S novými komplikacemi našly akcie Tesly nové dno

Názor
Ještě před třemi měsíci se Tesla ve svých růstových výhledech tvářila sebevědomě, ale od té doby se už její akcie propadly o 48 procent. Tento propad odráží rostoucí nervozitu ohledně poklesu poptávky v Číně a v Evropě, dvou největších elektromobilových trhů světa.
Že čínská poptávka po elektrických vozech klesá, není žádná novinka. Rychle rostoucí evropské ceny elektřiny snižují poptávku také v Evropě a vyšší ceny materiálů na výrobu baterií se promítají i do zvýšení cen elektromobilů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Navíc se budou na hodnotě akcií i nákladech spojených s financováním dál podepisovat vyšší úrokové sazby a automobilová výroba zůstává jedním z kapitálově nejnáročnějších odvětví na světě.

Elon Musk je známý tím, že slibuje víc, než může splnit, a zatím ho to moc nestálo. Jeho dosud nejoptimističtější odhad byl, že během pár let stoupne objem dodávek o 50 procent. Akcie Tesly však čelí čím dál větším potížím a jejich cena se už oproti maximu z listopadu 2021 propadla o 61 procent.

První přecenění Tesly způsobil růst úrokových sazeb, který má velké dopady hlavně v kapitálově náročných odvětvích, ale také u firem s přemrštěnou hodnotou akcií, mezi něž patří Tesla už celé roky.

PSALI JSME:
Auta na baterky Čechy neberou. Počet nových registrací výrazně klesl

Za poslední tři měsíce ovšem klesly akcie Tesly o dalších 48 procent a vzhledem k tomu, že se úrokové sazby v tomto období víceméně nezměnily, nešlo o reakci na cenu kapitálu. Teď už začíná trh v ceně zohledňovat propad poptávky po elektromobilech.

Že čínská poptávka po elektrických vozech klesá, není žádná novinka. Mluví se o tom celý rok a odrazilo se to i na cenách akcií čínských výrobců elektromobilů. Situaci ještě zhoršil CEO komponentové divize VW Thomas Schmall, když prohlásil, že rychle rostoucí evropské ceny elektřiny snižují poptávku také v Evropě a vyšší ceny materiálů na výrobu baterií se promítají i do zvýšení cen elektromobilů.

Podle Schmalla tak navzdory původním očekáváním vypadá dobře už jen situace na americkém trhu, a to díky přijatému protiinflačnímu zákonu. Spojené státy však představují z těchto tří významných trhů ten nejmenší. Vysoký očekávaný růst Tesly vychází z předpokladu, že se objem vyráběné elektřiny může rychle zvýšit a ceny zůstanou nízké, ovšem právě tento klíčový předpoklad teď vypadá dost nejistě.

PSALI JSME:
Německý hacker se dokázal nabourat do 25 vozů Tesla

V delším časovém horizontu bude zpomalení poptávky po elektromobilech kvůli rostoucím cenám elektřiny znamenat, že bude mít konkurence víc času Teslu svým designem a výrobními procesy dohnat, a připravit ji tak o část výhody prvního na trhu.

Vzhledem ke zpomalení, k němuž podle všeho dochází nejen u elektromobilů, ale obecně, lze jen těžko chápat konsensuální odhad, podle něhož dosáhnou tržby v roce 2023 výše 116 miliard dolarů, tedy o 39 procent více. Taková očekávání evidentně nezohledňují ani nejnovější informace, ani pokles cen akcií.

Propad Tesly v poslední době byl zajímavý zejména vzhledem k pozitivnímu vývoji na akciových trzích. Drobní investoři z řad klientů Saxo však patřili mezi čisté kupce. Za předpokladu, že je klientela Saxo reprezentativním vzorkem chování drobných investorů obecně, nastává situace, kdy institucionální investoři začínají o výrobcích elektromobilů, jako je Tesla, uvažovat realisticky, zatímco drobní investoři dál věří nadějím a snům Elona Muska.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Držet krok s Elonem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB