
Je jedno, jestli je u moci pravice, nebo levice. Populisté, nebo antipopulisté. Konzervativci, nebo liberárové. Jakmile stát, respektive ministerstvo nebo jiný státní úřad, spouští nějakou zásadní on-line aplikaci nebo jinou digitální vychytávku, systém z 99,99 procent klekne. V lepším případě na několik hodin, v horším na několik dní, přičemž „B“ je nejen bolestnější, ale i častější.
Nejinak tomu bylo v případě eDokladů, tedy možnosti prokazovat se na vybraných úřadech občanským průkazem pomocí aplikace v mobilním telefonu. Systém nedokázal odolávat zájmu občanů a ještě s sebou stáhnul uživatele eReceptu.
Několikadenní komplikace s přihlašováním do aplikace je v tomto případě o to pikantnější, že eDoklady má pod palcem šéf Pirátské strany Ivan Bartoš. Byli to právě Piráti, kteří v minulosti tepali vládu za pomalou digitalizaci státní správy a vytvářeli dojem, že po jejich nástupu do Strakovy akademie se Česko stane digitální velmocí, a to za dobu kratší, než bys řekl švec.
Ale abychom nezapomněli ani na další digitální mágy, připomeňme si aspoň některé z nich. Psal se červenec 2012, kdy ministerstvo dopravy spouštělo nový centrální registr vozidel. Fungoval jenom pár minut, než zkolaboval. Tehdy si za to sypal popel na hlavu ministr Pavel Dobeš (původně člen Věcí veřejných, ale v květnu 2012 jeden ze zakládajících členů nového subjektu Lidem, pozn. aut.).
Posuňme se o pár let dopředu, do období koronavirové pandemie. Tehdy vláda, respektive vybraná ministerstva otevíraly různé dotační programy na podporu velkých podniků i malých podnikatelů a živnostníků.
Jedním z nich byl Covid Gastro ministerstva průmyslu a obchodu pod vedením Karla Havlíčka (ANO). Žádat o příspěvek bylo možné jen on-line, jenže žádost nešlo vyplnit. Totéž se následně stalo i s dotačním programem Covid Nájemné.
Podobných příkladů bychom v historii digitalizace „Made in Czech“ našli samozřejmě více. Takže vlastně ani nepřekvapí, že po spuštění eDokladů trpěl systém několik dní „technickými potížemi“. Překvapením by naopak bylo, kdyby od první vteřiny běžel bez jakéhokoli škobrtnutí.
Paradoxní samozřejmě je, že politici dopředu lákají občany, aby se do těchto systémů přihlásili a usnadnili si svůj život, a pak lidi naštvou, protože to zase nefunguje – a život jim naopak dočasně zkomplikují.
Netřeba ani příliš připomínat také to, že digitalizace státní správy rozhodně není za hubičku, stát už do ní napumpoval miliardy korun. Ano, je to skutečně hromada peněz. Ovšem i Nejvyšší kontrolní úřad ve své lednové zprávě konstatoval, že projekty ministerstva vnitra za 200 milionů korun k modernizaci veřejné správy nevedly.
Další digitální projekty jsou před námi. V únoru například startují on-line přihlášky ke zkouškám na střední školy. A také se chystá digitalizace stavebního řízení. Ve světle všech historických zkušeností by se daly opět očekávat „technické potíže“, ale nelamme hůl předem. Třeba budeme příjemně překvapeni. A když ne, tak se odehraje jen to, na co jsme už dlouhé roky zvyklí.
Spíš bych zavedl psychotesty,test na návykové látky pro vstup do poslanecké sněmovny. Tito lidé „piráti“ by měli utrum. Tak budou škodit dál……
Jo jsou tam teď čtyři po výsledku testu by tam byla nula!!!
Chceme, aby o nás měl stát stále více informací? Aby v nich mohl rychle vyhledávat, spojovat si je a vyvozovat z nich všemožné závěry? Aby nás mohl snadno kontrolovat? To jsou důsledky digitalizace.
Proklamované pohodlí by šlo dosáhnout i omezením státní buzerace a ukončením méně důležitých agend. Jenže to se neslučuje s politikou současné europoslušné vládní koalice. Ta nám pod hlavičkou EU zavede i všeobecnou povinnou evidenci otisků prstů v občanských průkazech, což je věc, kterou zavedli nacisté.
Režim, který o sobě tvrdí, že je svobodnější než jiný, by toho o občanech neměl vědět více, ale naopak méně. Samotná existence různých dat svádí k jejich kreativnímu využití což nemůže skončit jinak než posílení státní buzerace, dohledu a kontroly. Ochrana soukromí přitom je u nás směšná. Stát může všechno, ale když vaše kamera zabere špatnou část chodníku, udělají z vás kriminálníky.
Soukromá firma si návratnost spočítá. Stát nic nevyrábí a peněz si bere a půjčuje kolik chce. Kdyby ho zajímala návratnost, musela by úspora na platech propuštěných úředníků být vyšší než výdaje na digitalizaci. To je zcela mimo realitu.
Technologie se navíc stále vyvíjí. To, co teď nakoupí a odladí za miliardy, bude zanedlouho zastaralé nebo zranitelné a bude „nutné“ zaplatit znovu.
Papírový stát by byl levnější a svobodnější.
Stát už o nás dávno veškeré informace má, „jenom“ si je úřady neumějí předávat mezi sebou. Ostatně soukromí jsme do značné míry ztratili už používáním mobilu.
eDoklady se hodne nepovedly. Neda se to zatim temer nikde pouzit a zadarmo to rozhodne nebylo. To zase bylo spalovani penez
ivánek jenom prokázal jak velkým tlučhubou je, další totálně sprasená it zakázka je na světě a je to pořádná ostuda, nicméně další stamilióny jsou fuč a někdo si je užívá
Dovolím s autorem nesouhlasit. Nebylo tomu vždy tak. Důkazem je CzechPOINT a Datové schránky! Ty nejenomže fungovaly, ale fungují doteď!
Pan Bartoš by byl i zcela zdarma , pro naši zemi, hodně,
ale hodně drahý. Ostatně, on je přece samotný arcipirát.
Kdyby byl alespoň pirátem s glejtem naší vlády a loupil
v cizích vodách, prosím. Vždyť tak řádili na mořích celého světa angličtí piráti s královským glejtem.
Snad by tedy pan Bartoš mohl nabídnout své služby
anglické koruně…A u nás bychom si mohli, alespoň
na čas, oddechnout od fantasmagorických nápadů,
našeho pirátstva…..Čert vem tu krčmu, ve které
se našli , ti naši piráti…….
no když to organizuje vysmažený knihovník tak čemu se divíme že jde vše do haj…
Koukáte na to z úplně špatného úhlu. Cílem těchto akcí není nějaký funkční systém pomáhající občanovi, ale pouze naplnit ze státního stranické pokladničky a kapsy kamarádů. A protože tento hlavní cíl je vždy splněn, je vše v pořádku. Hurá Lemra!