Šéf ČNB: Zůstaneme „opatrnými jestřáby“

Názor
V rozhovoru pro deník Blesk guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl opět zdůraznil, že navzdory postupnému snižování úrokových sazeb v letošním roce zůstanou centrální bankéři „opatrnými jestřáby“.
V rozhovoru pro deník Blesk guvernér České národní banky Aleš Michl uvedl, že centrální bankéři „opatrnými jestřáby“. Ilustrační foto: ČNB

Inflace se v lednu již pohybovala jen mírně nad dvouprocentním inflačním cílem (2,3 % meziročně, pozn. aut.) a dosvědčila tak již významný ústup inflačních tlaků v ekonomice. Přesto guvernér Michl vyjádřil přetrvávající obavy ohledně setrvání inflace kolem této úrovně.

V zásadě nedošlo k žádné změně v rétorice, která se nadále pokouší o vysílání jestřábích signálů. Inflace se podle naší aktualizované prognózy bude pohybovat mírně nad dvěma procenty meziročně po většinu letošního roku, což by mělo vyvíjet výrazný tlak na uvolnění měnové politiky ČNB.

V souvislosti s tím očekáváme zrychlení tempa snižování sazeb na 75 bazických bodů na blížícím se březnovém zasedání (20. března), byť rizika vzhledem k podobným vyjádřením centrálních bankéřů, která vyzdvihují obezřetnost, vnímáme ve směru pozvolnějšího poklesu sazeb.

PSALI JSME:
Holub zahýbal s kurzem koruny

Obchodování na finančních trzích bylo na začátku týdne klidné vzhledem k absenci klíčových makroekonomických dat. Americký dolar vstoupil do nového týdne nepatrně slabší a vůči euru ztratil 0,2 procenta.

Středoevropské měny měly v pondělí tendenci mírně oslabovat, ke konci dne však ztráty umazaly. Česká koruna nikterak nereagovala na zmíněný rozhovor guvernéra Michla a zůstala po celý den poblíž otevírací úrovně na 25,35 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sazby ČNB budou kvůli nízké inflaci klesat rychleji

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB