Start další vlny EET nezastaví ani pandemie koronaviru

Ministerstvo financí včera na svém webu informovalo, že v následujících dnech představí přesné parametry liberačního balíčku pro podnikatele a fyzické osoby. Už teď je ale zřejmé, že především bude všem fyzickým osobám umožněno podat daňové přiznání a uhradit daň bez sankce až o tři měsíce později a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem.
Start další vlny EET nezastaví ani pandemie koronaviru. Ilustrační foto: Pixabay.com

Toto opatření by se podle resortu mohlo dotknout až 2,8 milionů fyzických osob, které vloni podávaly daňové přiznání. „Hlavním cílem je zamezit na finančních úřadech, resp. na poštách koncentraci fyzických osob, které nemají povinnost činit podání daňového přiznání elektronicky,“ sdělil Michal Žurovec z ministerstva financí. Podle ministerstva dosud probíhá připomínkování opatření se zástupci podnikatelů a odborných komor.

Kromě posunutí podání a splatnosti daňového přiznání půjde o to, že daňová správa nebude tak „přísná“. Mezi hlavními opatřeními liberačního balíčku tak bude například prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně a za pokuty kvůli nepodání kontrolního hlášení, pokud podnikatel prokáže důvody související s koronavirem.

Typicky může jít o onemocnění či karanténu účetní nebo dalších klíčových zaměstnanců, jejichž absence prokazatelně znemožnila plnění daňové povinnosti. Toto opatření dopadne na všechny daně, které spravují orgány podřízené ministerstvu financí, a na všechny daňové subjekty – tedy fyzické osoby i podnikatele.

„Uvítali jsme oznámení ministryně financí Aleny Schillerové o tříměsíčním odkladu podání daňového přiznání a platby daně z příjmu. V této souvislosti ale zatím marně čekáme na vyjádření ministerstev zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Pokud nebude následovat odklad podání přehledů o příjmech a výdajích OSVČ a s ním spojených plateb, budou přijatá opatření jen poloviční,“ sdělil portálu FAEI.cz Josef Jaroš, garant projektu Fandíme řemeslu Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Podle ministerstva financí však není možné odložit start třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb účinné od 1. května. Pokud však situace kolem koronaviru znemožní některým podnikatelům řádně se připravit na vznik evidenční povinnosti, bude Finanční a Celní správa při kontrolní činnosti „postupovat citlivě a s tolerancí k případným zjištěným nedostatkům“.

Podnikatelé dotčení koronavirem, uvedl resort, např. nemusejí obávat sankcí, pokud z důvodu nařízené karantény nebudou schopni vyřídit vše potřebné včas.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena