Spotřebitelé v prosinci nakupovali, dokud to šlo

Názor
Rozvolnění protipandemických opatření vedlo v prosinci k nárůstu maloobchodních tržeb výrazně nad odhady trhu. Začátek roku bohužel slibuje opětovný útlum a další vývoj závisí na šíření či zastavení pandemie a souvisejících opatření.
Prodej aut v prosince meziměsíčně vzrostl o 1,2 procenta. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodeje aut rostly meziročně o 2,6 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rozvolnění protipandemických opatření přineslo před Vánocemi skok maloobchodních tržeb v ČR. Společensky deprivovaní spotřebitelé využili možnosti otevřených obchodů a služeb a před Vánocemi nakupovali, protože mohli. Svou roli také sehrál efekt odložené spotřeby kvůli předchozímu lock-downu a to v období před Vánocemi.

Na druhou stranu, na začátku a na konci měsíce, byl obchod protipandemickými opatřeními stále zasažen. Počítali jsme s meziměsíčním růstem tržeb bez prodeje aut přes tři procenta a to jsme mezi odhady analytiků byli na optimistické straně.

Meziměsíční nárůst ale činil 8,3 procenta a v meziročním vyjádření se tak maloobchodní tržby přehouply do růstu 3,7 procenta z předchozího poklesu o 6,2 procenta (ten byl citelně revidován vzhůru z původních mínus sedmi procent – pozn. aut.).

Medián odhadů ukazoval meziročně -1,6 procenta a náš odhad mínus jedno procento. Prosinci 2020 nahrávaly kalendářní výhody v podobě dvou pracovních dnů navíc. Po očištění o kalendářní vlivy byl meziroční růst 1,4 procenta.

Prodej aut se vyvíjel v souladu s naším odhadem, když meziměsíčně vzrostl o 1,2 procenta. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodeje aut rostly meziročně o 2,6 procenta.

Zásilkový prodej přirozeně rostl dál velmi rychle, i když v meziročním vyjádření došlo ke zpomalení na 30 procent z předchozích 39 procent. Výrazně však ožila aktivita v kamenných obchodech. V případě prodejů oblečení a obuvi meziroční tržby klesaly „pouze“ jednociferně, zatímco předchozí měsíc činil jejich propad téměř 80 procent.

PSALI JSME:
Prosinec znamenal pro maloobchod určité nadechnutí

V prvním čtvrtletí letošního roku budou tržby maloobchodu pravděpodobně velmi slabé, neboť řada kamenných obchodů je zavřená či silně omezena. Celkový vývoj ekonomiky je s ohledem na okolnosti lepší, než řada prognóz ukazovala, k čemuž významně přispěla uvolněná hospodářská politika a fakt, že příchodu pandemie předcházelo období prosperity.

Přesto se ekonomika nachází v hlubokém útlumu. Trvalejší oživení přijde pravděpodobně až s imunizací významné části obyvatelstva. S tím počítáme spíše až pro druhou polovinu roku. Do té doby čekáme jen  pomalé otevírání ekonomiky s rizikem opakovaných uzávěr a růstem tržeb obchodníků od druhého čtvrtletí.

K letošní expanzi pomůžou i nižší příjmové daně. V loňském roce činil pokles tržeb 0,9 procenta. Pro letošek čekáme růst maloobchodu o 1,2 procenta a v příštím roce 5,4 procenta. Silnější spotřeba domácností a jestřábí prognóza České národní banky nahrává posilování koruny, nicméně údaje z přelomu roku jsou zatíženy velkou nejistotou a není tak dobré dělat silné závěry.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banka očekává další posílení koruny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru