Smažení na pláži? K úrazu můžete přijít i v tuzemsku

Sluneční paprsky si každoročně vyberou svou daň. Opalování představuje nejintenzívnější podobu slunění a má podobné nežádoucí efekty, jako bezuzdné smažení v soláriu. „Zdravé opalování“ totiž neexistuje.
Svou pokožku bychom měli chránit hlavně před nebezpečným UVB zářením. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Někteří lidé jsou jako ještěrky. Rádi a intenzivně se sluní a je jedno, jestli na kamenu, pláži či na tuzemských loukách, koupalištích nebo u třeboňského rybníku. Po dvouměsíční karanténě bude pobyt venku velmi populární. Slunce je sice pro člověka důležitým zdrojem vitaminu D, ale pokud neumíme sluneční paprsky správně „zkrotit“, stane se z prvních letních dnů v lepším případě bolestivá zkušenost, v horším si pak zaděláváme na trable s dohrou na klinice. Experimentovat s kůží se zkrátka nevyplácí.

Bílá urozenost?

Krásné opálení nebylo vždy v módě. Před několika stoletími si totiž šlechta zakládala na bledé kůži, zatímco rolníci, kteří pracovali na polích, byli snědí. Časté slunění může u řady lidí mimo nebezpečí akutního spálení vést postupně i k chronickým poškozením, jako jsou stárnutí kůže a kožní rakovina. Počet případů kožních nádorů v ČR za posledních patnáct let narostl téměř o 90 procent.

Některé osoby spojují opálení se svou profesní kariérou – např. kulturisti, manekýnky. Ti však musí počítat s tím, že ve vyšším věku se stanou pacienty kožních a chirurgických zařízení, a měli by proto platit vysoké zdravotní pojištění, které by si např. zasluhovali i kuřáci.

PSALI JSME:
Triky kosmetických firem. Funguje 100% ochrana před sluncem a faktor 100?

„Někteří návštěvníci solárií dokonce trpí psychiatrickou poruchou, pro kterou se vžil název ‚tanorexie‘. Je jakousi obdobou anorexie a znamená chorobnou obavu ze zblednutí kůže, pokud každý den nenavštíví solárium. Pokud takové opalování zahájíte již v dětství, musíte téměř jistě počítat s kožní rakovinou ve vyšším věku. Proto řada států EU i po celém světě zavedla přísný zákaz návštěv solárií mladistvým do 18 let,“ říká doc. MUDr. Karel Ettler, CSc z Kliniky nemocí kožních a pohlavních v Hradci Králové.

Opalujeme se téměř stále

Sport, práce na zahrádce, ale i obyčejná procházka, znamenají také opalování. Svou pokožku bychom měli chránit hlavně před nebezpečným UVB zářením, které stojí v pozadí vzniku rakoviny kůže. Proto je potřeba v návaznosti na svůj fototyp (individuální citlivost – pozn. aut.) správně nadávkovat sluneční paprsky a používat ochranné prostředky, mezi něž můžeme řadit jak ochranné krémy, tak i oděv či stín.

PSALI JSME:
Hrozí kolapsy a úžehy. Přehřátí může člověka i zabít

„Vyšší SPF faktor v krémech znamená vyšší ochranu proti UVB záření, tedy spálení. Nezapomínejme ale i na UVA záření, které je odpovědné za stárnutí pleti a první vrásky. Omezení jeho působení na kůži pomocí krémů je v boji proti stárnutí naprosto esenciální,“ upozorňuje na zužování problematiky doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D, z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Obecně platí, že vyšší faktor chrání naši pokožku lépe než faktory nižší. Výše ochranného faktoru vlastně znamená délku prodloužení bezpečného pobytu na slunci a také vyšší obsah UV filtru.

Být bledý je přirozené

Pokud jste celé jaro a léto prožili zavření ve „stínu“ v práci nebo ve škole, neměli byste se na dovolené snažit vše rychle dohnat a na první pokus se opalovat celé hodiny. Celoročně opálenou kůži si bezpečně zajistit zkrátka nemůžeme.

„Je přirozené, že v naší zeměpisné šířce kůže v zimě vybledne. A také se sníží hladina vitaminu D. Správná míra je to nejdůležitější, podobně jako občasný přípitek ještě neznamená alkoholismus,“ dodává Ettler.

PSALI JSME:
Další pokroky v medicíně. Nebojte se změnit léčbu, radí lékař lidem se záněty kůže

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.