Jak staří jsou vlastně senioři? Jak se komu zrovna hodí

Jaroslava Vrchlického, s 270 vydaným knihami patrně nejplodnějšího českého básníka všech dob, zařadili jeho současníci mezi seniory v den 50. narozenin. Začali jej oslovovat „velebný kmete“, což se s ním táhlo až do smrti o devět let později. Dnešní padesátník by gratulanta s podobnou zdravicí nejspíš inzultoval.
Mobilita a chuť cestovat u starší populace silně vzrostla a sportovní aktivity patří také k „modernímu“ stáří – navíc mnohem víc lidí než dříve si dnes troufne pěstovat i výkonnostní sport. Foto: Pixabay

Kdy je tedy správné použít v 21. století aktualizované označení senior? Vodítkem tradičně býval věk odchodu do starobního důchodu. Jenže v tom je trochu zmatek. Tak třeba stejně staří partneři: Matka dvou dětí narozená v květnu 1958 se stává „seniorkou“ teď, v červenci 2019. Její muž ale může požádat o důchod a stát se certifikovaným seniorem až v březnu 2022.

Na železnici není důchodce jako důchodce

Novela zákona o důchodovém pojištění věk odchodu do důchodu zastropovala způsobem „padni komu padni“. U žen i mužů narozených po roce 1971 stanovila důchodový věk na 65 let. První lidé z generace „husákových dětí“ ale půjdou podle nových pravidel do penze až v lednu 2036.

Když se ovšem vláda loni rozhodla podojit státní pokladnu seniorskou 75% slevou z jízdného na železnici, nastavila věkovou hranici rovnou na 65 let. Mnoho současných (mlado)důchodců tak paradoxně jezdí za plnou cenu.

PSALI JSME:
Reklamou proti bídným službám. Jsme tu pro vás. České dráhy – národní dopravce

Podle České správy sociálního zabezpečení žije v současnosti v České republice přibližně 2,8 milionu důchodců a nějaký druh penze pobírá téměř 2,4 milionu lidí. Penzisté, alespoň ti čerstvější, se ale jako senioři necítí. V anketě, která se uskutečnila mezi švýcarskými seniory, se většina důchodců nechtěla přiřadit ke skupině starších lidí.

Mobilita a chuť cestovat u starší populace silně vzrostla a sportovní aktivity patří také k „modernímu“ stáří – navíc mnohem víc lidí než dříve si dnes troufne pěstovat i výkonnostní sport.

Mladí, staří, nejstarší

Světová zdravotnická organizace zařazuje do rubriky „seniorů“ lidi, kteří dovršili 65 let. Každopádně však dělá rozdíly: 65 až 75letí jsou mladší senioři, 75–80letí jsou senioři, 80–90letí jsou staří senioři a ti věkově ještě výše jsou nejstarší senioři.

PSALI JSME:
Dlužník jako dlužník. Týká se to seniorů stejně jako páťáků

Nezávislé výzkumy prokázaly, že pocit nástupu stáří začíná obvykle právě v 70 letech. Je to ovšem pocit velmi individuální. Dnešní sedmdesátníci se obecně necítí tak staří jako ti před 50 lety. Délka života stoupla během posledních 100 let o 30 roků.

Není to vůbec akademická debata, alespoň ne pro marketéry. Ti dobře vědí, že životní potřeby, styl a tempo se u lidí v důchodovém věku začnou chtěj nechtěj lišit od těch, kdo „pracují na píchačky“. A proto je jim potřeba nabídnout jiné produkty a služby.

Tak vznikla označení jako 50+, 60+ a podobně. Zaplatit v cestovce za zářijový pobyt u moře pro dva v programu 55+ o pár procent méně, to přeci nemůže nikoho urazit. A sezóna se tak prodlouží, i když klíčoví zákazníci – rodiny s dětmi – už jsou zase zapřaženi v práci a ve škole.

PSALI JSME:
Na dovolenou s cestovkou? Zájem Čechů se vrací

Peníze navíc se vždycky šiknou

Průměrný důchod činí po poslední valorizaci 13 300 korun. Částka ale podle odborníků většině seniorů stejně nepokrývá skutečné měsíční výdaje na život. A do toho ještě ty svody marketérů! Proto důchodci aktivně hledají pracovní příležitosti, aby si mohli svůj životní standard udržet i ve stáří.

Stále častěji se tak stávají podnikateli nebo živnostníky. Současné analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (ASMP) dokládají, že podnikatelů ve věku nad 61 let je v naší společnosti okolo 48 tisíc.

Od roku 2010 jich přibylo více než 30 tisíc. Podle čtvrtiny z nich jsou největší motivací peníze. Třináct procent cítí potřebu se nějakým způsobem společensky realizovat a dvanáct procent podniká proto, aby měli svou nezávislost.

PSALI JSME:
Počet chudých penzistů rok od roku roste

Předností je volný čas

Čeští senioři také využívají stále více službu Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé ubytování pro cestovatele. Za poslední tři roky se počet lidí v důchodovém věku, kteří nabízejí tuto službu, více než ztrojnásobil. V současné době představuje šest procent ze všech aktivních hostitelů. Předností je nabídnout svůj volný čas.

Starší lidé jsou navíc velmi rádi potřební, hojně proto nabízejí i svůj volný čas. Využívanou a oblíbenou službou je v současnosti hlídání domácích mazlíčků, nejčastěji psů nebo koček. Na trhu existuje hned několik společností, které jsou otevřeny spolupráci se seniory.

Vítanou příležitost k přivýdělku pak představuje i poptávka po hlídacích babičkách. V dnešní době, převážně ve velkoměstech, žije mnoho rodin bez pomoci svých starších rodinných příbuzných, proto je pomoc žádaná a překvapivě dobře placená.

PSALI JSME:
Penze? Češi se bojí víc nedostatku peněz než špatného zdraví

  1. Přivýdělek k důchodu je dobrý, pokud síly, schopnosti a zdraví stačí. To je u každého jiné. Hlídání dětí je veliká zodpovědnost, starý člověk musí počítat i s náhlými příhodami a zdravotními problémy. Sehnat opravdu vyhovující práci, kde není třeba vysoká míra zodpovědnosti je problém.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Počet živě narozených překonal počet zemřelých

Extrémně nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd činí z České republiky atraktivní místo k životu. Naše země láká především Ukrajince, Slováky, Rumuny a Rusy. Žít v České republice však chtějí i lidé ze západní Evropy.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru