
Průmyslová výroba v ČR v listopadu klesla oproti předchozímu měsíci o 1,7 procenta. V meziročním vyjádření se průmysl udržel v plusu 0,4 procenta (po očištění o rozdílný počet pracovních dnů – pozn. aut.). Bez očištění o kalendářní vlivy činil meziroční pokles 2,2 procenta, což bylo citelně pod odhady analytiků s průměrným odhadem -0,7 procenta.
My jsme s ohledem na slibný vývoj předstihových indikátorů a dobrých dat z vnější ekonomiky čekali meziroční růst o 0,7 procenta. Riziko jsme spatřovali v údajích o nižší produkci automobilů a toto riziko se z části naplnilo.
Meziroční tempo produkce automobilového průmyslu se se v listopadu snížilo na 3,6 procenta z předchozího překvapivě vysokého tempa 13,9 procenta. I tak zůstala výroba aut s příspěvkem 0,7 procentního bodu hlavním tahounem sektoru.
Průmyslová produkce naopak výrazněji klesla v odvětvích výroba strojů a zařízení o 4,5 procenta, ve výrobě nápojů o 19,9 procenta a v opravách a instalacích strojů a zařízení o 8,2 procenta.
Meziroční tempo růstu nových zakázek se snížilo na 1,1 procenta po předchozím vzestupu o 5,2 procenta. Tentokráte byly meziročně v mírném záporu 0,7 procenta zakázky ze zahraničí, které předchozí měsíc rostly o 8,4 procenta. Růst o 5,1 procenta naopak po předchozím poklesu o 1,7 procenta vykázaly domácí zakázky.
Pozitivní zprávou je, že meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu se snížil na 3,8 procenta z předchozích 4,1 procenta, a meziroční nárůst průměrných mezd zaměstnanců ve výrobě zrychlil na 3,4 procenta po předchozím růstu o 2,5 procenta.
Růst zahraniční poptávky by měl tuzemské průmyslníky v nejbližších měsících podporovat, nicméně nepříznivý průběh pandemie může mít výrazný negativní dopad na výrobní kapacity. Za celý rok 2020 by pokles průmyslu měl dosáhnout necelých osm procent.
Naše prognóza z října počítala s celoročním poklesem průmyslu kolem deset procent, ale je zjevné, že výrobě se v průběhu druhé vlny pandemie dařilo oproti očekávání lépe, a to především díky zahraniční poptávce. Pro letošní rok naše prognóza počítá s růstem průmyslové výroby o cca devět procent.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)