Speed Marathon 2024: Pokuty za více než 3,5 milionu

V pátek 19. dubna se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon. Jejím cílem bylo především snížení dopravní nehodovosti a zvýšení bezpečnosti na pozemních komunikacích. Právě nepřiměřená rychlost je dlouhodobě nejčastější příčinou tragických dopravních nehod. O výsledcích akce informovala Policie ČR.
Na některých místech podle policie auta v obci uháněla rychlostí i přes 100 kilometrů za hodinu. Řidičům byl na místě zadržen řidičský průkaz. Ilustrační foto: Policie ČR

Před zahájením akce měla veřejnost možnost pomoci policii vytipovat místa, na která by se během preventivní akce měla zaměřit. „Získali jsme přes 20 000 hlasů a 4 000 vybraných lokalit,“ uvedla tisková mluvčí Policejního prezidia ČR kpt. Hana Rubášová.

Jde obvykle o úseky, kde je rychlá jízda obzvláště riziková – okolí školek, škol, nepřehledná místa apod. Na základě četnosti hlasů, konkrétní místní situace, bezpečnostních analýz, množství dopravních nehod i hustoty provozu vybrali policisté téměř tisíc míst, kde kontrolovali dodržování stanovených rychlostních limitů.

PSALI JSME:
Více než polovina řidičů se necítí na českých silnicích bezpečně

Do akce se zapojilo celkem 727 policistů, kteří během jednoho dne zkontrolovali téměř 4 700 vozidel. Ačkoli byla veřejnost o probíhající akci v předstihu informována, a to včetně seznamu míst, kde budou kontroly probíhat, policie během 24 hodin zaevidovala celkem 2 166 dopravních přestupků. Z toho byla povolená rychlost překročena v 1 578 případů.

Na některých místech podle informací z účtu Policie ČR na sociální síti X auta v obci uháněla rychlostí i přes 100 km/hod., řidičům byl na místě zadržen řidičský průkaz. Z dalších pochybení je možné zmínit nevyhovující technický stav vozidel, telefonování za jízdy, chybějící dálniční známka či požití zakázaných látek.


Za zjištěná pochybení policisté udělili pokuty v celkové výši 3 555 200 korun. Pokuty za nepovolenou rychlost jsou odstupňovány podle míry provinění – překročení do 10 km/hod řidiče na místě stojí 1 500 Kč, ve správním řízení pak dva až pět tisíc korun.

Maximální pokuta (ve správním řízení 7 000 až 25 000 Kč, pozn. aut.) je vyměřena pro řidiče jedoucí o 40 km/hod v obci nebo 50 km/hod mimo obec rychleji. Zároveň pro ně tento prohřešek znamená ztrátu šesti bodů a možný zákaz řízení až na 18 měsíců.

PSALI JSME:
Rychlá jízda, telefonování. Čtyři z pěti Čechů porušují dopravní předpisy

Ze statistik vyplývá, že oproti roku 2023 je na českých silnicích znát mírné zlepšení. Při loňském měření policisté prověřili téměř pět tisíc řidičů a přestupek zjistili u více než poloviny z nich. Nedodržení maximální povolené rychlosti bylo i při minulé akci nejčastějším prohřeškem (2 100 případů).

„V tuto chvíli stále probíhá vyhodnocování celé akce a na základě provedených analýz v různých lokalitách se policisté i v budoucnu na nejvíce problematická místa opět zaměří,“ uzavřela policejní mluvčí Rubášová.

PSALI JSME:
Polovina řidičů někdy při řízení používá mobilní telefon

Zavřít reklamu ×
  1. Pětikoalici stále chybí peníze tak už budou jen pokuty za všechno.Např.projetí na oranžovou je „prý“ stejně závažné jako projetí na červenou.Nesrovnalosti na katastru nemovitostí pokuty 400 tis. kč a kouřící komín je „odměněn“ pokutou 50 tis. kč a lze ukládat pokuty opakovaně.Neuvěřitelné kam směřujeme!Brzo budeme policejní stát kdy udavači budou mít hodně možností na uspokojení svých choutek.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

V dílnách Škoda Motorsport vzniká unikátní vůz

V dílnách Škoda Motorsport právě vzniká unikátní vůz. Jako výsledek nekončícího technického vývoje na cestě k udržitelnosti se rodí koncept Enyaq RS Race. Nahlédněte za kulisy jeho vývoje. Nepůjde jen designovou …

Cyklisté při nehodách umírají, ale helmy nenosí

Cyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Při dopravních nehodách zemřelo v loňském roce 39 cyklistů, další stovky končí se zraněním. Jak vyplývá ze statistik zveřejněných Policií ČR, je to o …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB