Slabá data z Evropy

Ekonomická data potvrzují pokračující slabost evropské ekonomiky, a to především v souvislosti s problémy v průmyslu. Listopadový výsledek německého průmyslu sice dopadl lépe, než se čekalo, když jeho produkce zaznamenala meziměsíční nárůst o 1,5 procenta oproti očekávanému 0,5 procenta meziměsíčně.
V německém automobilovém průmyslu listopadová výroba meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta, meziročně však byla o 4,6 procenta nižší. Ilustrační foto: BMW
V německém automobilovém průmyslu listopadová výroba meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta, meziročně však byla o 4,6 procenta nižší. Ilustrační foto: BMW

Struktura tohoto vývoje ovšem ukazuje, že za tím stála hlavně vyšší výroba energetického průmyslu podpořená chladným počasím a rovněž stavebnictví, které je v Německu také zahrnováno do průmyslové produkce. Navzdory silnému meziměsíčnímu růstu však průmyslová produkce zůstala v hlubokém meziročním poklesu ve výši 2,8 procenta.

Obdobný byl i vývoj v pro Německo důležitém automobilovém průmyslu, kde výroba meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta, meziročně však byla o 4,6 procenta nižší. Podle dostupných předstihových indikátorů je přitom malá šance na to, že v nejbližších měsících dojde ke zlepšení situace.

Objem německých továrních objednávek v listopadu propadl meziměsíčně o 5,4 procenta a meziročně byl nižší o 1,7 procenta. Důvodem byla hlavně běžně volatilní kategorie objednávek ostatních dopravních prostředků, ale i bez ní objem zakázek pouze meziměsíčně stagnoval.

Podporu evropské ekonomice by tak letos měly poskytnout hlavně zvyšující se útraty domácností posilněné růstem reálných příjmů. Vývoj maloobchodních tržeb je ale v poslední době spíše zklamáním. V listopadu byly maloobchodní tržby v eurozóně meziměsíčně vyšší pouze o 0,1 procenta a meziročně rostly o 1,2 procenta.

Vliv na zdrženlivost spotřebitelů může mít nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomiky eurozóny, ke které přispívají politické problémy v řadě členských států. Očekávání jsou spíše pesimistická, což potvrdil indikátor důvěry v ekonomiku eurozóny od Evropské komise.

Ten v prosinci zaznamenal významný meziměsíční pokles a dostal se na nejnižší úroveň od října 2023. Ke zhoršení důvěry došlo u spotřebitelů a průmyslníků, zatímco v oblasti služeb došlo k nepatrnému zlepšení.

Inflace v eurozóně se v prosinci vyvíjela v souladu s očekáváními, když ta celková zrychlila z 2,2 na 2,4 procenta meziročně a jádrová zůstala beze změny na 2,7 procenta meziročně. Pro letošní rok pro oba tyto cenové ukazatele očekáváme další zvolnění. Zatímco celková inflace by se měla v průměru dostat mírně pod dvě procenta meziročně, ta jádrová zřejmě zůstane nad touto úrovní.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek