Holub zahýbal s kurzem koruny

Názor
S kurzem koruny v úterý zahýbal člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub, respektive zveřejnění jeho prezentace na stránkách ČNB. Citace věty, že aktuální vývoj kurzu koruny je proinflačním rizikem poslala korunu na o deset haléřů silnější úroveň (25,30 CZK/EUR).
Tomáš Holub je považován za největšího z takzvaných jestřábů bankovní rady České národní banky. Ilustraní foto: ČNB

Záhy ale kurz z poloviny zisky umazal. Celkově byla nicméně prezentace v souladu s tím, co již z ČNB zaznělo, tedy že se inflace začátkem letošního roku vrátí na dohled dvouprocentního cíle, u kterého setrvá i na horizontu měnové politiky. Ve srovnání s předchozím dnem skončila koruna o 0,2 procenta silnější (na 25,34 CZK/EUR).

V Maďarsku zasedla k jednacímu stolu tamní centrální banka. Ta snížila úrokové sazby o 100 bazických bodů na devět procent, tak jak se očekávalo. Tento krok následoval po čtyřech měsíčních „cutech“ o 75 bazických bodů. Maďarský forint reagoval oslabením z úrovně 389,5 na 390,5 HUF/EUR.

PSALI JSME:
Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Po oznámení, že toto urychlení tempa uvolňování měnových podmínek bude dočasné a že dále bude centrální banka postupovat vzhledem k riziku oslabení domácí měny opatrně, forint ztráty zkorigoval. Polský zlotý byl ve srovnání s pondělním obchodováním o 0,1 procenta slabší (4,32 PLN/EUR).

Společná evropská měna se v úterý pohybovala v relativně úzkém pásmu 1,084-1,086USD/EUR. K výraznějším pohybům jí chyběla zajímavější data. Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za leden dopadly sice hůře, než se čekalo, po očištění o objednávky letadel, však výrazně rostly. Na zveřejněná data tak kurz dolaru nijak nereagoval.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lednové přecenění bylo mírné

Zavřít reklamu ×
  1. „aktuální vývoj kurzu koruny je proinflačním rizikem poslala korunu na o deset haléřů silnější úroveň“
    Tak tuto větu jste museli opravdu dlouho vymýšlet…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.