Navyšování věku odchodu do důchodu by pomohlo penzijnímu systému

Názor
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí.
Šéfka sněmovny, Markéta Adamová Pekarová, podmiňuje navýšení věku odchodu do důchodu širší reformou penzí. Ilustrační foto: TOP09/Dominik Kucera

Pokud by k navýšení věku odchodu do důchodu došlo, nebude ČR v rámci EU žádnou výjimkou. Byť je pravda, že dle nyní platné legislativy jednotlivých zemí EU by měl být v roce 2033 průměrný věk odchodu do důchodu v Unii stále jen 65,5 roku.

Tento údaj plyne z aktuálně schválené legislativy jednotlivých zemí EU týkající se právě penzijní problematiky. Některé země EU ovšem rozhodly navázat věk odchodu do důchodu na vývoj délky života, takže v těchto zemích již v roce 2033 může být věk odchodu do důchodu vyšší než ten aktuálně daný nebo aktuálně plánovaný.

PSALI JSME:
Věk odchodu do důchodu se navyšuje i v jiných zemích EU

V současnosti je nejčastějším věkem odchodu do důchodu v EU věk 65 let. Řada zemí už ovšem rozhodla tuto hranici posunout, nejčastěji na 67 let. Tyto posuny věku odchodu do důchodu nastanou v příštích zhruba deseti letech, nejpozději do roku 2033.

Pokud by tedy ČR navýšila v období do začátku 30. let věk odchodu do důchodu na 67 let, rozhodně se nebude nijak vymykat. Naopak, půjde o celkem již běžnou věc. S takovouto hranicí totiž nyní počítají i země jako Německo, Nizozemsko, Belgie, Španělsko, ale také třeba Bulharsko.

Dánsko dokonce danou hranici plánuje posunout až na 68 let věku. Itálie, Řecko a právě zmíněné Dánsko už nyní uplatňují hranici odchodu do důchodu 67 let.

PSALI JSME:
Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Posunutí věku odchodu do důchodu by ulevilo penzijnímu systému v ČR, byť je třeba jej chápat opravdu jako součást nutného reformního úsilí ve věci penzí, nikoli jako všespásné řešení, které postačí samo o sobě.

Ministr Jurečka už loni uvedl, že návrh důchodové reformy předloží vláda do konce letošního roku, což je tedy plně žádoucí. Po prezidentské volbě se Fialově vládě totiž otevírá „okno příležitosti“ k provádění politicky nepopulárních, ale ekonomicky nutných reforem. Navyšování věku odchodu do důchodu mezi ně patří.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

Zavřít reklamu ×
  1. Ze se nestydi, tak at zkusi pani Pekarova jit do tovarny a makat tam cely den , uvidime jak dlouho tam vydrzi. To se ji to keca za tolik penez co sama bere. At si uvedomi ze je placena z dani obycejnych lidi, kteri na ni drou.

  2. Jak pan vrcholný ekonom Kovanda napsal v titulku….jedná se o vrcholné vládni politiky, kteří maji tu smůlu, že zrovna ve svém zvoleném období, musí řešit věci jinak, než proklamovali ve své předvolební slibotechně. Bude se makat do 68 let, protože je to okolo v Evropě uz pomalu zvykové právo lidi tak dlouhu cucat. Mě by se líbil model australských penzí. Všichni mají stejné penze či podpory v nezaměstnanosti, ale když má velký majetek, tak nepobírá ani cent a žije v penzi ze svého majetku, který si vydělal nebo třeba zdědil. Stát mu v produktivním období udělal podmínky, aby si vydělal či rozmnožil svůj majetek, tak občan v penzi za to nezatěžuje státní pokladnu výplatou penze. To je můj názor, stejné si té penze moc let nikde na světě nikdo neužije.

  3. a těm našim politikům pak přidělit na těch posledních 5 let fyzickou práci ve výrobě bez možnosti čerpání nemocenské a důchod stanovit podle těch pěti let!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Česko ruské IT speciality nepotřebuje

Než začala válka, byl každý třetí expert na informační technologie, který pracoval v českých firmách a pocházel ze zemí mimo Evropskou unii, Rus. Pětinu pak tvořili odborníci z Ukrajiny a Běloruska.

Propouštění České pošty dává smysl

Česká pošta letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu. V mezinárodním srovnání dává takový krok smysl. A ekonomické opodstatnění má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB