Start další vlny EET nezastaví ani pandemie koronaviru

Ministerstvo financí včera na svém webu informovalo, že v následujících dnech představí přesné parametry liberačního balíčku pro podnikatele a fyzické osoby. Už teď je ale zřejmé, že především bude všem fyzickým osobám umožněno podat daňové přiznání a uhradit daň bez sankce až o tři měsíce později a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem.
Start další vlny EET nezastaví ani pandemie koronaviru. Ilustrační foto: Pixabay.com

Toto opatření by se podle resortu mohlo dotknout až 2,8 milionů fyzických osob, které vloni podávaly daňové přiznání. „Hlavním cílem je zamezit na finančních úřadech, resp. na poštách koncentraci fyzických osob, které nemají povinnost činit podání daňového přiznání elektronicky,“ sdělil Michal Žurovec z ministerstva financí. Podle ministerstva dosud probíhá připomínkování opatření se zástupci podnikatelů a odborných komor.

Kromě posunutí podání a splatnosti daňového přiznání půjde o to, že daňová správa nebude tak „přísná“. Mezi hlavními opatřeními liberačního balíčku tak bude například prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně a za pokuty kvůli nepodání kontrolního hlášení, pokud podnikatel prokáže důvody související s koronavirem.

Typicky může jít o onemocnění či karanténu účetní nebo dalších klíčových zaměstnanců, jejichž absence prokazatelně znemožnila plnění daňové povinnosti. Toto opatření dopadne na všechny daně, které spravují orgány podřízené ministerstvu financí, a na všechny daňové subjekty – tedy fyzické osoby i podnikatele.

PSALI JSME:
Bude stát živnostníkům kompenzovat nařízenou preventivní karanténu?

„Uvítali jsme oznámení ministryně financí Aleny Schillerové o tříměsíčním odkladu podání daňového přiznání a platby daně z příjmu. V této souvislosti ale zatím marně čekáme na vyjádření ministerstev zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Pokud nebude následovat odklad podání přehledů o příjmech a výdajích OSVČ a s ním spojených plateb, budou přijatá opatření jen poloviční,“ sdělil portálu FAEI.cz Josef Jaroš, garant projektu Fandíme řemeslu Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Podle ministerstva financí však není možné odložit start třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb účinné od 1. května. Pokud však situace kolem koronaviru znemožní některým podnikatelům řádně se připravit na vznik evidenční povinnosti, bude Finanční a Celní správa při kontrolní činnosti „postupovat citlivě a s tolerancí k případným zjištěným nedostatkům“.

Podnikatelé dotčení koronavirem, uvedl resort, např. nemusejí obávat sankcí, pokud z důvodu nařízené karantény nebudou schopni vyřídit vše potřebné včas.

PSALI JSME:
Jaká bude ochrana podnikání v souvislosti s koronavirem?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Hospody a restaurace bojují o každou hodinu

Sektor gastronomie už letos přišel na tržbách minimálně o 30 miliard korun. Podnikatelům v pohostinství vadí, že vláda s nimi předem nekonzultuje zaváděná restriktivní opatření a nehledá kompromisní řešení, které by …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru