Společnost s více společníky je časovaná bomba

Názor
Velkým rizikem společností s více společníky je to, že jednotliví společníci mohou zablokovat rozhodování či činnost společnosti v případě jakékoliv neshody. To se může snadno stát i například v případě smrti jednoho ze společníků, kdy jeho podíl převezmou dědicové. Toto riziko lze omezit například nastavením dostatečných pravidel chování mezi více společníky.
Při zohlednění zákonné ochrany nepominutelných dědiců lze odkázat podíl ve společnosti pouze jedné osobě – nástupci, který po smrti společníka bude v řízení společnosti pokračovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Velkým rizikem společností s více společníky je to, že bude blokováno rozhodování či činnost firmy v případě neshody mezi společníky. Toto riziko přitom může existovat i v případě společnosti s jediným společníkem – pokud ten zemře, aniž by měl vyřešeno, aby společnost připadla jen jednomu dědici.

V případě všech společností – včetně těch jednočlenných – je potenciálně obrovským problémem, když podíl zdědí více dědiců a nejsou nastavena další pravidla. Pak je třeba očekávat vážné komplikace, obvykle hrozí konflikty v důsledku protichůdných zájmů jednotlivých dědiců. Pro firmu je lepší, pokud společník včas sepíše závěť či uzavře dědickou smlouvu, v níž podíl ve společnosti zůstaví vybranému dědici.

Pokud si firmu zakládá více lidí, měli by společníci v zakládajících dokumentech vyloučit přechod podílu na dědice společníka a dohodnout další postup v dohodě společníků. Ta také může stanovit, jak má být vyplácen vypořádací podíl, který obdrží dědicové, jaká má být výše splátek a v jaké lhůtě má být dědicům vyplacen.

PSALI JSME:
Češi stále více řeší dědictví, pozůstalostní řízení se komplikují

A mnoho dalších užitečných a potřebných otázek upravujících vztahy mezi společníky nad rámec společenské smlouvy. Lze také sepsat závěť a při zohlednění zákonné ochrany nepominutelných dědiců odkázat podíl ve společnosti pouze jedné osobě – nástupci, který po smrti společníka bude v řízení společnosti pokračovat.

Riziko existence více společníků dobře ilustruje reálný příběh z praxe. Josef K. a Pavel P. od roku 1993 vedli svou vlastní společnost s ručením omezeným, každý v ní držel poloviční podíl. Jejich společnost prosperovala a měli promyšleno, jak s podnikem naloží, až půjdou do důchodu. Bohužel jeden ze společníků nešťastnou náhodou zahynul a nastal problém – jeho podíl se dělil mezi jeho ženu a tři děti.

Nikdo z rodiny neměl ochotu se s druhým společníkem domluvit, o další osud společnosti a její rozvoj se nezajímali, navíc se rodina sama mezi sebou rozhádala. Společnost tak byla prakticky ochromena, musela zastavit veškeré své projekty vývoje a šetřit s investicemi. Přitom před smrtí společníka by podobné situaci bylo možné zabránit bez větších problémů.

PSALI JSME:
„Při porcování dědictví se často odhalí letitá tajemství,“ říká prezident notářů Neubauer

Je to stejné jako s dědictvím obecně, na právní ochranu majetku bohužel stále nemyslí dostatečný počet osob. Lidé se buď nezabývají tím, jak bude naloženo s jejich majetkem po smrti, a je jim tak jedno, zda se jejich potomci rozhádají, nebo se případně už neodhodlají k samotnému řešení – tedy například k sepsání závěti a efektivnímu rozdělení majetku mezi dědice tak, aby zůstal chráněn i samotný majetek, tj. nebyl rozdroben mezi dědice a mohl být nerušeně užíván i další generací.

Často také lidé řešení odkládají až na vyšší věk a nestihnou právní ochranu majetku řešit včas nebo se mylně domnívají, že se právě jejich členové rodiny při budoucí společné správě majetku sami smírně domluví, když spolu dosud mají ty nejlepší vztahy.

Situace je však většinou bohužel spíše opačná. Někteří lidé pak chtějí svou situaci řešit, ale nevědí, na koho se mají obrátit, aby s nimi v klidu vše probral a našel pro ně to nejlepší možné řešení.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pozor na spoluvlastnictví nemovitosti v rámci rodiny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.