V letošním roce ovšem ještě mzdy reálně poklesnou. A to dokonce druhým nejvýraznějším tempem v novodobé historii ČR od roku 1993. Měly by totiž reálně – v očištění o inflaci – klesnout o 2,5 procenta. Výrazněji už klesly jen loni, a sice o rekordních 8,5 procenta.
Průměrný pracovník v Česku tak dohromady za letošek a loňský rok čelí průměrnému poklesu výdělku o více než desetinu. To je v celé historii ČR zcela nebývalá situace. Před rokem 2022 – za celé období let 1994 až 2021 – klesala reálná mzda nejvýrazněji v krizovém roce 2013, a to o 1,5 procenta.
Pokles reálných mezd pak nastal už jen v letech 1998 a 2012. Souhrnný pokles reálných mezd v letech 2012 a 2013, kdy se Česko potýkalo s dopady evropské dluhové krize, však činil jen mírně přes dvě procenta. A byl tedy zhruba pětinásobně nižší než aktuální pokles reálných mezd v souhrnu let 2022 a 2023.
Klíčovým důvodem reálného růstu mezd v příštím roce bude razantní pokles meziroční inflace, k němuž dojde hned zkraje příštího roku. Navýšení výdělků, které v příštím roce bude nominálně odpovídat necelým sedmi procentům, by tak mělo inflaci s poměrně výraznou rezervou překonat. Reálný růst výdělků, čítající zmíněná 3,9 procenta, tak překoná dlouhodobý průměr – průměr let 1994 až 2023 – změny reálných mezd, jenž odpovídá zhruba 2,8 procenta.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Čím je podložený reálný růst mezd? Tím, že klesne inflace, tím se reálná mzda nezvýší, musely by klesnout i ceny.
Co ten redaktor pořád lže a žvastá nesmysly, pouze zvýší energetické společnosti a další jejich podobné včetně státních úředníků a to bude průměr 3% 80 % občanům ještě mzdy klesnou