Bez peněz pod křídla státu jako ajťák nelez

Platy českých IT expertů ve státní správě výrazně zaostávají za soukromým sektorem. Podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše mají ajťáci ve státní správě až o 40 procent nižší platy než v soukromém sektoru.
Odborníci na IT technologie tvoří podle předloni zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zhruba čtyři procenta zaměstnané populace. Pouze zlomek z nich zaměstnává stát. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je tedy logické, že kvůli takto propastnému rozdílu není stát schopen přilákat a udržet kvalitní IT odborníky, protože jim zkrátka nedokáže nabídnout adekvátní platové ohodnocení. Deficit zkušených profesionálů tak zásadně ovlivňuje rozvoj digitálních a informačních systémů, které jsou v této době nezbytné pro efektivní fungování státní správy.

Odborníci na IT technologie tvoří podle předloni zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zhruba čtyři procenta zaměstnané populace. Není žádným překvapením, že pouze zlomek z nich zaměstnává stát. Jde o pouhých šest procent. Počet ajťáků je tak dvakrát až třikrát menší než v ostatních vyspělých státech. A důvod? Neadekvátní ohodnocení.

Co s tím? Recept zní na první pohled velmi jednoduše. Stát musí být pro experty mnohem atraktivnějším zaměstnavatelem. Co si budeme povídat, jen málokdo dá přednost státnímu zaměstnavateli, když jsou tady průměrné platy o desítky procent nižší než v soukromém sektoru.

Jistě, práce pro republiku může být z pohledu kandidáta v mnoha ohledech zajímavá, protože se mnohdy jedná o unikátní projekty s velkým společenským přesahem. Tato nefinanční atraktivita ale zejména u zkušenějších lidí prohrává s atraktivitou finanční.

Pokud má vláda zvládnout všechny plánované projekty digitalizace, které si vytýčila v programovém prohlášení, bez dobře zaplacených odborníků se neojede. A outsourcing není vždy nejlepším a nejlevnějším řešením, protože se pak velmi snadno vytrácí know-how.

Nedávno jsem v mediálním prostoru zaznamenal, že se o nábor IT odborníků vehementně snaží například české tajné služby. I přes neoddiskutovatelnou atraktivitu takového zaměstnavatele ale čeká personální oddělní nelehký úkol. IT nábor je totiž v dnešní době velice specifická disciplína a spoléhat se na to, že se kvalitní kandidáti sami přihlásí přes kariérní stránky, je utopie.

Pasivnímu náboru u takto specializovaných pozic již v podstatě odzvonilo. Výrazně pomoci může práce interního dedikovaného IT recruitera, který je kandidáty schopný vyhledat a oslovit, případně služby externích IT headhunterů. Na lámání chleba ale dojde ve chvíli, kdy přijdou ke slovu platové tabulky.

Proto je zásadní, aby se stát vážně zamyslel nad tímto problémem a přijal opatření, která zajistí spravedlivé a konkurenceschopné platové podmínky pro IT experty ve státní správě. Pouze tak bude možné přilákat a udržet kvalifikované odborníky, kteří jsou nezbytní pro zajištění úspěchu digitální transformace. Je proto správné, že s tím chce státní aparát konečně něco udělat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní o navýšení platů nejen pro IT experty jedná. Ke změně systému odměňování by údajně mělo dojít v řádu jednotek měsíců. Vznikla i pracovní skupina, kde mají být konkrétní práce a činnosti posouzeny podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti.

Jsem zvědavý, kdy a v jaké podobě se výsledky projeví v platových tabulkách. Trochu se obávám, že v době, kdy jsou třeba spíše konsolidační balíčky než navyšování platů, bude ochota jen velmi vlažná. Ale nechme se překvapit.

Autor je spoluzakladatel společnosti Andrew Paulsen IT Recruitment
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Jirka

    Dostal jsem pozvánku dělat IT pro BIS, což mě velice potěšilo a lákalo, dokud jsem se nedozvěděl finanční ohodnocení, no, zůstal jsem ve farmacii. Pár tisíc dolů by člověk přešel, ale jít platově o nějakých 60% nejde.

  2. Vladimir

    Věčné fňukání, i mimo státní sféru můžeš pracovat pro BIS i když nechápu co od toho technologicky čekáš

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB