Triky kosmetických firem. Funguje 100% ochrana před sluncem a faktor 100?

Poradna
Experimentovat s kůží se nevyplácí. Léto přináší nejen blahodárné sluneční paprsky, ale také hrozbu úpalu, úžehu nebo dokonce riziko rakoviny kůže. Chraňte svou pokožku vhodnými „zbraněmi“. Opalovací krémy, oleje, spreje či jiné přípravky přibalte nejen na cesty do slunných destinací, měly by být základním vybavením i během všedního dne. Známe pravidla bezpečného pohybu na sluníčku? Užijte si léto bez tělesných a duševních „oděrek“.
Chránit se před slunečním zářením je nezbytné, jak si ale vybrat z nepřeberné palety opalovacích krémů, sprejů, olejů, gelů či jiných přípravků? Foto: Pixabay

Každoročně odpočítáváme dny do letní dovolené, a tak někdy v přívalu radosti a zběsilého balení zapomeneme na to nejdůležitější. Chránit svou pokožku před nebezpečným UVB zářením, které stojí v pozadí vzniku rakoviny kůže. Slunce je sice pro člověka důležitým zdrojem vitaminu D, ale pokud neumíme sluneční paprsky správně „zkrotit“, stane se z naší dovolené nezapomenutelný přešlap.

Jak se nespálit?

Důležitým pravidlem je aplikace ochranného krému se správným ochranným faktorem.

Řada z nás ještě žije v zažitém mýtu, že do našich podmínek bohatě stačí ochranný faktor SPF 8–20.

To však v dnešní době už dávno neplatí. Zvláště lidé fototypu I a II (lidé se světlou kůží, rezavými nebo světlými vlasy) by v našich podnebných podmínkách měli používat přípravek s ochranným faktorem minimálně 25.

Při sportu, nadměrném pocení a slunění se doporučuje sáhnout i po faktoru 30 nebo 50+. Riskovat a experimentovat s pokožkou se nevyplatí.

„Nejlépe je nakupovat opalovací přípravky od ověřených dermatokosmetických firem v lékárnách. Vždy se podívejme, zda přípravek chrání proti UVB i UVA typu záření. Ideálně se řídíme piktogramy na obalech. Při výběru správného opalovacího přípravku záleží na fototypu, tedy typu pokožky a její reakci na sluneční záření,“ radí jak si správně vybrat opalovací přípravek MUDr. Veronika Vlachová Flášarová, dermatoložka z Kožní ambulance v Brně.

Opalování s rozumem

Pokud přece jen chcete na slunci pobývat, je vhodné mít dostatečně a správně aplikované opalovací krémy, mít s sebou dostatečné množství tekutin a ideálně i vhodnou pokrývku hlavy. A pochopitelně platí, že v případě, kdy na sobě zaregistrujete první známky „červenání“ kůže, je třeba se bez otálení přemístit do stínu. Aplikací dalšího množství opalovacích přípravků už nic nezachráníte.

Je třeba myslet i na to, že opalování musí probíhat s rozumem. Pokud jste celé jaro a léto prožili zavření ve „stínu“ v práci nebo ve škole, neměli byste se na dovolené snažit vše rychle dohnat a na první pokus se opalovat celé hodiny.

„Platí, že méně je někdy více. I na sluneční paprsky je třeba naši kůži zvykat postupně a ne ji hned napoprvé vystavit přívalu slunce. Není nic horšího než si hned první den dovolené způsobit nepříjemné a mnohdy bolestivé obtíže a pak po zbylé dny trpět nebo mít naordinovaný sluneční půst,“ uvádí Ing. Roman Dvořák, ředitel kosmetické značky For Life & Madaga.

PSALI JSME:
Hrozí kolapsy a úžehy. Přehřátí může člověka i zabít

Oleje, krémy nebo spreje?

Chránit se před slunečním zářením je nezbytné, jak si ale vybrat z nepřeberné palety opalovacích krémů, sprejů, olejů, gelů či jiných přípravků? Texturu opalovacího přípravku vybírejte podle typu kůže. Na suchou kůži použijte mastnější, hutnější krém či olej, na smíšenou mléko a na mastnou například u pacientů s akné speciální nemastné gely. Samozřejmě při pobytu u vody je nejlepší aplikovat voděodolné přípravky. Ale i ty je nutné mezi pobyty ve vodě opakovaně nanášet.

Obecně platí, že vyšší faktor chrání naši pokožku lépe než faktory nižší. Výše ochranného faktoru vlastně znamená délku prodloužení bezpečného pobytu na slunci a také vyšší obsah UV filtru. Celkově je vhodné aplikovat vyšší faktory. Určitě tím bráníme projevům karcinogeneze způsobené UV zářením, jako jsou nádory kůže – basaliom, spinaliom či maligní melanom. Mimo jiné tímto kůži chráníme i proti vráskám, pigmentovým skvrnám a dalším projevům stárnutí způsobeným UV zářením.

„Naopak ale krémy s vysokým deklarovaným ochranným faktorem např. 70 nebo i 100 příliš nedoporučujeme, poněvadž skutečná měřitelná hodnota se pohybuje do SPF 50, nad tento údaj se míra ochrany zvyšuje minimálně. Navíc by se údaje typu 100% ochrana neměly na etiketách používat,“ varuje před reklamními taháky Dvořák.

PSALI JSME:
Utopení na suchu? Bez kapky vody v plicích, ale i po hodinách od tonutí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.