„Šílená čísla.“ Krize stavebnictví trvá, přinese letošek oživení?

Analýza
České stavebnictví zůstává v krizi. Podle aktuálních dat, která redakci FAEI.cz poskytl Český statistický úřad (ČSÚ), vydaly stavební úřady v listopadu o téměř 12 procent stavebních povolení méně než před rokem. Meziročně bylo rovněž zahájeno o více než 40 procent méně bytů a dokončeno jich bylo o téměř pětinu méně.
České stavebnictví zažívá těžké období, letos by ale mohlo nastat mírné oživení. Ilustrační foto: Pixabay.com

„To jsou šílená čísla,“ okomentoval pro FAEI.cz tyto údaje Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group. Dodal, že trh nemovitostí zamrzl. „Lidé nedosáhnou na hypotéku, nebo je odrazuje vysoký úrok, když správně očekávají pokles úrokových sazeb během roku 2024 a 2025,“ konstatoval Pikora.

Podobně je na tom podle něho nabídka. „Té se zdají současné ceny nízké. Zamrznutí je tedy dáno tím, že není ani poptávka, ani nabídka,“ poznamenal Pikora. To se pak projevuje v tom, že za prvních jedenáct měsíců roku klesl počet zahájených bytů o 15,4 procenta a počet dokončených o 4,5 procenta.

„Tady očekávám během roku 2024 zlepšení. Jednak na hypotéku díky odstranění některých regulací dosáhne více lidí a jednak proto, že hypoteční sazby ještě trochu poklesnou. To by mělo posílit poptávku lidí, kteří vážně chtějí nemovitost koupit. Na to zareaguje nabídka. Trochu vzroste cena nemovitostí a majitelé už budou ochotní prodávat. Bude to ale jen postupné. Tento proces ‚odmrazování‘ bude probíhat po celý rok,“ odhaduje Pikora.

Zajímavé je podle něho i mezinárodní srovnání. „V celé Evropě vidíme mizerné výsledky. Stavební produkce podle údajů Eurostatu v říjnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 0,4 procenta. Všude je problém ve slabé poptávce dané vysokými úrokovými sazbami a očekáváním jejich poklesu,“ řekl Pikora.

PSALI JSME:
Stavebnictví meziměsíčně opět kleslo, jen bytová výstavba mírně vzrostla

Stavebnictví zklamalo

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank tuzemské stavebnictví v listopadu zklamalo. „Stavebnictví dusí vysoké úrokové sazby a investiční nejistota,“ uvedl pro FAEI.cz Kovanda. Oba tyto faktory jsou podle něho důsledkem zejména mimořádně vysoké inflace v uplynulých více než dvou letech.

„Inflace současně podvazuje poptávku po vlastnickém bydlení v důsledku vysokých úrokových sazeb hypoték. K trvalejším nepříznivým trendům se loni v listopadu přidalo nevlídné, deštivé počasí, které rovněž brzdilo stavební práce,“ konstatoval Kovanda.

Dodal, že v útlumu stavebnictví se promítá také neochota vlády (která klade důraz na ozdravení veřejných financí, pozn. red.) poskytnout ekonomice výraznější impuls k ekonomickému růstu stavěním „hladových zdí“ – tedy masivními investicemi například do infrastrukturních projektů.

„Produkce infrastrukturního, respektive inženýrského stavitelství se i proto v listopadu propadla o 3,9 procenta,“ poznamenal Kovanda, podle něhož se pozemní stavitelství propadlo ještě výrazněji, meziročně o 7,7 procenta.

PSALI JSME:
Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

„Počet dokončených bytů byl meziročně o takřka pětinu nižší, zejména kvůli propadu jejich počtu v rodinných domech. Rezidenční výstavba naráží kromě drahých úvěrů také na stále poměrně vysoké ceny stavebních materiálů, v nichž se zrcadlí předně růst cen energií a ochromení mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců, které nastaly v důsledku odeznívání covidové pandemie a propuknutí války na Ukrajině,“ řekl Kovanda.

Dodal, že stavebnictví za loňský rok celkově poklesne o 2,5 procenta, letos by se mělo vrátit k mírnému růstu – zejména díky zkrocení inflace a poklesu úrokových sazeb. „Z hlediska České národní banky je pokles stavební produkce jedním z důvodů, aby letos razantněji redukovala své základní úrokové sazby,“ doporučil Kovanda.

Zhoršená dostupnost bydlení

Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol připomněl, že v celém Česku se v listopadu zahájila výstavba pouhých 1 711 bytů, což představuje nejhorší číslo z celého uplynulého roku.

PSALI JSME:
Výsledky českého stavebnictví zůstávají slabé

„Pohled na hlavní město je ještě tragičtější. Statistici v něm evidují jen 144 zahájených bytů v rámci nové výstavby, z toho 108 bytů připadá na bytové domy. To je prakticky jeden menší developerský projekt,“ uvedl pro FAEI.cz Korec.

Od začátku loňského roku se v hlavním městě začalo podle něj stavět jen 4 116 nových bytů, přičemž pro pokrytí poptávky a přirozenou obnovu bytového fondu by bylo potřeba stavět ročně kolem deseti tisíc bytů. „Loňský rok tuto potřebu pokryje pouze z poloviny, čímž se jen zhorší dostupnost vlastního bydlení,“ upozornil Korec.

S odvoláním na data ČSÚ uvedl, že více bytů než v Praze se už dlouho staví ve Středočeském kraji, kde se ke konci listopadu eviduje už 4 696 zahájených bytů. „Většina připadá na rodinné domy, byť i zde podíl bytů v bytových domech výrazně roste. Na druhém místě z pohledu bytové výstavby vystřídal hlavním město Jihomoravský kraj se 4 249 zahájenými byty,“ sdělil Korec.

České stavebnictví podle něho dlouhodobě trpí několika vážnými problémy. „Tím hlavním je extrémně složitá stavební legislativa, která povolování nových staveb výrazně prodlužuje a tím je prodražuje. Získat všechna povolení na stavbu středního rezidenčního projektu trvá mnoho let, výjimkou nejsou ani řízení táhnoucí se déle než deset let,“ uvedl Korec.

PSALI JSME:
Snížení úrokové sazby ČNB je klíčové pro rozběh výstavby a prodejů nových bytů

Uvedl, že komplikace působí také výrazné zdražení stavebních prací a materiálu, které v minulých obdobích zdražovaly dvouciferným tempem. „V mnoha městech včetně Prahy navíc jakoukoliv výstavbu komplikuje neaktualizovaný územní plán. Dokud se tyhle hlavní překážky neodstraní, bude české stavebnictví stále testovat, jak hluboko se jeho dno nachází,“ varoval šéf společnosti Ekospol.

Stavebnictví pod vodou

V podobném duchu se nese i vyjádření Jana Vejmělka, hlavního ekonoma Komerční banky. „Stavebnictví dlouhodobě trpí nízkou investiční aktivitou, roli hrají vysoké náklady financování a neposlední řadě i vysoké ceny stavebních prací a materiálů, které není slabá koupěschopná poptávka ochotná akceptovat,“ řekl Vejmělek.

Jako jedno z příznivých listopadových čísel uvedl zaměstnanost, která byla v celém sektoru vyšší o 0,6 procenta, přičemž průměrná hrubá měsíční nominální mzda byla meziročně vyšší o 7,6 procenta.

Poznamenal, že reálná hodnota stavební produkce vloni klesla. „Naše prognóza z konce října přepokládala celoroční snížení o 1,6 procenta. Za prvních jedenáct měsíců tohoto roku přitom pokles činil 2,4 procenta. S oživením lednové ekonomické aktivity, investic a postupného snižování úrokových sazeb, a tedy nákladů financování předpokládáme, že se letos stavební produkce vrátí k reálnému růstu,“ dodal Vejmělek.

PSALI JSME:
Vláda snížila DPH u novostaveb, aby byty zlevnila. Developer si ale rozdíl chce nechat

Zavřít reklamu ×
  1. Pro koho chcete pořád stavit? Lidi jsou rádi že poplatí drahé potraviny a energie! Jenom „zrenovovat“ starý zdědený dům po rodičích je problém ufinancovat. Jen blázen v této nejisté době bude kupovat předražený pozemek a začat stavit s předraženým stavebním materiálem! Leda po výhře v loterii!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB