Rvačka mezi prací a kapitálem se brzo asi obnoví

Názor
Z nových čísel Českého statistického úřadu o českém hrubém domácím produktu lze mimo jiné spočítat například odpověď na otázku, jak velká část odměny za výkon ekonomiky v letošním 2. čtvrtletí šla do kapes zaměstnancům (náklady na práci neboli „náhrady zaměstnancům“) versus do kapes vlastníkům firem a podnikatelům (náklady na kapitál neboli „hrubý provozní přebytek a smíšený důchod“).
Kolik peněz šlo do kapsy zaměstnancům a kolik vlastníkům firem a podnikatelům? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nuže náklady práce činily zhruba 50 procent celkové „hrubé přidané hodnoty“ (HPH). Kolem této hladiny se podíl pohybuje už od začátku roku 2020. Mohli bychom tedy říct, že koronakrize nedokázala tento podíl změnit.

Trefnější je ale spíš pozorování, že koronakrize dokázala zastavit růst tohoto podílu: V předchozích letech totiž narůstal vcelku svižným tempem o cca půl procentního bodu ročně. Šlo o logický důsledek nerovnovážně nízké nezaměstnanosti (který lze chápat jako důsledek nerovnovážně nízké úrovně mezd).

Růst podílu práce na HPH lze interpretovat tak, že práce si v letech před pandemií z celkového vyrobeného koláče „rvala“ čím dál větší kus. Covid tento trend zastavil, nicméně při pohledu na aktuální stav českého trhu práce lze předpokládat, že se k onomu trendu brzo zase vrátíme.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rostoucí poptávka po zaměstnancích povede k tlakům na zvyšování mezd

Zavřít reklamu ×
  1. Díky za článek. Jen potvrzuje, že polovinu z vytvářeného bohatství dostanou pracující, jednu šestinu pak zhruba stát, druhou šestinu cizí majitelé a nakonec tu poslední šestinu pak domácí vlastníci, naši oligarchové. Takže vidíte ten rozdíl, za socíku by i ty dvě poslední šestiny šly státu a ten z nich hradil všechny investice a obří armádu. Tím že jsme zrušili socialismus, tak jsme jen jednu třetinu bohatství sebrali státu a tedy sami sobě a dali ji cizincům a oligarchům. Pak se ptám: bylo to rozumné ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.