Kdy je tedy správné použít v 21. století aktualizované označení senior? Vodítkem tradičně býval věk odchodu do starobního důchodu. Jenže v tom je trochu zmatek. Tak třeba stejně staří partneři: Matka dvou dětí narozená v květnu 1958 se stává „seniorkou“ teď, v červenci 2019. Její muž ale může požádat o důchod a stát se certifikovaným seniorem až v březnu 2022.
Na železnici není důchodce jako důchodce
Novela zákona o důchodovém pojištění věk odchodu do důchodu zastropovala způsobem „padni komu padni“. U žen i mužů narozených po roce 1971 stanovila důchodový věk na 65 let. První lidé z generace „husákových dětí“ ale půjdou podle nových pravidel do penze až v lednu 2036.
Když se ovšem vláda loni rozhodla podojit státní pokladnu seniorskou 75% slevou z jízdného na železnici, nastavila věkovou hranici rovnou na 65 let. Mnoho současných (mlado)důchodců tak paradoxně jezdí za plnou cenu.
Podle České správy sociálního zabezpečení žije v současnosti v České republice přibližně 2,8 milionu důchodců a nějaký druh penze pobírá téměř 2,4 milionu lidí. Penzisté, alespoň ti čerstvější, se ale jako senioři necítí. V anketě, která se uskutečnila mezi švýcarskými seniory, se většina důchodců nechtěla přiřadit ke skupině starších lidí.
Mobilita a chuť cestovat u starší populace silně vzrostla a sportovní aktivity patří také k „modernímu“ stáří – navíc mnohem víc lidí než dříve si dnes troufne pěstovat i výkonnostní sport.
Mladí, staří, nejstarší
Světová zdravotnická organizace zařazuje do rubriky „seniorů“ lidi, kteří dovršili 65 let. Každopádně však dělá rozdíly: 65 až 75letí jsou mladší senioři, 75–80letí jsou senioři, 80–90letí jsou staří senioři a ti věkově ještě výše jsou nejstarší senioři.
Nezávislé výzkumy prokázaly, že pocit nástupu stáří začíná obvykle právě v 70 letech. Je to ovšem pocit velmi individuální. Dnešní sedmdesátníci se obecně necítí tak staří jako ti před 50 lety. Délka života stoupla během posledních 100 let o 30 roků.
Není to vůbec akademická debata, alespoň ne pro marketéry. Ti dobře vědí, že životní potřeby, styl a tempo se u lidí v důchodovém věku začnou chtěj nechtěj lišit od těch, kdo „pracují na píchačky“. A proto je jim potřeba nabídnout jiné produkty a služby.
Tak vznikla označení jako 50+, 60+ a podobně. Zaplatit v cestovce za zářijový pobyt u moře pro dva v programu 55+ o pár procent méně, to přeci nemůže nikoho urazit. A sezóna se tak prodlouží, i když klíčoví zákazníci – rodiny s dětmi – už jsou zase zapřaženi v práci a ve škole.
Peníze navíc se vždycky šiknou
Průměrný důchod činí po poslední valorizaci 13 300 korun. Částka ale podle odborníků většině seniorů stejně nepokrývá skutečné měsíční výdaje na život. A do toho ještě ty svody marketérů! Proto důchodci aktivně hledají pracovní příležitosti, aby si mohli svůj životní standard udržet i ve stáří.
Stále častěji se tak stávají podnikateli nebo živnostníky. Současné analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (ASMP) dokládají, že podnikatelů ve věku nad 61 let je v naší společnosti okolo 48 tisíc.
Od roku 2010 jich přibylo více než 30 tisíc. Podle čtvrtiny z nich jsou největší motivací peníze. Třináct procent cítí potřebu se nějakým způsobem společensky realizovat a dvanáct procent podniká proto, aby měli svou nezávislost.
Předností je volný čas
Čeští senioři také využívají stále více službu Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé ubytování pro cestovatele. Za poslední tři roky se počet lidí v důchodovém věku, kteří nabízejí tuto službu, více než ztrojnásobil. V současné době představuje šest procent ze všech aktivních hostitelů. Předností je nabídnout svůj volný čas.
Starší lidé jsou navíc velmi rádi potřební, hojně proto nabízejí i svůj volný čas. Využívanou a oblíbenou službou je v současnosti hlídání domácích mazlíčků, nejčastěji psů nebo koček. Na trhu existuje hned několik společností, které jsou otevřeny spolupráci se seniory.
Vítanou příležitost k přivýdělku pak představuje i poptávka po hlídacích babičkách. V dnešní době, převážně ve velkoměstech, žije mnoho rodin bez pomoci svých starších rodinných příbuzných, proto je pomoc žádaná a překvapivě dobře placená.