Růst průměrné mzdy v posledním loňském čtvrtletí překvapivě zrychlil na 6,5 %

Názor
Průměrná nominální mzda vzrostla podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,5 procenta a její růst tak zrychlil z předchozích 5,2 procenta. Po odečtení míry inflace průměrná mzda vzrostla meziročně o 3,8 procenta, po předchozím růstu o 1,8 procenta.
Průměrná nominální mzda vzrostla podle aktuálních dat ČSÚ v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trh přitom očekával růst reálných mezd v průměru pouze o jedno procento a dnešní data jsou tak pro něj výrazným překvapením. S takto rychlým mzdovým růstem nepočítaly ani ty nejoptimističtější odhady.

Pozitivním překvapením jsou dnešní čísla z trhu práce také pro Českou národní banku (ČNB), která ve své prognóze počítala s meziročním růstem průměrné nominální mzdy o 2,2 procenta, v případě reálné mzdy pak s jejím poklesem o 0,5 procenta.

Během podzimu dopad lockdownu na mzdový vývoj nebyl tak silný jako na jaře, a to hlavně díky tomu, že k přerušení výroby nedošlo v průmyslu. Tomu se ve čtvrtém čtvrtletí podařilo obnovit produkci v takovém rozsahu, že se dostala zpět k předkrizovým úrovním, což se odrazilo i ve výplatách tamních zaměstnanců.

PSALI JSME:
Na průměrnou mzdu nedosáhne přes dva a půl milionu zaměstnanců

Růst průměrné mzdy ve zpracovatelském průmyslu zrychlil z 2,4 procenta na 3,9 procenta. Oproti jaru však výši mezd podpořila také výraznější fiskální politika, která v některých případech kompenzuje až sto procent mzdových nákladů. Krácenou mzdu tak ve výsledku pobíralo méně pracovníků.

Vyšší růst mezd vykázalo také odvětví informačních a komunikačních služeb, kterým koronavirová pandemie v minulém roce zajistila dostatečný přísun zákazníků. Růst průměrné mzdy zde zrychlil z 5,3 procenta na 6,5 procenta.

To rozhodně nemohou říci provozovatelé uzavřených obchodů a služeb. V nejvíce postiženém odvětví ubytovacích a stravovacích služeb průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí klesla o 1,7 procenta, v odvětví obchodu pak růst mezd výrazně zpomalil na 0,5 procenta.

PSALI JSME:
Berete plat, nebo mzdu? Anebo to neřešíte?

Vyšší růst mezd i nadále vykazuje veřejný sektor, když ve zdravotnictví vrostla průměrná mzda meziročně o 31 procenta a ve školství o necelých 11 procenta.

Míra nezaměstnanosti se podle dat ČSÚ z minulého týdne zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí z 2,9 procenta na 3,1 procenta, když o práci přicházely především ženy. Nezaměstnanost žen se zvýšila z 3,3 procenta na 3,9 procenta, zatímco nezaměstnanost mužů vzrostla jen o 0,1 p.b. na 2,6 procenta.

Z hlediska kvalifikace lze předpokládat, že pandemie vzala práci spíše méně kvalifikovaným pracovníkům, což dokazuje výrazný pokles zaměstnanosti ve službách. Jak ženy, tak méně kvalifikovaní pracovníci však pobírají v ekonomice nižší mzdy a jejich odchod ze zaměstnání tak mohl ze statistického hlediska působit na vyšší růst průměrné mzdy.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Současná data o nezaměstnanosti jsou silně zkreslená

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.