Stagnace a inflace, to jsou očekávání českých podnikatelů a firem

Průzkum
Podnikatelé v České republice optimismem nehýří. Očekávají, že ekonomika bude letos v lepším případě stagnovat, v tom horším se propadne do recese. Vyplývá to z nejnovějšího průzkum, který mezi tisícovkou českých firem uskutečnila poradenská společnost PKF Apogeo, jehož výsledky má redakce k dispozici.
Podnikatelé v České republice optimismem nehýří. Očekávají, že ekonomika bude letos v lepším případě stagnovat, v tom horším se propadne do recese. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Se stagnací české ekonomiky počítá 51,4 procenta respondentů, s poklesem 28,6 procenta, zatímco s růstem jen 14,3 procenta. Výjimečný není ani názor, že „už v recesi jsme“. „Důvěra v globální ekonomiku není o moc větší,“ informoval redakci řídící partner PKF Apogeo Tomáš Pacovský.

„Na stagnaci ‚sází‘ 40 procent firem, na pokles 34,3 procenta,“ uvedl data z průzkumu. V globální ekonomický růst podle Pacovského doufá 25,7 dotázaných.

Většina účastníků průzkumu se také nedomnívá, že se míra inflace změní k lepšímu. „Na 10-15 procent ji odhaduje 48,9 procenta respondentů, 8,6 procenta dokonce předpokládá více než patnáctiprocentní inflaci,“ shrnul Vladimír Chylík, partner PKF Apogeo pro daňovou oblast.

PSALI JSME:
Vývoj výrobních cen je argumentem proti zpřísnění měnové politiky ČNB

Přesto však jen zhruba každá desátá tuzemská společnost počítá, že se v následujících 12 měsících zhorší její hospodářské výsledky. Z následujících čísel je cítit zřejmý optimismus: Že výnosy porostou, věří 45,7 procenta firem, podle 42,9 procenta zůstanou stejné, pouze 11,4 procenta vyhlíží pokles.

Podle Josefa Jaroše, předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) to odpovídá převládající mentalitě českých podnikatelů: „Nejsou zvyklí fňukat a v každé krizi se snaží vidět zároveň příležitost,“ říká Jaroš a pokračuje.

Podnikatelé si přitom realitu rozhodně nemalují narůžovo. Náklady na vstupy v následujících 12 měsících podle 82,9 procenta z nich porostou, podle 14,3 procenta zůstanou stejné, pouze 2,9 procenta dotázaných věří, že budou klesat.

Podnikatele momentálně nejvíce omezuje nedostatek pracovníků pro nové i stávající pozice, vyčerpanost trhu práce (57,1 %), až pak v průzkumu uváděli rostoucí ceny surovin a materiálů (25,7 %) a ceny energií (22,9 %).

PSALI JSME:
Tuzemský trh práce je přehřátý, firmy nemají kde brát

„Jednou z klíčových hrozeb, které podnikatelé vidí, je vyčerpanost trhu práce,“ uvedl Chylík. Tento trend podle něj pozorují firmy napříč odvětvími. Účastníci průzkumu se vyjadřovali také k otázce, jaká státní podpora by jim významně pomohla. Pro 43 procent by to bylo předvídatelnější podnikatelské prostředí.

Nepříznivým vlivům hodlají tuzemští podnikatelé a firmy čelit především zvýšením cen výrobků a služeb (62,9 %), snížením provozních nákladů (60 %) a diversifikací nabídky výrobků a služeb (48,6 %). Jen 11,4 procenta uvažuje o propouštění a 8,6 procenta o snižování odměn.

Naopak 77,1 procenta firem má v plánu vyvíjet nové produkty a některé to považují i za hlavní příležitost k růstu v následujících 12 měsících (25,7 %). Další spoléhají na zvyšování kvalifikace pracovníků (60 %) a zavádění nových technologií (40 %).

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Německá vláda chce podnikatelům snížit daně, ta česká naopak víc „naložit“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB