Pandemie způsobila v Česku malou digitální evoluci

Průzkum
Bezmála polovina českých firem a podnikatelů v loňském roce modernizovala stroje a techniku nebo investovala do automatizace či robotizace. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem. Z letošního průzkumu společnosti PwC CEO Survey pak vyšlo najevo, že 92 procent českých firem pandemie přiměla k většímu využití digitálních nástrojů a 77 procent implementovalo nové technologie.
Covid-19 přiměl české firmy častěji používat digitální technologie. Vládne cloud. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Firmy, které v posledním roce nesáhly k digitalizaci nebo zavádění nových technologií, jsou v drtivé menšině. Šéfové českých firem se podle průzkumu PwC CEO Survey shodují, že za poslední rok prošly jejich společnosti výraznou digitalizací. Vládne cloud, velkou budoucnost si ale manažeři slibují i od umělé inteligence, pokračující automatizace výroby, 3D tisku i 5G sítí.

Pandemické období přimělo české firmy k větší a rychlejší digitalizaci, tvrdí šéfové českých společností. „Plných 92 procent manažerů souhlasí s tím, že je covid-19 přiměl častěji používat digitální technologie. Flexibilita, inovativnost, digitalizace – to jsou základní pilíře firemních strategií v době pandemie,“ sdělil redakci FAEI.cz vedoucí partner technologického poradenství PwC Petr Ložek.

Podle něj budou úspěšné jen firmy, které se dokáží přizpůsobit novému prostředí. „Majitelé a manažeři českých firem to vědí, proto můžeme říct, že pandemie způsobila v České republice malou digitální evoluci,“ dodal. Riziko ale spočívá v tom, že krize spojená s pandemií covid -19 nutí firmy šetřit. A relativně významná část ředitelů plánuje úspory právě v digitalizaci.

Zdroj: PwC CEO Survey

„Poměrně varující je, že omezit své dlouhodobé investice v oblasti digitální transformace chce 11 procent (tuzemských) firem. Ve světě zřejmě sázejí na digitalizaci ještě více, podle výsledků globálního CEO Survey totiž chce digitální investice omezit jen jedno procento firem,“ informovala redakci Olga Cilečková, partnerka PwC zabývající se digitalizací firem.

Podle sesbíraných dat průzkumu ČSOB se do digitalizace pustila téměř pětina respondentů. „Potvrdil se tak covidový trend akcelerace inovací a technologických změn, z čehož bude těžit celá česká ekonomika,“ sdělil redakci Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB. Čtvrtina podniků se vloni věnovala inovacím produktů a služeb a každý sedmý na snižování ekologické zátěže.

Dopady pandemie a propad ekonomiky se však citelně projevily na hospodářských výsledcích firem. Meziročně horší hospodářský výsledek za loňský rok hlásí 56 procent dotazovaných v průzkumu ČSOB, zlepšení jen pětina. Dvě třetiny firem sáhly do svých rezerv a v průměru z nich vyčerpaly 41 procent. O mnohem větší objem rezerv – zhruba o polovinu – přišli živnostníci a malé firmy.

PSALI JSME:
Firmy nahrazují zaměstnance automatizací. Česko ve využívání robotů i tak zaostává

„Zatímco z předchozí hospodářské krize se chtěly světové firmy prošetřit, z té současné se chtějí prodigitalizovat, což je určitě správně,“ uvedla partnerka PwC Olga Cilečková. „Společnosti se vydaly na cestu digitalizace, je třeba se z ní nevracet, ale pokračovat dál a přibrat všechny zaměstnance. Klíčové je dát jim prostor, nástroje a možnost vzdělávání, aby byli schopni nové technologie plně využívat,“ dodala.

Digitalizace totiž v následujících letech u nás i ve světě povede také k velké proměně pracovního trhu. Podle předpokladů PwC v další dekádě zmizí nebo se zásadně promění až jedna třetina pracovních pozic. Polovina procesů přitom půjde automatizovat už za využití současných technologií.

„Neznamená to, že digitalizace zvýší nezaměstnanost. Lidé nadále zůstanou největším bohatstvím každé firmy, jejich potenciál bude možné využít na specializovanější činnosti. Firmy, které si teď projdou digitální transformací, budou úspěšné. Zapojit je ale třeba celou firmu, ne pouze management,“ uvedla Cilečková.

Zdroj: PwC CEO Survey

To potvrzují i výsledky letošní CEO Survey. Vzdělání a adaptabilní pracovníci s vysokou odbornou úrovní by podle manažerů měli být hlavní prioritou českého byznysu, tvrdí 83 procent šéfů českých firem. Digitální infrastruktura je přitom hned na druhém místě, důležitá je pro 54 procent ředitelek a ředitelů. Podle studie PwC věnované digitalizaci zvýšili digitální lídři své marže během posledních tří let o 17 procent a mají o 200 procent vyšší pravděpodobnost, že získají a udrží nové talenty.

„S rozvojem infrastruktury budou velkým hybatelem v nejbližších letech 5G sítě. Ty zatím nějakým způsobem implementovala jen malá část českých firem, ale více než čtvrtina podniků vidí jejich význam v blízké budoucnosti,“ informoval Petr Ložek z PwC.

Z jednotlivých technologií ředitelé českých firem nejvíce sázejí na cloudová řešení, 71 procent společností už je alespoň částečně využívá. Automatizace výroby (tzv. Industry 4.0, pozn. red.) se zatím více rozeběhla ve čtvrtině firem a pětina už využívá umělou inteligenci či 3D tisk.

PSALI JSME:
Nástup nových sítí: Na 6G už pracujeme, říká kyberbezpečnostní expert Huawei

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.