se to jen ruských vlastníků, ale také běloruských majitelů, kterých je v Česku 1 332. Zjistila to společnost CRIF na základě analýzy vycházející z údajů portálu informaceofirmach.cz. Firma upozornila, že ruských a běloruských majitelů může být ve skutečnosti ještě více.

„V posledních dvou letech u nás ubylo firem s ruskými vlastníky o sedm procent, což je vzhledem k politickým souvislostem poměrně malý pokles,“ uvedl Jan Cikler, analytik aplikace Cribis, pomocí níž CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých, slovenských a dalších zahraničních firem.

„Je třeba také poznamenat, že v některých případech jsou vlastnické vazby tak komplikované, že konečného vlastníka není možné identifikovat, takže skutečný počet může být ještě vyšší. Z toho, co dohledat lze, víme, že čistě ruské vlastnictví má u nás 10 757 společností,“ dodal analytik.

Nemovitosti nebo obchod

Většina Rusy vlastněných firem je aktivní pouze ve třech odvětvích. Celkem 4 897 jich podniká v sektoru obchodu, 4 457 v odvětví nakládání s nemovitostmi a 1 703 v profesních, vědeckých a technických činnostech.

V kontextu všech firem v Česku hrají firmy s ruským vlastnictvím výraznou roli hlavně v sektoru nakládání s nemovitostmi, kde tvoří pět procent. Podobně výrazné zastoupení mají Rusové v odvětví obchodu, kde ale v průběhu posledních dvou let ubylo nejvíce firem, a to o 11 procent. Na všech firmách v odvětví obchodu mají ty s ruskými vlastníky k letošnímu dubnu čtyřprocentní podíl.

Analýza navíc ukázala, že v některých oborech firem s ruskými vlastníky dokonce přibylo. Nejmarkantnější je to v dopravě a skladování, kde jich nyní působí už 222, což je o 12 procent více než v roce 2022.

Nejvíce ruských firem má sídlo na pražském Žižkově, a to 1 152. Významná část je pak registrována také v Karlových Varech, Teplicích nebo v Mariánských Lázních. Podobně rozložené jsou rovněž firmy s běloruskými vlastníky.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB