Specifika cestovního pojištění pro seniory

Nyní na podzim se vydávají na dovolenou ti, kteří nemají rádi letní vedra nebo přelidněné hlučné destinace během prázdnin. Velkou skupinu cestujících v měsících září a říjnu tvoří senioři. Cestovní pojištění pro tuto skupinu zákazníků má svá specifika a je dobré si je připomenout.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kdo je senior?

Cestovní kanceláře označují jako „zájezdy pro seniory“ často už akce od věkové hranice 55 let. V UNIQA pojišťovně začíná seniorní věk až počínaje 66 lety. Do této hranice je cestovní krytí za běžné ceny. Po dovršení 66. roku věku rozlišuje UNIQA 2 seniorní kategorie: 66 až 80 let, anebo 81+. Počet cestujících starších ročníků v UNIQA pojišťovně stále přibývá, meziročně jich vycestuje s pojištěním v posledních letech zhruba o pět až osm procent více. Nejčastěji míří na Slovensko, do Chorvatska, Španělska nebo Maďarska.

Navíc nejde vždy jen o klasické rekreační pobyty, kterých je však stále nejvíce. Přibývá aktivních dovolených, například na horských túrách, s potápěním, anebo dovolené s golfem.

Vyšší ceny pojištění a vyšší pojistná plnění

Cestovní pojištění pro seniory je dražší. Je to dáno tím, že také pojistná plnění jsou u těchto věkových skupin vyšší v řádu desítek až stovek procent v porovnání s populací v produktivním věku. Pomoc organizovaná přes asistenční službu je složitější, protože musí často řešit kombinované obtíže klientů, případně se mohou zhoršit akutním onemocněním nebo úrazem jiné diagnózy. To prodlužuje ve většině případů dobu hospitalizace. Další komplikací je často potřeba velmi šetrné repatriace zpět do ČR, která se tak výrazně prodraží.

Například průměrné pojistné plnění za úrazy nebo onemocnění pojištěných klientů ve věku 70 let bylo loni podle statistik asistenční služby 2,2krát vyšší než u věkové skupiny 31-50 let. Podíl počtu pojistných událostí u sedmdesátiletých a starších zákazníků byl více než sedm procent z celkového ročního počtu všech škod.

Čeho se vyvarovat

Senioři ještě více než jiné skupiny populace by měli dbát na řádnou přípravu a nepřeceňovat síly. Poslouchat organismus a přizpůsobit aktuální kondici program. Starším ročníkům zpravidla nesvědčí přílišný pobyt na přímém slunci. Pozor by měli dávat i na výkyvy teplot. Například rozdíly ve dne a v noci bývají už v září a v říjnu mnohem větší než během prázdninových měsíců.

Senioři by neměli cestovat do ciziny v situaci, kdy dojde ke zhoršení dlouhodobých obtíží. Je třeba pamatovat na to, že z pojištění léčebných výloh jsou vyloučeny léčení či operace chronické diagnózy, pokud si nemoc během předchozích 12 měsíců vyžádala hospitalizaci, zhoršila se nebo došlo k podstatné změně v medikaci. Toto vše může pojišťovna následně po pojistné události zjistit z vyžádané zdravotní dokumentace. Poté zkoumá, zda tyto skutečnosti měly vliv na vznik potíží, případně jejich rozsah.

Autorka je tisková mluvčí UNIQA pojišťovny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB