Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
V Česku se málo staví, firmy očekávají další významný propad produkce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ředitelé stavebních firem se zaměřením na pozemní stavitelství očekávají příští rok pokles o 2,5 procenta, šéfové podniků, které se specializují na inženýrské stavby (například silnice nebo energetické sítě, pozn. aut.) jsou ještě pesimističtější a odhadují propad dokonce o tři procenta. Pokles očekávají velké i malé stavební firmy.

Obor stavebnictví je podle nich velmi citlivý na celkovou ekonomickou situaci. Příčinou vývoje na trhu je vedle zpomalení ekonomiky zejména horší dostupnost úvěrů a pokračující ochlazení poptávky, omezení výstavby rezidenčního bydlení a kancelářského developmentu.

Počty zahájené bytové výstavby meziročně klesají o 14,6 procenta, za srpen to bylo dokonce o více než pětinu. Od dubna klesají v průměru o 10,4 procenta každý měsíc také počty stavebních povolení.

Optimističtí ministři

„Věříme, že se trh stavebních zakázek postupně rozhýbe. Přispěje k tomu klesající inflace, stabilizace cen energií a ostatních vstupů,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na listopadovém Setkání lídrů českého stavebnictví, kterého se zúčastnila i redakce FAEI.cz.

Setkání lídrů českého stavebnictví se uskutečnilo v listopadu na Pražském hradě. Foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

„Rizikem přirozeně jsou nové otřesy globálních konfliktů, které mohou vyvolat další nejistotu na trzích a cenové šoky. Evropa i Česká republika jsou ale dnes na tyto situace mnohem lépe připraveny než před ruskou agresí na Ukrajině,“ uvedl ministr.

Ve zlepšení situace věří také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti): „Od července příštího roku se v plné míře začne projevovat nová regulace stavebního práva. Zjednodušení povolování staveb je ale pouze jedním z celé řady kroků, kterými naše ministerstvo podpoří výstavbu a zvyšuje dostupnost bydlení v Česku.“

Podle Bartoše chce vláda nastartovat dlouhodobý trend rozšiřování obecních bytových fondů s pomocí Národního plánu obnovy a zapojením soukromých zdrojů. Předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský ale připomněl aktuální výsledky analýzy, podle níž bude stavebnictví v příštím roce dále klesat.

„Stále se totiž kvůli nepříznivé ekonomické situaci, velmi drahým úvěrům, nižší poptávce a nepřiměřeně vysoké ceně stavebních dodávek odkládá velký počet projektů. Zlepšení může přinést snížení cen stavebních dodávek, a to minimálně o 15 procent oproti cenám z loňska,“ poznamenal Kunovský.

Jako konkrétní příklad uvedl dohodu se společností Metrostav o přijatelných cenách a výstavbě stovky bytů v pražském Hloubětíně. „Celkově máme do konce příštího roku připraveno pro zahájení výstavby 2,7 tisíce bytů v jedenácti lokalitách,“ dodal Kunovský.

Více rekonstrukcí

Produkci českého stavebnictví naopak pozitivně ovlivňuje více rekonstrukcí budov a vývoj veřejných zakázek. Podle údajů za první až třetí kvartál bylo zhotovitelům zadáno o zhruba 23 procent zakázek více než ve stejném období předchozího roku.

Hodnota těchto zakázek činila bezmála 168 miliard korun, což představuje nárůst o více než 19 procent. Pokud by se ale vyloučily největší veřejné zakázky a posuzovaly se pouze zakázky s hodnotou pod miliardu korun, výsledek bude naprosto odlišný: V takovém případě by činil pokles hodnoty zadaných zakázek o více než čtyři procenta.

„Zaznamenáváme zajímavý objem rekonstrukcí a přezbrojení systémů vytápění, chlazení a větrání na ekologicky úsporné technologie. Dotační programy Státního fondu životního prostředí významně podporují tento trend a zaslouží si pochvalu,“ uvedl jednatel společnosti Daikin Vladimír Steiner.

„V sektoru průmyslové výstavby nebo veřejných zakázek stále řešíme množství projektů. U kancelářských budov a obchodních center očekáváme nadále více investic do rekonstrukcí nežli do nově zahájených projektů,“ doplnil Steiner.

Očekávání vývoje tržeb stavebních společností koresponduje s předpokládaným poklesem stavebních prací. Podle analýzy společnosti společnost CEEC Research půjde o pokles o 1,5 procenta, což může mít dopad na ziskovost zakázek mnohých stavebních firem.

A to zejména s ohledem na inflaci a rostoucí mzdové náklady. Podle srpnových údajů Českého statistického úřadu průměrná hrubá měsíční nominální mzda zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně vzrostla o 9,7 procenta.

Hypoték přibylo

Mírně optimistický z pohledu českého stavebnictví je aktuální vývoj na hypotečním trhu. Banky a stavební spořitelny totiž podle statistik České bankovní asociace Hypomonitor poskytly v říjnu hypoteční úvěry za 16,1 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 123 procenta. Meziměsíčně to je o 17,4 procenta.

Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla říjnu ze zářijových 5,74 procenta na 5,71 procenta, a byla tak nejníže od července 2022.

Za nárůstem je vliv podzimních akčních nabídek některých bank v kombinaci s uvolněnými požadavky na příjmy žadatele ze strany České národní banky. I přes opticky velmi silné meziroční růsty ale stále zůstává objem hypoték o 50 procent nižší než v říjnu roku 2020.

„V meziročním srovnání jsme ve třetím kvartálu roku 2023 poprvé po dvou letech zaznamenali výraznější nárůst v počtu uzavřených smluv. Zároveň delší dobu sledujeme postupný nárůst poptávky po kratších fixacích,“ citovaly ředitele úvěrové divize Fio banky Jakuba Schmidta České noviny.

„Je vidět, že na českém hypotečním trhu pominul prvotní šok po skokovém zvýšení sazeb a lidé si na jejich aktuální výši pomalu zvykají, zároveň však očekávají jejich pokles v nejbližších letech,“ dodal Schmidt.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Za současné ceny pozemků a stavebního materiálu může stavit leda Křetínský,Komárek,Graf,vdova Kellnerova nebo Bakala…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB