Slintavka a kulhavka se stala rájem pro dezinformátory

Čeští farmáři s obavami vyhlížejí, jestli se k nim ze Slovenska, Maďarska či Rakouska nepřibližuje slintavka a kulhavka, které mohou mít fatální dopady na celé chody skotu. Po sítích se současně šíří dezinformace, které zlehčují závažnost choroby a podkopávají důvěru v nezbytná veterinární opatření.
Slintavka a kulhavka mají fatální dopady na chovy skotu. Ilustrační foto: Pixabay.com
Slintavka a kulhavka mají fatální dopady na chovy skotu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Finanční a ekonomické informace (faei.cz) na to upozornil Zemědělský svaz ČR, který upozornil, že se virus SLAK (slintavka a kulhavka) může do českých chovů nejen dovezenými hospodářskými zvířaty, ale také prostřednictvím divoké zvěře, domácích zvířat a dokonce i z kontaminovaného oblečení či obuvi.

„Plně podporujeme postup Státní veterinární správy a také oceňujeme podporu ministerstva zemědělství a chovatelských svazů v šíření informovanosti, která je nyní klíčová. Nejen zemědělské podniky, ale i veřejnost hrají zásadní roli v prevenci před šířením nákazy,“ uvedl Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu.

Naposledy Státní veterinární správa (SVS) zakázala vozit ze Slovenska a Maďarska přes české hranice seno, slámu a zelenou píci určené pro hospodářská zvířata. Zároveň upřesnila pravidla pro provádění dezinfekce vozidel na hranicích.

Veterinární opatření

Na konci března SVS rovněž zakázala převážet vybrané druhy zvířat ze dvou spolkových zemí sousedního Rakouska: Burgernlandska a Dolního Rakouska. Stejný zákaz se už vztahuje rovněž na Slovensko a Maďarsko. 

Vedle relevantních informací o šíření a nebezpečí tohoto vysoce nakažlivého virového onemocnění skotu se na Facebooku a dalších sociálních sítí ve velkém šíří různé typy dezinformací. 

„Objevují se nepravdivá tvrzení, že žádný virus neexistuje, že jde o podvod za účelem likvidace domácích chovů, nebo že jde o spiknutí s cílem dovážet zahraniční maso do Česka,“ upozornil Pýcha. Dodal, že příspěvky zpochybňují metody testování nebo účinnost vakcinace.

Často také operují s konspiračními motivy, jako je „útok na soběstačnost“ nebo „výmysl mocenských elit“. „Tento obsah má vysoký dosah a vyvolává paniku i nedůvěru – a přitom staví na nepravdivých a neověřených informacích,“ uvedl Martin Pýcha. „Opatření nejsou přehnaná – jsou nezbytná,“ dodal.

„Virus neexistuje“

Například jeden z příspěvků píše: „Prosím, bijte na poplach!!!! Vybíjejí nám chovy zvířat včetně domácích. Žádný opravdový virus neexistuje!!!!! Toto šílenství musíme zastavit!!!!“ (Redakce faei.cz zná jméno autory příspěvku na Facebooku, ale nechce jí zvyšovat sledovanost).

Možný výskyt SLAK v České republice by přitom měl zásadní ekonomické důsledky pro celé odvětví. Pokud by se nákaza potvrdila, došlo by k uzavření chovů, ztrátě pracovních míst v zemědělských regionech nebo růstu cen masa.

„A hlavně k automatickému zákazu exportu masa a živočišných produktů pro všechny české farmáře – a to minimálně na dvanáct měsíců od posledního utracení zvířete ze zasaženého chovu. V reálu by to znamenalo vyřazení českého zemědělství z mezinárodního obchodu na dva až tři roky,“ varoval Martin Pýcha ze Zemědělského svazu.

Ke zvýšení informovanosti založil Zemědělský svaz ČR speciální podstránku na svém webu, kam vkládá všechny relevantní podklady k nákaze. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že úřady nenechávají nic náhodě.

„Situaci bereme vážně a podnikáme všechny kroky, abychom ochránili české chovy. Máme aktivovány pohotovostní plány, o součinnost jsem požádal i Armádu České republiky. Veterinární správa, policie i celní správa provádějí přísné kontroly, vybraná auta jsou dezinfikována,“ řekl Výborný.

Dodal, že klíčovou roli hraje i odpovědný přístup chovatelů a veřejnosti.  „Děkuji všem chovatelům, kteří dodržují biologickou bezpečnost, často i nad rámec povinných nařízení. Je to jediný způsob, jak minimalizovat riziko zavlečení této nebezpečné nákazy,“ uvedl ministr.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek