Spotřeba papíru razantně klesla. Dopad digitalizace nebo zdražování?

V Česku výrazně klesla spotřeba grafického papíru. Podle dat, která redakci FAEI.cz poskytla Asociace českého papírenského průmyslu, se v roce 2022 meziročně propadla o půldruhé tuny. Podle některých odborníků to je signál o postupující digitalizaci. Dalším důvodem může být i výrazný nárůst ceny v posledních letech.
Papírové formuláře? Moderní a levnější je mít všechno v digitální podobě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle aktuálních statistik papírenské asociace připadá na jednoho českého obyvatele zhruba 150 kilogramů papíru ročně, což zhruba odpovídá evropskému průměru. Celosvětově se roční spotřeba pohybuje lehce pod 70 kilogramů na osobu.

Spotřeba grafického papíru v České republice se meziročně snížila o čtyři procenta, lidé v roce 2022 použili o milion a půl tuny papíru méně než v předchozím roce. Čím dál víc tuzemských firem totiž hlásí odklon od tištěných dokumentů a kancelářských šanonů k takzvaným virtuálním cloudům. Mezi tahouny v oboru digitalizace patří firmy z oblasti bankovnictví, informačních technologií či pojišťovnictví.

Virtuální kancelář

Paperless trend, tedy snaha o eliminaci papírových dokumentů, se stal celosvětovým fenoménem. Hlavní motivací je ochrana klimatu, ale také úspory. Při výrobě jedné tuny nového papíru se spotřebuje až čtyři a půl tuny surového dřeva a k tomu se ještě musí připočítat energie nebo voda.

PSALI JSME:
Digitalizace „Made in Czech“ stojí hromadu peněz, a pak stejně nefunguje

Svou roli hraje také snaha ušetřit a využívání moderních technologií. K poklesu spotřeby kancelářského papíru tak výraznou měrou přispívá snaha firem o intenzivnější digitalizaci.

„Papíru se snažíme vyhnout. Maximálně podporujeme jakoukoliv elektronickou komunikaci, standardem se už stalo, kromě samotného sjednání smlouvy, také digitální hlášení škodních událostí,“ sdělil FAEI.cz Filip Bartoš, ředitel distribuce a marketingu pojišťovny Youplus.

Firma využívá moderní technologie například u elektronického underwritingu, tedy oceňování zdravotního stavu na základě vyplněného zdravotního dotazníku. „To vše ale stále zcela on-line, s maximální možnou eliminací papíru,“ dodal Bartoš.

PSALI JSME:
Pandemie způsobila v Česku malou digitální evoluci

Nástup umělé inteligence

Zcela bez papíru, tedy ve virtuálním světě jedniček a nul, lze v 21. století vykonávat téměř jakoukoliv profesi. Dnes třeba i účetnictví, což se mohlo zdát ještě před deseti lety jako naprosto nemyslitelné.

„Náš software má auditní stopu, která sleduje každou změnu v systému a tím garantuje jasnou prokazatelnost případných změn a návazností. Je proto možné opustit papírové faktury a vše uchovávat pouze elektronicky.

Díky zákaznickému portálu například není nutné vytvářet tiskové sestavy pro potřeby zákazníka – může se dívat na data v reálném čase, každou změnu vidí,“ uvedl pro FAEI.cz Jan Štacha, zakladatel účetního softwaru Evala.

PSALI JSME:
Avatar místo bankéře. Důvěra firem v digitalizaci roste, šetří to náklady

Spolu s odklonem od papíru se navíc stále více využívají technologie umělé inteligence, což společnostem, které zpracovávají objemné množství dat, umožňuje ekologičtější řešení svých služeb. Využití pro tuto technologii našli například manažeři v bankovnictví či pojišťovnictví. A to opět přináší i úspory finančních nákladů.

„U cíleného rozvoje v segmentu IT lze vnímat tři základní oblasti – automatizaci a zlepšení existujících procesů, řízení obsahu a komunikace s využitím nástrojů umělé inteligence, a v neposlední řadě také aplikace pokročilých metod umělé inteligence,“ potvrdil Vlastimil Šmihula, z holdingu Swiss InsurEvolution Partners a současně jeden z předních slovenských expertů na digitalizaci.

Největší zdražení v historii

K využívání jiných možností než tradičního papíru, je ale také důsledek dramatického zdražení této suroviny v minulých letech, k čemuž také výraznou měrou přispěla ruská agrese vůči Ukrajině. Cena papíru tak vyletěla na dvojnásobek.

PSALI JSME:
E-stravenky ušetřily papír dlouhý z Prahy do Benátek a zpět

„Druhé čtvrtletí roku 2022 se zapíše do historie papírenského průmyslu. Právě na jeho začátku zvýšila ceny drtivá většina producentů papíru. Po dvou letech neustálého nárůstu cen v závislosti na chování trhu pod taktovkou covidu-19 přišla další rána,“ uvedla společnost Authentica Group. Na konci března 2022 totiž poskočila cena papíru o 150 eur za tunu.

„Jde o nejvyšší zvýšení cen papíru v historii celého odvětví! Důvodem jsou rostoucí ceny surovin, které způsobil konflikt na Ukrajině. Je ale potřeba upozornit, že ceny energií rostly už od poloviny roku 2021. Situace pouze všechno akcelerovala a producenty v zásadě donutila k bezprecedentní reakci,“ dodala firma.

Někteří obchodníci následně omezili například tisk reklamních letáků, nakladatelé zase snížili objemy vydávaných knih. A mnozí začali hledat alternativní cesty, jak se bez papíru obejít, nebo jeho spotřebu co nejvíce eliminovat.

PSALI JSME:
Ve slevě. Některé zboží už Češi v supermarketech nenakupují jinak

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB