
V předposledním měsíci v roce nabídl portál více než 24 tisíc pracovních pozic. Z jejich analýzy pak vyplynulo, že zatímco v říjnu nabízely firmy takzvaným konzultantům IT částky okolo 41 tisíc korun, v listopadu to bylo více než 66 tisíc.
Také další pozice v IT si výrazně polepšily. Například programátoři dostali nabídky o bezmála 12 tisíc korun vyšší než v říjnu, u specialistů IT to bylo o 9,2 tisíce. Technikům IT pak firmy nabídly nástupní mzdu vyšší o 7,7 tisíce korun.
„Práce v IT je poptávaná a oceňovaná samozřejmě už řadu let, v letošním listopadu však nabídky pro IT pozice doslova převálcovaly všechny další obory,“ konstatovala Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz. „Nabídka vyšších mezd, respektive poptávka po zaměstnancích v oboru IT, koresponduje s faktem, že čím dál větší část života se odehrává online,“ dodala.
Třináctý plat i vánoční prémie
Podle šetření Hospodářské komory, s nímž se redakce FAEI.cz seznámila, vyplatí třináctý plat, vánoční prémie nebo podobnou odměnu stejně či mírně více firem než loni. Odměn se tak letos dočkají čtyři z deseti zaměstnanců v soukromé sféře.
„Řada zaměstnavatelů pomáhala zaměstnancům zmírňovat dopady zdražování, a proto vedle zvyšování mezd v průběhu roku vyplácela i různé mimořádné příspěvky, jednorázové nebo i opakované, například čtvrtletní. Podniky, kterým se letos dařilo, pamatují na své zaměstnance i na konci roku,“ uvedl prezident komory Zdeněk Zajíček.
Dodal, že firmy se snaží těmito finančními bonusy udržet své zaměstnance. „Uvědomují si, že si nemůžou dovolit přijít o zkušené zaměstnance s kvalifikací, která je na trhu práce nedostatková,“ poznamenal Zajíček.
Odměny budou patrně vyšší než v předchozích letech, a to mezi 22 až 46 tisíci korunami. Rozdíly budou podnik od podniku i podle odvětví. Na odměny dosáhnou spíše zaměstnanci působící ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu, nejméně se budou vyplácet v oblasti osobních služeb a služeb převážně pro podniky.
Výplaty nejen v prosinci
Část firem vyplatí platy nebo bonusy už teď v prosinci, další firmy se je chystají dát svým zaměstnancům v lednu nebo v prvním čtvrtletí roku 2024. Nejčastěji plánují odměnit své zaměstnance velké (68 % firem) a střední firmy (43 %), které tento benefit zaměstnancům často poskytují každoročně.
Hospodářská komora předpokládá, že po sezónních odměnách a takzvaných třináctých platech vzroste letošní průměrná nominální mzda meziročně zhruba o tři tisíce korun na 43,6 tisíce.
Růst mezd bude pokračovat i v roce 2024, kdy vzrostou v průměru o dalších sedm procent. Průměrná mzda by tak mohla dosáhnout částky 46,7 tisíce, meziroční nárůst tak přesáhne tři tisíce korun.
Mzdy v příštím roce porostou i reálně, protože inflace za celý rok 2024 by mohla podle poslední prognózy Hospodářské komory klesnout na hodnotu 3,3 procenta. V roce 2024 by také mohlo dojít k oživení spotřeby domácností.
Finanční bonusy jako nový trend
Podle portálu JenPráce.cz jsou finanční bonusy a prémie už potřetí nejvíce nabízeným benefitem a znovu se dostávaly před oblíbený příspěvek na stravování. Před tímto benefitem se pak umístily ještě takzvané dovolené navíc. Příspěvek na stravování tak v listopadu skončil na pomyslné třetí příčce.
„Po všech dvanáct měsíců loňského roku byl nejčastěji nabízeným benefitem příspěvek na stravování. Letos už firmy potřetí nabídly častěji finanční bonusy a prémie. Personalisté tímto přístupem reflektují situaci, kdy disponibilní příjem domácností či jedinců je obecně nižší než v předchozích letech,“ uvedla Anna Kevorkyan z portálu JenPráce.cz.
Další změny ve struktuře zaměstnaneckých benefitů může podle Anny Kevorkyan přinést vládní konsolidační balíček. Ten například přinese od nového roku novinku v tom, že nepeněžní benefity, které jsou dnes osvobozené od daně, budou od daňového zatížení osvobozeny za dané zdaňovací období na straně zaměstnance pouze do výše poloviny průměrně mzdy.