Špatná zpráva pro realitní trh, hypotéky jen tak nezlevní

Názor
Špatná zpráva pro celý realitní trh i desítky tisíc lidí, které letos čeká refinancování hypotéky. Ty v nejbližší době jen tak nezlevní. Rada České národní banky (ČNB) na svém zasedání ve středu opět ponechala základní úrokové sazby beze změn. Dvoutýdenní repo sazba tak už od 22. června loňského roku zůstává na sedmi procentech.
Extrémně drahé hypotéky i nadále potáhnou dolů celý realitní trh. Jen v Praze dlouhodobě financovala nový byt prostřednictvím hypotéky polovina kupců, loni jejich podíl propadl na pouhých deset procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je tak na nejvyšší úrovni od roku 1999. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, zůstala na šesti procentech.

Sazby centrální banky jsou klíčové pro celý trh, protože od nich se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů včetně hypoték. Čím vyšší úroky, tím dražší úvěry na investice a provoz pro firmy či půjčky na bydlení pro domácnosti. Aktuální rozhodnutí centrálních bankéřů tak znamená, že hypotéky, které jsou nejdražší od devadesátých let minulého století, nijak zásadně nezlevní.

PSALI JSME:
ČNB úroky nemění, je pravděpodobné posílení koruny pod 23,50 za euro

Extrémně drahé hypotéky tak i nadále potáhnou dolů celý realitní trh. Jen v Praze dlouhodobě financovala polovina kupců nový byt prostřednictvím hypotéky, loni však jejich podíl propadl na pouhých deset procent. To s sebou stáhlo i celý trh nových bytů v hlavním městě, loni se jich prodalo nejméně za posledních dvacet let.

Mnohem horší pozici mají hlavně mladší žadatelé o hypotéku, protože obvykle mají nižší příjem, který na získání hypotéky ani zdaleka nestačí. Zásadní problémy budou mít i desítky tisíc domácností, kterým letos končí fixační období u stávajícího hypotečního úvěru. Pokud nyní mají dvouprocentní úrok, který byl běžný ještě před zhruba dvěma roky, čeká je velký náraz do zdi.

PSALI JSME:
Zájem o hypotéky se meziročně stále výrazně propadá

Banka jim nyní nabídne úrok pohybující se kolem šesti procent. U průměrné hypotéky 2,86 milionu korun se splatností 15 let zaplatí taková domácnost nově až o 5,5 tisíce korun měsíčně více. Za celý rok tak dražší hypotéky vytáhnou z rodinného rozpočtu vysokých 67 tisíc. Potíže to způsobí nejen těm, kteří si hypotéku vzali takzvaně na krev.

Očekávat, že by se současná situace v brzké době změnila, nejde. Inflace zůstává velmi vysoká a centrální bankéři tak opakují, že pro nějaké snižování základních úrokových sazeb není žádný prostor. Reálné je, že na současné vysoké úrovni zůstanou až do konce roku, možný je dokonce i jejich další nárůst.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypoteční sazby nepatrně klesly, stále jsou ale velmi vysoko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB