Rvačka o bydlení. Zájemci o nemovitost se navzájem přeplácejí

Na českém realitním trhu se objevuje nový trend. Lidé a firmy se při nákupu nemovitostí často přeplácejí a nabízejí vyšší částky, než za kolik jsou domy a byty dostupné. Podle dat společnosti Garantovanynajem.cz se trend přeplácení týká až třetiny prodávaných nemovitostí. Ceny se tak navyšují až o šest procent.
Nemovitosti navzdory koronakrizi stále zdražují, i v Brně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nedostatek bytů či rodinných domů spustilo nový fenomén: Někteří zájemci jsou ochotni si za vyhlídnutou nemovitost připlatit a nabídnout více, než je nabízená cena, a tím „vytlačit“ konkurenční nabídky.

Přeplácení se objevuje nejčastěji v případech, kdy se nemovitost nakupuje prostřednictvím akcií či obálkových metod, kdy zájemci jednorázově nabízí maximální částku, kterou jsou ochotni zaplatit. Nejčastěji se s tím kupující setkají v Praze a Brně. Prodejci a makléři se snaží fenomén přeplácení omezit a navýšení promítají rovnou do inzerovaných cen bytů.

Odhad: Přeplácení ubude

Nabídka konkurenčních cen ovšem nejspíš nebude v budoucnu hodnotu bytů zvyšovat nikterak výrazně. Zatímco aktuálně se jev týká zhruba 30 procent prodávaných nemovitostí, odborníci z Garantovanynajem.cz očekávají, že se podíl brzy sníží na asi deset procent.

„Na straně prodejců jde o zcela logický krok, který zabrání tomu, aby se investice do nemovitostí nestala pro většinu nakupujících finančně příliš náročnou,“ konstatoval Viktor Mejzlík ze společnosti GarantovanyNajem.cz.

PSALI JSME:
Lákavá cena hezké chalupy. Realitka si pak ale v podivné aukci povodila zájemce jako ovce

I když přeplácení je výhodné pro prodejce, u realitních makléřů tomu tak být nemusí. Agenda spojená s koordinací nabídek je náročná a pro mnohé eticky diskutabilní. Makléři se proto snaží prodejní ceny navyšovat natolik, aby nezůstal prostor pro další nárůst.

Ceny přesto porostou

Z fenoménu přeplácení nemusí mít strach ani zájemci o investiční byty, jejichž ceny klesat s největší pravděpodobností nebudou. V meziročním srovnání jsou na tom v červnu dobře především krajská města. Například v Brně podle serveru realitymix.cz meziročně vzrostla cena za nájem bytu o výměře šedesát metrů čtverečních o téměř pět procent, v Olomouci dokonce o více než devět procent.

Ceny bytů v Praze i Brně ovšem rostly závratným tempem i během koronavirové pandemie. V Brně dokonce ještě dvakrát rychleji než v Praze. Podle dat realitymix.cz se od března do května 2021 zvýšily ceny nemovitostí v Praze o bezmála tři procenta, v Brně dokonce o téměř sedm procent. Cena průměrného šedesátimetrového bytu v moravské metropoli tak nyní míří k hranici 4,5 milionu korun.

„V rámci realitních serverů se poptávající snaží čím dál častěji ‚topovat‘ cizí nabídky, podobně jako například při aukci. Finální cena nemovitosti tím může pochopitelně značně stoupnout,“ uvedl Tomáš Suchomel, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz. Podle něj může v případě, kdy o nemovitost soupeří více zájemců, narůst cena až o šest procent oproti původní nabídce.

PSALI JSME:
Co zdražuje nové byty v Praze?

Dražší hypotéky

Další zdražení nemovitostí lze očekávat poté, co Česká národní banka (ČNB) zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,5. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

„Je možné, že budeme zvyšovat sazby na každém dalším měnovém zasedání, čímž se dostaneme na úroveň, kterou prognóza předvídá. Netvrdím ale, že to tak bude. A doufám, že to nebude potřeba,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

„Nejlepší doba pro hypotéky už pominula a úrokové sazby narůstají a dál budou,“ předpokládá hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Červnový růst sazeb podle něj nebude poslední, letos může dojít ještě k jednomu či dvěma navýšením.

Proti proudu se ovšem vydala Air Bank, která od pátku 25. června snížila úroky u hypoték o 0,1 procentního bodu. „U nových hypoték nyní nabídneme roční úrokovou sazbu od 2,29 procenta. Snížená úroková sazba platí jak pro nové hypotéky, tak i pro hypotéky převedené k nám z jiné banky,“ uvedl vedoucí oddělení hypoteční služby Air Bank Radek Perman.

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

Zavřít reklamu ×
  1. A bude huř . Je to omezená komodita a hodnota se určuje nikoliv podle starých stavebních nákladu , ale nových . Tudíž i ty staré barabizny mají extrémní cenu . S nastupem green dealu , podraží vše co se vyrábí s potřebou energie (kovy , cement , plasty) . Tudíž rust cen zaručen a tedy i těch starých nemovitostí. Kdo nakupuje je za vodou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB