Před zahájením akce měla veřejnost možnost pomoci policii vytipovat místa, na která by se během preventivní akce měla zaměřit. „Získali jsme přes 20 000 hlasů a 4 000 vybraných lokalit,“ uvedla tisková mluvčí Policejního prezidia ČR kpt. Hana Rubášová.
Jde obvykle o úseky, kde je rychlá jízda obzvláště riziková – okolí školek, škol, nepřehledná místa apod. Na základě četnosti hlasů, konkrétní místní situace, bezpečnostních analýz, množství dopravních nehod i hustoty provozu vybrali policisté téměř tisíc míst, kde kontrolovali dodržování stanovených rychlostních limitů.
Do akce se zapojilo celkem 727 policistů, kteří během jednoho dne zkontrolovali téměř 4 700 vozidel. Ačkoli byla veřejnost o probíhající akci v předstihu informována, a to včetně seznamu míst, kde budou kontroly probíhat, policie během 24 hodin zaevidovala celkem 2 166 dopravních přestupků. Z toho byla povolená rychlost překročena v 1 578 případů.
Na některých místech podle informací z účtu Policie ČR na sociální síti X auta v obci uháněla rychlostí i přes 100 km/hod., řidičům byl na místě zadržen řidičský průkaz. Z dalších pochybení je možné zmínit nevyhovující technický stav vozidel, telefonování za jízdy, chybějící dálniční známka či požití zakázaných látek.
Jihočeský kraj – “Speed marathon” je v běhu a někteří řidiči si říci nedají a nedají. 103 km/h v obci Žárovná. Jinak to dopadnout nemohlo – na miste zadržený řidičák. Prosíme, nohu z plynu! #policiejhc pic.twitter.com/1ixiGZbHfm
— Policie ČR (@PolicieCZ) April 19, 2024
Za zjištěná pochybení policisté udělili pokuty v celkové výši 3 555 200 korun. Pokuty za nepovolenou rychlost jsou odstupňovány podle míry provinění – překročení do 10 km/hod řidiče na místě stojí 1 500 Kč, ve správním řízení pak dva až pět tisíc korun.
Maximální pokuta (ve správním řízení 7 000 až 25 000 Kč, pozn. aut.) je vyměřena pro řidiče jedoucí o 40 km/hod v obci nebo 50 km/hod mimo obec rychleji. Zároveň pro ně tento prohřešek znamená ztrátu šesti bodů a možný zákaz řízení až na 18 měsíců.
Ze statistik vyplývá, že oproti roku 2023 je na českých silnicích znát mírné zlepšení. Při loňském měření policisté prověřili téměř pět tisíc řidičů a přestupek zjistili u více než poloviny z nich. Nedodržení maximální povolené rychlosti bylo i při minulé akci nejčastějším prohřeškem (2 100 případů).
„V tuto chvíli stále probíhá vyhodnocování celé akce a na základě provedených analýz v různých lokalitách se policisté i v budoucnu na nejvíce problematická místa opět zaměří,“ uzavřela policejní mluvčí Rubášová.
Pětikoalici stále chybí peníze tak už budou jen pokuty za všechno.Např.projetí na oranžovou je „prý“ stejně závažné jako projetí na červenou.Nesrovnalosti na katastru nemovitostí pokuty 400 tis. kč a kouřící komín je „odměněn“ pokutou 50 tis. kč a lze ukládat pokuty opakovaně.Neuvěřitelné kam směřujeme!Brzo budeme policejní stát kdy udavači budou mít hodně možností na uspokojení svých choutek.