Stavební spoření: Rodiče a prarodiče naspořili na start do života sedmi dětem z deseti

Stavební spoření patří mezi nejvyužívanější způsoby, jak dětem našetřit na budoucnost. Na start do života takto rodiče nebo prarodiče vybavili téměř 70 procent Čechů, kterým je dnes mezi 18 a 45 lety. Vyplynulo to z říjnového šetření Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Asociace bohužel neuvedla, na jak velkém vzorku populace a jakou metodou se „průzkum“ uskutečnil.
Více než čtvrtině Čechů do jejich 18 let nikdo nespořil prostřednictvím stavebka. Jedno procento respondentů si údajně až do své zletilosti spořilo samo. Graf: AČSS

Stavební spoření nepochybně představuje jeden ze způsobů, jak naspořit dětem na jejich budoucnost a může jim pomoci jim vyřešit jejich bytovou potřebu při startu do samostatného života. Od uvedení stavebního spoření na český trh v 1993 svým dětem na start do života podle šetření našetřilo 68 procent rodičů nebo prarodičů.

Většina dotazovaných v šetření AČSS uspořené peníze investovala do prvního samostatného bydlení. Našetřené peníze respondenti nejčastěji použili na financování nebo rekonstrukci svého prvního samostatného bydlení. Na 44 procent z nich dostalo do vínku úspory do 100 tisíc korun, třetina pak až 200 tisíc korun.

Podle Jiřího Šedivého, tajemníka AČSS lidé nejčastěji využívají úspory ze stavebka k financování bytových potřeb. „Pouze zanedbatelné procento Čechů použilo tyto úspory k něčemu jinému, například k financování studia nebo k nákupu automobilu,“ informoval naši redakci.

PSALI JSME:
3 důvody, proč si i dnes sjednat stavební spoření

Řada mladých se podle šetření rozhodla naspořené peníze dále zhodnotit, ať již prostřednictvím pokračujícího stavebního spoření (26 %), nebo jiného spořicího či investičního produktu (13 %). Po uplynutí určité doby pak ale většina z nich (60 %) tyto peníze také nakonec využila k financování bydlení.

Každý druhý Čech pokračuje ve spoření prostřednictvím stavebka i po dosažení plnoletosti. Ať už v tom, které mu založili rodiče (27 %), nebo si později založí nové stavební spoření a spoří na něm od „nuly“.

Pozitivní zkušenosti se stavebním spořením se už přelévají i mezi generacemi. Téměř čtvrtina dospělých Čechů ve věku do 45 let nyní spoří prostřednictvím stavebka i svým dětem, dalších 30 procent to podle šetření to plánuje. Čtvrtina jeho respondentů uvedla, že na stavebko si ukládá peníze sama pro sebe.

PSALI JSME:
Stavební spoření lze uzavřít i na Silvestra

Podle staršího průzkumu ČSOB Penzijní společnost jen velmi málo rodičů svým dětem dává stranou více než tisícikorunu měsíčně. V roce 2018 to byla průměrná částka 470 korun. Svým dětem podle tohoto průzkumu vůbec nespořila čtvrtina rodičů. Více než polovina (52 %) z nich to vysvětluje tím, že na spoření pro děti nemají peníze.

Co je zarážející na aktuálním „průzkumu“ AČSS je jednak to, že jedno procento respondentů si údajně až do své zletilosti v osmnácti letech spořilo samo, ale především to, že více než čtvrtině Čechů (27 %) do jejich 18 let prostřednictvím stavebka nikdo nespořil.

To jen potvrzuje, že zhruba čtvrtina Čechů žije víceméně od výplaty k výplatě a nemá na to, aby spořila. Podle jiného z průzkumů 13 % Čechů ze svého platu nespoří ani korunu. Zbylých 86 % se o to snaží, i kdyby šlo jen o pár korun měsíčně.

PSALI JSME:
Od výplaty k výplatě. Čtvrtina domácností nemá úspory

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nezvyklý novoroční zájem o korunu

V posledních letech byl jedním z faktorů vývoje kurzu koruny na přelomu roku rezoluční fond: České banky jsou nuceny do tohoto fondu platit určité částky založené na objemu vkladů jejich klientů k ultimu daného …

Dolar nejsilnější od června 2020

Dobrou kondici americké ekonomiky potvrdily předběžné výsledky amerického hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. Ty byly pro trhy pozitivním překvapením. K mezičtvrtletnímu růstu HDP přitom nejvíce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.