Růst mezd v prvním čtvrtletí zpomalil. Nejvíce se přidávalo ve veřejném sektoru

Analýza
Růst průměrné mzdy v ČR v meziročním vyjádření podle nejčerstvějších statistických údajů v prvním letošním čtvrtletí zpomalil z 5,3 procenta na 3,2 procenta. Důvodem bylo zejména odeznění vlivu mimořádných odměn ve zdravotnictví a v oblasti sociální péče, jež byly vyplaceny v průběhu čtvrtého čtvrtletí a vedly k výraznému zvýšení průměrné mzdy.
Výrazně meziročně narostla mzda v oblasti zdravotní a sociální péče, a to o více než jedenáct procent.

„Nejvíce klesaly mzdy v kultuře, zábavním a rekreačním průmyslu či ubytovacích a stravovacích službách. Naopak nejvíce si polepšili lidé věnující se nemovitostem, zdravotní a sociální péči či výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Svou roli zřejmě sehrálo i zrušení superhrubé mzdy, které se odrazilo v růstu čistých příjmů a v nižším tlaku na zvyšování mezd v soukromém sektoru. „Díky změně daňového systému se v letošním roce zvýšily čisté mzdy zaměstnanců, i když jim zaměstnavatelé nezvýšili hrubé mzdy. To podporuje růst životní úrovně zaměstnanců, aniž by se zvyšovaly mzdové náklady firem,“ doplnil Křeček.

„Proti tomu pak jen z části působil předem ohlášený růst tarifních platů od začátku roku v sektoru veřejném, především pak ve zdravotnictví a školství. V reálném vyjádření se průměrná mzda zvýšila o jedno procento po předchozích 2,6 procenta,“ sdělil redakci ekonom Komerční banky Martin Gürtler, jenž dnešní výsledek ve srovnání s odhady analytiků považuje za mírně negativní překvapení.

Ti totiž očekávali růst reálných mezd v průměru o 1,7 procenta. „My jsme patřili na trhu k nejoptimističtějším, když naše prognóza předpovídala jejich zvýšení v reálném vyjádření o 2,8 procenta. Je však nutné dodat, že na odchylce prognóz od skutečného vývoje se významně podílela revize růstu průměrné nominální mzdy ve čtvrtém čtvrtletí,“ dodal Gürtler.

Hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda redakci upozornil, že mzdový růst v letošním prvním čtvrtletí táhlo přidávání ve veřejném sektoru. „Vláda si totiž i loni jako jednu ze svých priorit vetkla zvyšování platů ve zdravotnictví, sociálních službách a školství,“ připomněl ekonom.

Výrazně tak podle něj meziročně narostla mzda v oblasti zdravotní a sociální péče, a to o více než jedenáct procent. „Stav, kdy platy ve sféře placené z veřejných rozpočtů rostou citelně rychleji, než mzdy sféry soukromé, není dlouhodobě udržitelný, neboť je to soukromá sféra, která „vydělává“ na sféru veřejnou,“ uvedl Kovanda.

PSALI JSME:
Češi v průměru berou už skoro 40 tisíc

Podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE, se v detailech skrývá velmi nevyrovnaný mzdový vývoj v jednotlivých odvětvích tuzemské ekonomiky. „Zatímco u činností v oblasti nemovitostí vzrostla mzda dokonce o 12,2 procenta, u řady jiných odvětví byl mzdový růst nepatrný,“ informoval redakci.

Mzdy u nich byly fakticky meziročně blízko stagnace, což platí například o dopravě a skladování, veřejné správě, obraně a povinném sociálním zabezpečení, ale také o stavebnictví a těžbě a dobývání. „Meziročně klesl průměrný výdělek v pohostinství a stravování (o 2,6 %), kulturní, zábavní a rekreační činnosti pak vykázaly pokles o 5,1 procenta,“ uvedl Jáč s odvoláním na údaje ČSÚ.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy tak dochází k určitému rozevírání nůžek, ke krizi typu písmene „K“. „To znamená, že část obyvatel ČR zůstává z ekonomického hlediska pandemickou situací prakticky nezasažena. Vedle zaměstnanců veřejné sféry jde také třeba o starobní důchodce nebo zaměstnance či sebezaměstnané osoby soukromé sféry v sektorech, jimž pandemická situace poskytla dodatečný růstový impuls,“ vysvětlil ekonom.

Jiná část obyvatel ČR ale podle něj naopak újmu zaznamenává. „I když tito lidé ve valné většině nepřicházejí hned o zaměstnání – z velké části díky vládním programům, financovaným na dluh, jako je Antivirus, pociťují znatelně slabší růst, případně přímo pokles své životní úrovně. A to jak v porovnání se svojí vlastní situací z doby před pandemií, tak tak v porovnání se „šťastnější“ skupinou spoluobčanů, pandemií ekonomicky prakticky nezasažených,“ doplnil Kovanda.

PSALI JSME:
Velká analýza platů českých zaměstnanců. Kolik berete vy?

Podle Radovana Hauka, partnera společnosti Moore Czech Republic, nejsou některé důvody, které se na růstu mezd podílely, příznivé. „K růstu totiž částečně přispělo propouštění zaměstnanců, které se primárně týkalo těch s podprůměrnými příjmy. Na růstu průměrných mezd se podílel růst tarifních mezd zaměstnanců státní a veřejné správy. Celá řada pracovních míst byla navíc nadále udržována na úkor rostoucího veřejného dluhu,“ informoval redakci.

A jak vidí ekonomové další vývoj průměrné mzdy? „Za celý letošní rok naše prognóza očekává růst průměrné mzdy v nominálním vyjádření o 4,8 procenta, v tom reálném pak o 2,2 procenta,“ sdělil za Komerční banku ekonom Martin Gürtler. Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE, uvedl, že pro letošní rok čeká růst průměrné nominální mzdy v oblasti čtyř procent.

Za celý letošní rok by podle ekonoma Lukáše Kovandy z Trinity Bank reálné mzdy měly vzrůst o dvě procenta. „Ovšem jen díky růstu platů ve veřejné sféře,“ zdůraznil. „Zaměstnanci soukromé sféry se sice letos dočkají nárůstu mezd nominálních, avšak ten nebude stačit na pokrytí poměrně citelné inflace, převyšující úroveň dvouprocentního cíle České národní banky, takže reálně si mírně pohorší – jejich kupní síla mírně klesne.“

Meziroční růst mezd pravděpodobně opět zrychlí ve druhém čtvrtletí. „S tím, jak dochází k rychlému rozvolňování ekonomiky, lze však předpokládat, že k oživení mzdového růstu by mohlo dojít také v soukromém sektoru. Zde byl růst mezd v průběhu pandemie relativně utlumený,“ uzavřel Gürtler z Komerční banky.

PSALI JSME:
Berete plat, nebo mzdu? Anebo to neřešíte?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.