Poptávka po investičních bytech bude pokračovat

Názor
Sazby u hypotečních úvěrů v červenci podle očekávání stouply, tentokrát o dalších deset bazických bodů na 2,23 procenta. Jak uvádí Fincentrum Hypoindex, který vývoj na hypotečním trhu sleduje dlouhodobě, objem hypoték – i vzhledem k prázdninovému měsíci – poklesl o téměř 9,5 miliardy korun na 35,256 miliardy.
Poptávka po investičních bytech bude pokračovat. Ti, kdo si to mohou dovolit, tak stále považují investice do bytů za dobrou protiinflační pojistku, a vycházejí z přesvědčení, že není na co příliš čekat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je však nutno připomenout, že červen byl objemově mimořádně vydařený a s 44,5 miliardami korun atakoval prozatímní maximum z letošního března. Podle Hypoindexu však představoval meziroční nárůst objemu velmi svižných 60 procent, v „kusech“ pak 40 procent.

Rok 2021 bude bezpochyby z hlediska celkového objemu poskytnutých hypoték s odstupem rekordní, neboť na obzoru není faktor, který by tomu zamezil. Samotné úrokové sazby jsou totiž s přihlédnutím k inflaci stále velmi nízké, a všichni tuší, že porostou, už kvůli přitvrzování Českou národní bankou (ČNB).

Podle předpovědí analytiků základní sazba ČNB stoupne do konce roku ještě několikrát, ze současných 0,75 procenta na zhruba 1,5 až 1,75 procenta. A přihodíte-li k současným hypotéčním úrokovým sazbám necelé procento, stále jsme v negativním teritoriu.

PSALI JSME:
Investice do nemovitostí je obranou proti inflaci

Ti, kdo si to mohou dovolit, tak stále považují investice do bytů za dobrou protiinflační pojistku, a vycházejí z přesvědčení, že není na co příliš čekat. Poptávka po investičních bytech, o níž bohužel nemáme příliš dobré informace, tak bude pokračovat.

Na druhé straně je evidentní, že rostoucí podíl uchazečů o hypotéku na ni nedosáhne, neboť jejich nominální příjmy rostou pomaleji, než tržní ceny nemovitostí, případně z nízkého základu. Výsledkem je, že se nekvalifikují z hlediska ukazatele požadované hotovostní spoluúčasti (LTV), ani z hlediska ukazatelů DTI a DSTI, v poměru k příjmům a schopnosti hypotéku splácet.

Podle indexu (ne)dostupnosti, kalkulovaném serverem Numbeo (poměřuje výši splátek průměrné dvacetileté hypotéky u bytu o 90 metrech čtverečních k průměrné mzdě, pozn. aut.), je Česko na nepěkném 29. místě z porovnávaných 40 evropských zemí, a ještě na horším 33. místě, pokud porovnáváme ceny nemovitostí s příjmy Property Prices Index by Country 2021 Mid-Year (numbeo.com).

PSALI JSME:
Pražané si na nový 55metrový byt vydělají za 11,3 roku. Je to nejdéle za poslední dva roky

Rozdíl je dán faktem, že v řadě zemí, především východní a jihovýchodní Evropy, promlouvají do dostupnosti i podstatně vyšší hypoteční úrokové sazby. Platí to i pro Maďarsko nebo Polsko, kde se sazby pohybují kolem 4,9 procenta.

Alespoň v případě Polska se však podstatně více staví. Podle letošní analýzy realitního trhu poradenské společnosti Deloitte bylo dokončováno v přepočtu na 1000 obyvatel 5,79 bytu, v Česku je to 3,22.

Hypoteční sazby budou růst, ceny bytů – možná mírněji – rovněž. Zvrátit by to mohlo buď zázračné navýšení výstavby, ale zázraky se nedějí, anebo naopak velmi tvrdá krize, což si zase – ve vlastním zájmu – nepřejme.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB