Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání je součástí návrhu novely veterinárního zákona. Nyní čeká na své definitivní schválení parlamentem a prezidentem. Nařízení zprovoznit kamerový systém se bude týkat všech jatek, která nově zahájí svůj provoz. Stávajícím podnikům novela zákona ponechává čas do začátku roku 2026.
„V ČR máme vysoký stupeň ochrany zvířat proti týrání a dodržování všech pravidel kontrolují veterinární inspektoři. Mojí prioritou je i nadále zlepšovat ochranu zvířat, a proto jsem přišel s tímto návrhem, který by měl posílit dohled nad zacházením se zvířaty a zároveň minimalizovat rizika excesů, ke kterým v minulosti docházelo,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Kamery budou povinné jak na místě vykládky zvířat, tak při procesu přehánění, což jsou místa, kde k excesům zpravidla dochází. Dílčí návrhy však počítaly s pokrytím všech prostor, kde k manipulaci se zvířaty dochází.
„Vykládka a přehánění zvířat představují pouze malou část celého procesu porážky, zatímco případy týrání se jistě dějí i v dalších místech jatek. Proto není správné, aby se týrání zvířat jednoduše posunulo do míst mimo dosah kamer.
Takto úzký přístup neřeší problém týrání efektivně a působí dojmem polovičaté, nedostatečné a příliš specifické právní úpravy,“ uvedla místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Klára Kocmanová.
Za pravdu jí dávají i aktivisté ze spolku Zvířata nejíme, kteří se v této problematice dlouhodobě angažují: „Schválený zákon na nás působí jako snaha umlčet veřejnost a jsme přesvědčeni, že zvířatům nijak nepomůže.
Podle tohoto zákona mají kamery být pouze na prostoru pro vykládku a přehánění zvířat. Jakoby to, co se děje uvnitř, za zavřenými dveřmi bylo v pořádku a nemohlo tam docházet k týrání zvířat? Přitom ze svědectví zaměstnanců i několika zveřejněných případů víme, že k týrání uvnitř jednoznačně dochází.“
Povinnost platí pro případy, že se na jatkách vyskytují velká zvířata, netýká se tedy provozů, kde je porážena drůbež, králici a zajíci. Ministerstvo zemědělství upozorňuje, že u porážky drobnější zvěře manipulace probíhá často prostřednictvím moderních technologií, s minimálním podílem lidské práce.
„Zapomněli snad při rozhodování na malé provozy, kterých není málo? Ty rozhodně nejsou automatizované a na spoustě z nich není využívaná omračovací lázeň a u králíků už vůbec ne. Tohle rozhodnutí nám nedává žádný smysl. Přitom je tolik důkazů, které ukazují na selhání i na těchto místech,“ namítají však aktivisté na stránkách Zvířata nejíme.
Týrání zvířat na jatkách přitom není jen hoaxem, který se snaží šířit ochránci přírody. Právě kamerové systémy přispěly před nedávnem k usvědčení trojice mužů na Znojemsku. Záznamy odhalily surové chování při vykládce zvířat na jatkách v Hraběticích, včetně používání elektrošoků.
Soud je shledal vinnými v případu týrání zvířat, jednomu z nich uložil peněžitý trest, další dva odešli s trestem odnětí svobody. Je pravděpodobné, že celá řada dalších případů týrání nebyla v minulosti potrestána ani odhalena.
Celá řada provozů kamerový systém využívá již nyní. Menší podniky si budou moci případně zažádat o dotaci na jeho pořízení. Záznamy budou uchovány minimálně po dobu třiceti dní pro případ, že by Státní veterinární správa chtěla zahájit šetření.
Veterináři jednoznačně odmítli návrh aktivistů, aby záznamy z kamer běžely živě na stránkách jednotlivých jatek. Vzhledem k tomu, že jsou kontroloři povinni se věnovat všem obdrženým podnětům, obávali se, že by jejich počet neúnosně narostl a kontroly by nebyli z kapacitních důvodů schopni provádět.
Za porušení povinnosti provozovat kamerový systém zákon počítá se sankcemi do výše 200 tisíc korun. Pokud by došlo k odhalení případů týrání zvířat, může být provozovateli jatek vyměřena pokuta až do výše tří milionů korun.
Už dávno měli zrušit jatka a vraždění zvířátek, lidi už nechtějí pojídat mrtvoly. Je to jako kanibalstvi pojídat telátka nebo selátka a jiné živočichy co cítí že jdou na smrt. Už dávno jsou potraviny co nahradí mrtvé maso. Navíc i některé druhy zeleniny člověku dodá bílkoviny.
živočišnou bílkovinu nahradit nelze pane brepto.
rok 2026 – to se vyznamenali ! Pokud jde o lidi – to se můžou podělat – všechno schválí hned – dotace, peníze, zbraně pošlou hned. Pokud jde o zvířata, tak ty nechají ještě 2 roky týrat. HNUS
A budou kamery na jatkách asistovat při porážkách zvířat pro náboženské rituální potřeby židů a muslimů? Tam jsou zvířata usmrcována zvlášť krutým způsobem podřezáním krku za živa. Nemusím snad dodávat, že zvíře než skoná se trápí dlouhé minuty. Málokdo ví, že už i u nás některá jatka mají certifikáty pro porážky košer a halal. Anebo budou ty jatka zase vyňaty z kontrol aby se náhodou ty kruté scény nedostaly na veřejnost a lidi nevolali po zákazu halal a košer porážek?