Sazby hypoték rostou, a ještě porostou

Názor
Podle statistiky České národní banky (ČNB) stoupl index RPSN (průměrná Roční Procentní Sazba Nákladů, pozn. aut.) u hypotečních úvěrů z červnových 2,26 procenta na 2,34 procenta v červenci, a pokračuje tak v mírném růstu oscilujícím mezi 0,06 a 0,08 procentního bodu měsíčně. Úroková sazba kopíruje tentýž trend a stoupla rovněž o 0,08 p. b. na 2,2 procenta p.a.   
Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly podle statistik ČNB v červenci 2021 celkového objemu 31,7 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

ČNB po červnovém zvýšení své základní úrokové sazby z 0,25 na 0,50 procenta p.a. v podstatě nemůže než pokračovat v nastoupené cestě, pokud chce inflační očekávání zlomit, než se v české ekonomice zahnízdí. Otázkou je pouze to, kolikrát ještě letos k navýšení přikročí a na jaké základní sazbě letošní rok uzavře.

Bankám také postupně zdražují zdroje financování hypotečních úvěrů, což se bude do RPSN promítat. Stále jsme ovšem jen na začátku pozvolně stoupající křivky, pořád ještě hluboko v teritoriu negativní reálné úrokové míry.

Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly podle statistik ČNB v červenci 2021 celkového objemu 31,7 miliardy korun, což je výrazně méně, než červnový rekord ve výši téměř 39,5 mld. korun, ale více než 30,9 miliardy v květnu 2021. Z hlediska „nového byznysu“ jde o třetí nejvyšší objem od začátku časové řady ČNB (od roku 2014). V meziročním srovnání pak jde o nárůst o téměř 12,5 miliardy.

PSALI JSME:
Úvěry na bydlení se teď vyplatí. Reálné úrokové sazby jsou v mínusu

Červenec byl sice ve srovnání s červnovým absolutním rekordem od začátku časové řady ČNB docela výrazně slabší, ale stále jde o historicky třetí nejsilnější měsíc. Kromě již klasických problémů s nedostatečnou nabídkou nových bytů na trhu situaci velmi výrazně komplikuje i skokový nárůst cen řady druhů stavebního materiálu.

Developeři nejsou ochotni nabídnout pevné ceny, které by šly na úkor jejich marží, respektive klienti nechtějí jejich podmínky umožňující cenové navýšení akceptovat. Všichni jsou totiž ujišťováni, že jde o přechodný jev a cenová vlna opadne.

Nikdo ovšem neví, kdy se tak stane, což vnáší nový prvek nejistoty do již tak dost rozjitřených poměrů: Nové významné projekty se odkládají do té doby, dokud nebude možné s vyšší mírou spolehlivosti plánovat stavby, kalkulovat stavební rozpočty a uzavírat smlouvy se subdodavateli.

PSALI JSME:
Poptávka po investičních bytech bude pokračovat

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance) za červenec ve srovnání s předchozím měsícem rovněž dosti výrazně pokleslo, z 9,782 miliardy korun na 7,014 mld. Kč. Ale ani v téhle oblasti nelze aktivitu rozhodně nazvat slabou: V meziročním srovnání jde o bezmála stoprocentní nárůst.

Zájem o refinancování hypotečních úvěrů by měl pokračovat, protože i přes růst RPSN a úrokových sazeb v posledních několika měsících se stále vyplatí. Perspektiva dalšího růstu základní úrokové sazby stanovené ČNB je jasná, a v podstatě není na co čekat. Podmínky na trhu jsou pro refinancování pořád výhodné.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rekord: Refinancuje se už třetina hypoték

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jiří Rusnok trhy v závěru týdne nerozhodil

Do závěrečného obchodního dne v týdnu vykročily tuzemské finanční trhy se třemi články/ rozhovory, které poskytl guvernér České národní banky Jiří Rusnok (všechny jsou k nalezení na webu centrální banky, pozn. aut.).

Americká centrální banka uklidňuje trhy

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve svém projevu z minulého týdne potvrdil pokračující ekonomické zotavování. Současně ale spíše uklidňoval trhy tvrzením, že zpřísnění měnové politiky není na pořadu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jednou měsíčně 250 korun. Děti dostávají kapesné už ve školce

Průzkum
Více než 70 procent dětí dostává kapesné, některé dokonce už od mateřské školky. Téměř polovina rodičů ho vyplácí pravidelně jednou za týden nebo za měsíc, neceká třetina pak nepravidelně. V průměru děti dostávají 250 korun měsíčně, za což si nejčastěji kupují sladkosti a drobnosti, kosmetiku, nebo je utratí za počítačové hry. Ukázal to průzkum České bankovní asociace (ČBA) a agentury Ipsos.